Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Slatinná koupel, slatinný zábal

Slatinná koupel, resp. slatinný zábal, jsou lázeňské procedury, které využívají vlastností peloidních směsí, zde konkrétně vlastností speciálně upravené slatiny. V lázních Třeboň jsou slatinné koupele a zábaly používány především při léčbě onemocnění pohybové soustavy.

Co to je slatina

Slatina je jedním z druhů peloidů (v řečtině pelos znamená bahno). Peloidy obecně jsou přírodní látky, které vznikly působením geologických a biologických procesů. Podle původu peloidy dělíme na humolity a bahna.

Humolity jsou přírodní látky, které vznikly rozkladem rostlinných zbytků, tj. rozkladem organických látek. Podle druhu organických látek, ze kterých pochází, humolity dělíme na rašeliny (výchozí je rašeliník a rašelinné houby), slatiny (výchozí je např. rákos, ostřice) a slatinné zeminy. Rašeliny i slatiny obsahují velké procento organických látek (až 90 %, rašeliny mají procento ještě vyšší); mohou obsahovat podle lokality vzniku i nevelké množství minerálních látek. Např. na Třeboňsku známá sirnoželezitá slatina váže pyrit a markazit.

Bahna vznikla sedimentací přírodních látek – hornin ve vodním prostředí (termální vody, rybníky, řeky). Neobsahují mnoho organických látek, zato jsou velmi bohatá na minerální látky. Bahna se u nás vyskytují méně, častěji je nalezneme např. na Slovensku.

Humolity a bahna se odlišují i fyzikálními vlastnostmi. Zatímco humolity jsou schopné po přidání vody udržet homogenní kašovitou podobu a výborně se proto hodí na koupele, bahna tuto vlastnost nemají, a proto se využívají jen v zábalech.

Příprava a použití slatiny

Třeboňská pánev patří mezi nejbohatší naleziště rašeliny a slatiny u nás. Na Třeboňsku se těží speciální slatina s obsahem minerálů pyritu a markazitu.
Před vlastním použitím se musí vytěžená slatina upravit. Odstraní se hrubé příměsi, směs se rozdrtí na malé částečky, a nakonec dochází k přidání vody a zahřátí na určitou teplotu (37 – 39 stupňů Celsia). Připravená hmota se poté používá ve formě slatinného zábalu, nebo po přidání další vody ve formě slatinné koupele.

Slatinný zábal či koupel trvá většinou 15 minut. Po osprchování následuje suchý ovin těla a odpočinek v klidném prostředí po dobu zpravidla 15 minut.
Slatinná koupel působí rovnoměrné prohřívání organismu. V případě, že není možné u pacienta absolvovat slatinnou koupel, podává se slatinný zábal; léčebný účinek je obdobný jako u koupele. I u této varianty je nutná předchozí ordinace lékařem.

Účinky slatiny

Účinky peloidních procedur jsou především tepelné. Je to dáno fyzikálními vlastnostmi slatiny. Slatina má vysokou akumulační schopnost udržet teplo (oproti vodě 7 – 8× vyšší), proto během procedury minimálně vychládá. Organismus se v ní prohřívá pomalejším, šetrnějším způsobem, zato však intenzivněji. Následný ovin dobu zahřátí těla prodlužuje.

Toto zahřátí způsobuje zvýšené prokrvení tkání i celého organismu, uvolnění svalového napětí, zmenšení bolesti. Kromě tohoto analgetického a regeneračního účinku má aplikace slatinných koupelí a zábalů i protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Slatinné procedury v lázních Třeboň

Slatinné koupele i slatinné zábaly jsou využíváný při léčebných pobytech v obou lázeňských domech v Třeboni. Indikací slatinných koupelí resp. zábalů jsou téměř všechna běžná onemocnění hybného aparátu, například artrida, artrózy, bolestivé syndromy páteře i kosterních svalů a stavy po kloubních náhradách a v předoperační přípravě před plánovanou kloubní náhradou.

