Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Letecké muzeum v Deštné

Máte-li rádi technické památky či máte-li zvídavé děti, udělejte si výlet do Deštné u Jindřichova Hradce, kde je velké letecké muzeum, nabízející velkou expozici válečného a poválečného letectví.

V muzeu jsou mj. k vidění expozice přibližující osudy čs. válečných letců, fragmenty letadel, trojrozměrné exponáty, uniformy, vyznamenání, modely letadel.

Letecké muzeum v Deštné

Expozice Leteckého muzea vytvořili členové Klubu historie letectví (dále KHL) v Jindřichově Hradci v objektu bývalého kina města Deštná. Některé vystavené exponáty jsou zapůjčeny od soukromých osob či klubů.

Expozice je rozdělena na válečnou a poválečnou část; tyto části jsou rozděleny prostorem, který je kopií protiletadlového krytu.

Válečná expozice přibližuje osudy čs. válečných letců od odchodu našich vojáků do Polska, následně do Francie a posléze do Velké Británie.

  • Toto období dokumentuje řada trojrozměrných exponátů, včetně vyznamenání, uniforem, modelů a fragmentů z válečných letounů (mj. z B-24 Liberatoru "PP-Y" 311. čs. perutě nalezených na Orknejských ostrovech) a plastikových modelů.
  • V expozici nechybí ani připomínka o návratu čs. letců z východu a západu do osvobozené vlasti.
  • V České republice ojedinělou je "pietní místnost", ve které najdete nejen velkoplošnou fotografii největšího čs. vojenského hřbitova ve Velké Británii v Brookwoodu, ale i seznamy všech našich padlých válečných letců a prstě z jejich hrobů.

V další části expozice uvidíte jeden z největších unikátů muzea, motor z Messerschmittu Bf-109 a torzo trupu s kabinou Bf-109  a táhla z La-5 FN por. Bohumila Mráze sestřeleného 7.10. 1944 na Slovensku .

V druhé místnosti pak najdete řadu exponátů a dokumentů přibližující sportovní i vojenské čs. letectví od I. republiky po nedávnou současnost. Uvidíte zde větroně Šohaj, fragmenty z MiGů a jejich součástí, Su-7, v závěru pak expozici připomínající historii dlouholetého spolupracovníka KHL 153. záchranného praporu v J. Hradci.

Otevírací doba, vstupné

  • Duben: pouze sobota a neděle (10:00 - 16:00) - pouze po předchozí telefonické dohodě!
  • Květen, červen, září: od úterý do neděle (mimo pondělí) - 11:00 - 17:00 hodin
  • Červenec, srpen: od úterý do neděle (mimo pondělí) - 09:30 - 17:00 hodin
  • Vstupné: dospělí 50 Kč, děti a důchodci 30 Kč

TIP TŘEBOŇSKA.CZ:

Deštná je 40 km severně od Třeboně, a jste-li zdatnější cyklisté, můžete se tam vypravit i na kole. Pojedete-li naší cyklocestou do Červené Lhoty, tak přidáním necelých 4 km na SV jste v cíli!  

Toto muzeum vzniklo v roce 2008 jako první svého  druhu v jižních Čechách; vznik finančně podpořil Jihočeský kraj a Město Deštná. Díky obrovskému zájmu veřejnosti, města Deštná i KHL se uvažuje o dalším rozšíření expozice muzea!
 
Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Letecké muzeum v Deštné, id: 11795 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 27.06.2018
Autor: Marie Košinová