Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Naučná stezka Červené blato

Naučná stezka Červené Blato vede stejnojmennou přírodní rezervací:

  • 5 km
  • 6 infomačních zastávek

Chráněná přírodní rezervace Červené blato se nachází při jihozápadní hranici CHKO Třeboňsko směrem na Nové Hrady, stezka začíná v osadě   Jiříkovo Údolí (cca 17 km od Třeboně). Patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Chrání jedno z nejznámějších a nejlépe přístupných rašelinišť Třeboňska.

Stezka rezervací Červené blato

Přístup k rezervaci je možný ze silnice Nové Hrady - Třeboň s odbočkou vpravo na lesní cestu u osady Jiříkovo Údolí. Z parkoviště vede lesní cesta k hranicím rezervace. Průchod chráněným územím umožňuje udržovaná stezka, která má z větší části zpevněný povrch, proto postačí běžná sportovní obuv. Stezka vede převážně po lesních pěšinách a atraktivních dřevěných povalových chodníčcích; na zastávkách jsou odpočívadla, nechybí přístřešek v případě nepříznivého počasí.

Velmi oblíbená je teráska s výhledem na rašelinné jezírko. V této oblasti se těžila rašelina, a to hlavně pro potřeby sklárny v Jiříkově údolí, která se proslavila zejména výrobou tvrdého, neprůsvitného, a téměř nerozbitného skla – hyalitu.

Zajímavou flóru reprezentují například přirozené porosty borovice blatky a jejích kříženců, rojovník bahenní, suchopýr, vlochyně a další druhy. Také fauna je velmi zajímavá, zejména pro bádání odborníků. Běžného návštěvníka zaujme především hojný výskyt motýlů a můr.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 8 komentářů, poslední přidán 18.12. 2016 13:07

Rejpal 25.02. 2010 14:09 Odpovědět
Velmi pěkná stezka, sice krátká, ale je se na co dívat. Osobně mne překvapila zmínka o sklářském průmyslu, do té doby jsem považoval za centrum sklářství v Čechách výhradně oblast Jizerských hor. Problematické je ale značení, pokud přijíždíte autem, budete mít možná problém stezku najít – od silnice je nutno jít asi 500m neznačenou polní cestou.
Largina 14.10. 2015 06:34 Odpovědět
Pěkná tato stezka byla dříve, než ji začali aktivně navštěvovat turisté. Teď už je jen upravovaná více a více člověkem. S tím, co tam bylo původně, za mého dětství a mládí, to už nemá nic společného. A má-li to být skutečně krásný kus naší přírody, byla bych nesmírně ráda, kdyby se třeba v okolí 10 km nedalo dojet autem, to zaprvé. Zadruhé, čím méně lidí ji najde, tím lépe pro ni samotnou. Toť můj názor.
Veve 28.11. 2015 12:37 Odpovědět
Překopejme tedy hlavní tah silnice..
Marie Košinová, www.trebonsko.cz 07.11. 2013 15:43 Odpovědět
Správa CHKO Třeboňsko upozorňuje návštěvníky, že až do odvolání je uzavřena celá trasa naučné stezky Červené blato v kat. území Byňov. V rámci programu oprav návštěvnické infrastruktury AOPK ČR zde probíhá oprava povalového chodníku. Dodavatelem prací je firma AQUARES. Z důvodu bezpečnosti není vstup veřejnosti na staveniště povolen. Volný pohyb osob na území národní přírodní rezervace je zakázán na základě § 29 písm. c) zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Předpokládaný termín otevření opravené naučné stezky je začátek května 2014, přesný termín bude včas uveden na webové stránce trebonsko.natu­re.cz.
zdenek 28.04. 2014 20:57 Odpovědět
Po rekonstrukci opět otevřeno. Pěkná procházka nicméně určitě není určena pro rodiny s malými dětmi (2 roky) nebo pro jízdu s kočárky. Chodníčky jsou tak úzké, že nemusí stačit na rozchod kol kočárku (my jsme museli naši tříkolku tlačit celou cestu chodníčků jen na předním kole).
Emik 28.04. 2014 23:16 Odpovědět
Příjemná a zajímavá stazka, jediné co výrazně nedoporučuji je návštěva s dětským kočárkem. Místy jsou chodníky tak úzké a tak řešené, že je průjezd dětským kočárkem téměř nemožný.
Pavlína 19.06. 2015 14:12 Odpovědět
Dobrý den! Prosím, nevíte zda se ke stezce dá dojet z Petříkova na kolech po modré značce? jaká je cesta? Děkuji!
Ivana Soukeníková 18.12. 2016 13:07 Odpovědět
Dobrý den, je stezka dostupná i v zimních měsících? Děkuji za odpověď.

Konec výpisu článku Naučná stezka Červené blato, id: 5351 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2015
Autor: Marie Košinová