Proceduru slatinná koupel, slatinný zábal lze v třeboňských lázních absolvovat pouze na základě lékařského předpisu. Přestože jsou peloidní procedury velmi oblíbené, jsou velmi náročné pro organismus a někdy mohou být organismu až nebezpečné, a proto musí lékař vždy předem posoudit vhodnost či nevhodnost z hlediska zdravotního stavu konkrétního pacienta.

Komentáře
Celkem 18 komentářů, poslední přidán 12.05. 2018 08:43

Marie Bendová 31.03. 2010 18:51 Odpovědět
Dobrý den, ráda bych se informovala, zda si můžu zábal u Vás objednat a kolik stojí, na 17.4.Kde vás v Třeboni najdu. Děkuji Bendová České Budějovice.
Marie Košinová 01.04. 2010 17:30 Odpovědět
Slatinný zábal stojí 500 Kč a je to pouze podle ordinace lékaře.
Božena Sedliská 14.03. 2011 18:56 Odpovědět
dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné absolvovat slatinnou koupel v případě, když mám kardiostimulátor? Děkuji B.S.
Marie Košinová 15.03. 2011 13:37 Odpovědět
Dobrý den,
Slatinná koupel v případě kardiostimulátoru povolena není.
Petra Němcová 15.03. 2011 15:27 Odpovědět
Dobrý den,
doporučujete slatinnou koupel v 2.trimestru těhotenství?
Děkuji,
PN
Marie Košinová 16.03. 2011 15:35 Odpovědět
Dobrý den,
slatinné koupele se v těhotenství v žádném případě nedoporučují.
Fuchsová Dagmar 26.04. 2011 21:43 Odpovědět
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak posoudit pokud nemáte zdr.problémy, že můžete podstoupit slatinnou koupel?Čím může být slatinná koupel nebezpečná v případě, že máte zdr.problém o kterém nevíte?Děkuji za odpověď.
Ing. Milan Kolafa 12.12. 2011 16:57 Odpovědět
Dobrý den, potřebuji souhlas svého praktického lékaře, nebo to musí být "lázeňský " lékař k podstoupení slatinné koupele?
Marie Košinová 19.12. 2011 13:57 Odpovědět
Dobrý den,
k absolvování slatinné koupele v třeboňských lázních stačí když podepíšete předložené čestné prohlášení.
Pokud je vám nad 75 let je nutný souhlas „lázeňského“ lékaře.
Jana Svobodová 02.03. 2012 00:14 Odpovědět
Dobrý den, mám křečové žíly, je pro mě vhodná slatinná koupel.
T. Polcarová 20.03. 2012 07:27 Odpovědět
Kolik slatinných koupelí a v jakém časovém rozpětí je ideální – nejúčinnější
Marie Košinová 21.03. 2012 13:01 Odpovědět
Dobrý den, vhodnost procedury slatinná koupel je doporučeno v případě křečových žil vždy konzultovat se svým lékařem.
Jitka 21.03. 2013 22:46 Odpovědět
Dobrý den,je možné objednat slatinnou koupel pro sebe a pro manžela?Jednalo by se pouze o jednu koupel.Stačilo by pouze na místě podepsat čestné prohlášení? Jaká je cena koupele? Děkuji za odpověď.
Alena 25.03. 2013 11:40 Odpovědět
Dobrý den, je vhodný slatinný zábal pro astmatika?
Zdeňka povejšilová 15.07. 2013 12:39 Odpovědět
Dobrý den,
manžel bere prášky na vysoký tlak. Může absolvovat slatinnou lázeň?
Pokorný Karel 03.01. 2014 11:54 Odpovědět
Dodrý den, mohu s kardiostimu­látorem do termálních lázní a do jak teplé vody
Jiří Mašek 25.06. 2017 10:48 Odpovědět
Dobrý den, mám artritidu a dnu (bolest kolen, kyčlí a zad) je mi 75 let. Je pro mě vhodná slatinová koupel ?
BB. 12.05. 2018 08:43 Odpovědět
Dobry den,
zajimalo by me jak cisti pouzite mnozstvi slatinne koupele. Ze zkusenosti vim, do vany priteka i odteka slatinna jednim potrubim....
Dekuji za odpoved
BB.

Konec výpisu článku Slatinná koupel, slatinný zábal, id: 6249 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 3.04.2009
Autor: Marie Košinová