Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Muzeum a Galerie Třeboň

Město Třeboň má od roku 2008, tedy po téměř 50 letech opět muzeum!

Trocha historie

Muzeum v Třeboni bývalo od roku 1910 a zaniklo po zrušení třeboňského okresu v roce 1960.

Za dobu své existence muzeum změnilo několikrát své místo. V meziválečné době bylo na náměstí v prvním patře Staré radnice. A právě zde je dnes umístěno. Slavnostní zahájení provozu bylo 28. 6. 2008.

Sbírkové exponáty

Z původních sbírkových předmětů se do dnešních dnů nezachovalo vůbec nic, přesto Spolek přátel Třeboně dokázal i díky peněžnímu příspěvku Jihočeského kraje do rodícího se muzea nainstalovat řadu zajímavých exponátů.

Základem rodícího se muzea je galerie obrazů Františka Líbala, Františka Volfa a Jana Kajana a obrazy Zmizelé Třeboně.

Spolek přátel Třeboně

O obnovení muzea se zasloužil Spolek přátel Třeboně, který o to usiloval již od svého založení v r. 2001. V roce 2008 se mu to podařilo ve spolupráci s Městem Třeboní. Město poskytlo bezplatně prostory a Spolek převzal péči o zřízení muzea a veškerou činnost s tím související.

Muzeum v Třeboni začíná nesmělými krůčky, ale má v plánu se rozšiřovat a doplňovat. Jak říká PhDr. Jiřina Psíková, předsedkyně Spolku přátel Třeboně, bude záležet na tom, jaké předměty se podaří do rodícího se muzea shromáždit a na podnětech a nápadech občanů. Samozřejmě také na penězích a sponzorských darech.

Muzeum a galerie Třeboň

Název muzea se později rozšířil na Muzeum a galerie Třeboň.

Kromě stálých exponátů zde bývají krátkodobé výstavy v průběhu roku a o adventu výstavy stromečků. Spolek zde pořádá i zajímavé přednášky a besedy.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 15.09. 2017 13:33

Libuše Herzogová 15.09. 2017 13:33 Odpovědět
Dobrý den.
Ráda bych se zapojila příspěvkem do Vašeho muzea a galerie v Třeboni. Jsem vnučka rodáka z Třeboně Jaroslava Mikeše, který byl malířem obrazů právě z prostředí třeboňských rybníků, přírody. Delší dobu uvažuji, že některé obrazy bych ráda věnovala Třeboni se vzpomínkou na svého dědečka, když do Třeboně přijedu. Byl známý právě malovanými obrazy v Třeboni i když druhou polovinu života již bydlel v Praze. Některý z jeho obrazů mám v chatě v Třeboni, a které bych Vám mohla věnovat pro radost města. Také nějaké obrázky sochaře Miroslava Pangráce a malíře Jiřího Kodyma, jeho kamarádů. Pokud budete mít zájem, můžete se mi ozvat a ráda přispěji těmito obrázky do Vaší galerie.
Libuše Herzogová

Konec výpisu článku Muzeum a Galerie Třeboň , id: 6025 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 19.06.2008
Autor: Marie Košinová