Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Na kole po okolí třeboňských rybníků

Středně obtížná trasa.

Z Třeboně po cyklotrase č. 1034 na parkoviště u rybníka Rožmberk, pak po cyklotrase č. 1035 do Lutové, dále po č. 1011 do Chlumu u Třeboně a Klikova,  po č. 1012 do Suchdola nad Lužnicí a Nové Vsi nad Lužnicí, krátký úsek po č. 1013 a dále pak po značené cyklistické trase č. 34 do Nových Hradů – BUS směr České Budějovice. 64 km, povrch asfalt a kamenitá lesní cesta.

Zajímavá místa:

Lutová - obec zařazená mezi vesnické památkové zóny.

Chlum u Třeboně – známé letovisko, barokní poutní kostel s hodnotným zařízením, barokní zámek, dnes rekreační středisko s rozsáhlým parkem, pobýval tady i básník Fr. Hrubín, rybník Hejtman s rozlohou 82 ha.

Suchdol nad Lužnicí – základna vodáků a tradiční startovní místo plavby po Lužnici. V poslední době se stává i oblíbeným letoviskem, především pro kvalitní koupání v zatopených pískovnách mezi obcí a vesnicí Klikov.

Nová Ves nad Lužnicí - obec na řece Lužnici zmíněná roku 1323, u jezu dochován klasicistní mlýn, který dnes slouží jako malá vodní elektrárna. Pod vesnicí začíná rozlehlá přírodní rezervace Horní Lužnice, ve které je chráněná zachovalá říční niva s neupraveným přírodním meandrujícím tokem řeky.

Zdroj: www.cyklotrans.cz

Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 18.07. 2017 11:35

Jirka Liberečák 17.03. 2014 15:44 Odpovědět
Jezdíme již několik let na cyklodovolenou na Třeboňsko. Vždy se tam dá najít dobré ubytování dle vlastní náročnosti. Ale co je fantastické pro nás seveřany z Jizerských hor, to jsou stovky kilometrů po rovině, lesními cestami, po hrázích rybníků a vyjímečně po málo frekventovaných silnicích.
Pro zdatnější je možno volit trasu Chlum- Staňkov – Peršlák (příjemná hospůdka bývalé velitelství pohraničních jednotek přímo na hranicích-nejsevernější výběžek Rakouska)- Nová Bystřice- přejezd do Rakouska a přes Haugschlag na hraniční přechod (pouze pro cyklisty) zpět do Staňkova a hurá do Třeboně.
Pokud se vám podaří nezastihnout rojení komárů, tak je to jedno z nejkrásnějších cyklistických zákoutí ČR.
Ahoj Jirka
František Holický 18.07. 2017 11:35 Odpovědět
Vážení přátelé
právě jsem se vrátil z týdenního pobytu u Vás v jižních Čechách. Bydleli jsme u Chlumu u Třeboně (jmeno ubytovani v redakci). Jelikož jsme tento pobyt pojali jako cyklistický tak jsme celý týden \\\"neslezli\\\" s kol. Projezdili jsme tuto krásnou část naší vlasti křížem krážem. Jednu a to podstatnou chybu musím vyjádřit a to je značení cyklotras a také tras mimo ně. Ještě, že jsou tam i turistické značky. Ty nám často pomohli v hledání cesty, kterou jsme chtěli jet. Přijedete v lese na křižovatku a nevíte kam pokračovat ,vlevo, vpravo, rovně? Zvláště cesty kolem rybníků , přes jejich hráze a dále. Jsou tam rozcestníky označené pro vozíčkáře, ale kam vedou to na nich není. Jako další velký nedostatek je v tom, že rybníky jsou anonymní, nikde nenajdete jejich jméno. Takže, pokud máte mapu a dokážete určit kde právě stojíte, tak zjistíte jak se ten který rybník jmenuje.Vyrobit ceduli a přibít jí na nejbližší strom by snad neměl být problém.Potkávali jsme spoustu cyklistů, kteří jako my hledali v mapách, aby se \\\"našli\\\". Proto bych do budoucna doporučoval doplnit značení cest s názvy cílů , třeba vesnice na kterou cesta směřuje, tak jako to je v turistických značkách. Protože cyklo značených cest je tady pomálu a když tak je tak žlutá značka s kolem bez čísla. A potom hlavně popsat rybníky, aby turista nebo cyklista věděl u jakého zrovna stojí. Doufám, že moji připomínku nezahodíte a budete jí realizovat, abychom až zase za rok navštívíme váš krásný, kraj jsme si bez obav z nějakého bloudění, parádně zajezdili a pokochali se přírodou.
S pozdravem cyklistice v Jižních Čechách zdar. František Holický, Teplice v Č.

Konec výpisu článku Na kole po okolí třeboňských rybníků, id: 5783 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 31.12.2010