Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Nespecifické bolesti páteře - VAS

V dnešní době snad každý z nás zná nespecifickou bolest v kříži, ať při delším sezení nebo dlouhé chůzi. Nebo také bolest náhlou a prudkou, v některých případech vystřelujíci do nohy.

Pro tzv. nespecifické bolesti páteře se v lékařství používá odborné označení VAS neboli vertebrogenní algický syndrom (z latiny: vertebra – obratel; z řečtiny: genesis – původ, algos – bolest). Tímto termínem se označují všechny bolesti zad, u kterých nelze stoprocentně určit jejich přesnou příčinu.

Příčiny bolestí páteře

Obecně tyto bolesti můžeme podle příčiny rozdělit do tří základních skupin. První skupinu tvoří problémy s tzv. svalovým korzetem (hluboké zádové svaly kolem páteře). Těmito problémy myslíme bolesti spojené se zatuhnutím některých svalů nebo celých svalových skupin. Dochází k nim při špatném držení těla, vadných pohybových stereotypech, při hypermobilitě (stav, kdy jsou vazy a klouby extrémně uvolněné, a proto i náchylné k zablokování), při nadměrně těžké práci (přetěžování pohybového systému).

Druhou skupinu tvoří obtíže vyplývající z poruchy meziobratlových plotének. Nejčastější poruchou je tzv. výhřez ploténky, která může způsobit mechanické uskřípnutí kloubního pouzdra mezi kloubními plošky a blízkého nervu.

Třetí skupinu tvoří příčiny, při kterých došlo k zasažení vlastního obratle či kloubů.
K poškození došlo úrazem nebo v důsledku dlouhodobého degenerativního procesu, stárnutím a přirozeným opotřebováním.

Na doplnění dodáváme, že označení bolestí pojmem „vertebrogenní algický syndrom“ není tak úplně výstižný. Ne vždy má bolest páteře příčinu v páteři samotné, někdy jde např. o přenesenou bolest z nemocného vnitřního orgánu, postiženy mohou být svaly, ale i nervová soustava.

Léčba nemoci

Léčba se v zásadě liší podle toho, zda jsou bolesti krátkodobé či chronické, dlouhodobé. U krátkodobých je preferován odpočinek a následné cvičení vedoucí k posílení zádových svalů. Doporučuje se zde i dočasné omezení nevhodných sportovních aktivit.

U dlouhodobých bolestí zad závisí na příčině. Léčbou zde bývá rehabilitace, pobyt v lázních, užívání léků proti bolesti. Ve vážnějších případech je nutný i operační zákrok.

Všeobecným pravidlem je necvičit přes únavu. Když se cítíme doopravdy unavení a vyčerpaní, je lepší zkusit jen pár lehkých cviků na protažení. Svaly se během dne zkracují a ochabují a svalový korzet je nerovnoměrně zatěžován. Svalovou rovnováhu dosáhneme pevnými zádovými svaly, prsními, břišními a lopatkovými svaly. Často jsou oslabeny také hýžďové svaly, které mají vliv na stabilitu pánve, a tím i na držení celého těla.

Prevence bolesti páteře

Při nespecifické bolesti zad je asi nejčastější příčina nestabilita páteře a vazivového aparátu nebo také zkrácené zádové svaly. Bolesti zad jsou způsobené našim nevhodným životním stylem. Máme nedostatek pohybu, nevhodně zatěžujeme páteř při práci, používáme nesprávné židle a lůžka.

Ve většině případů bolestí zad se jedná o reverzibilní, tj. vratné změny. Zkušenosti však ukazují, že k ireverzibilnímu stavu dochází právě při nerespektování doporučení lékařů a opakováním činností, při kterých problém vznikl.

Nespecifické bolesti páteře patří společně s dalšími onemocněními pohybového aparátu mezi indikace, na jejich léčbu se specializují léčebné pobyty v třeboňských lázních.

Komentáře
Celkem 26 komentářů, poslední přidán 10.03. 2019 16:24

marek 28.09. 2010 01:37 Odpovědět
dobry den.ziji uz delsi dobu ve spanelsku a mam docela velke problemy se zadama.je mi 35 let a asi pred 3 rokami jsem mel strasne bolesti v zadech a ochrnula mi leva noha.chodil jsem na ruzna vysetreni.byl jsem take na magneticke rezonanci,kde mi napsali,ze mam vaznou (alernii discal)a ze se to da odstranit pouze operativne.hledal jsem co to ta alernie vlastne znamena,ale nic takoveho ve slovniku neni.mozna se take lekar preklepl.muzete mi prosim napsat,co to znamena a co bych mohl krome operace ke zlepseni stavu delat?dekuji marek
Frank Muzak 12.11. 2015 01:46 Odpovědět
Ahoj Marku . Já Bydlim v Blanesu u Girona. Mam stejný problém je to hernia discsl l5 s1
Jan Vaculík 10.03. 2019 16:24 Odpovědět
Já byl také na operaci ploténky teď 18.12.2018 ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Operoval mně pan doktor Vaverka. Mnel jsem bolesti levé nohy a prsty jsem skoro necítil. Po operaci vůbec žádná bolest,ani jsem nechtěl injekci na bolest na noc po zákroku. 2 dny a jel jsem domů. Teď po 3 měsících super. Valím rehabilitaci.
Petr 04.12. 2010 13:26 Odpovědět
Zdravím,vypadá to,že to nebude alernie ale „hernie disci“ (výhřez ploténky)a podle toho vašeho stavu jak píšete si myslím,že Vám pomůže pouze operace.....já už jí mám za sebou.....s poz­dravem Petr.
Frank Muzak 12.11. 2015 01:51 Odpovědět
Ahoj Petře prosíme kde Te operovali . Můj tlf 0034 669188864. Ziji ve Spañelsku. Jenom me prozvoñ
don fohler 14.01. 2011 22:22 Odpovědět
Dobrý den , jsem druhý měsíc po třetí operaci plotének. Kdy si mohu zažádat o lázně? Můj obvodní lékař mně tvrdí , že až po 6 měsících. Děkuji za odpověď.
Marie Košinová 17.01. 2011 13:29 Odpovědět
Dobrý den,
Termín nástupu na lázeňskou pooperační péči není striktně stanoven, neboť záleží i na Vašem zdravotním stavu. A ten nejlépe zná Váš ošetřující lékař.
Marie Vilacká 08.03. 2011 10:53 Odpovědět
Dobrý den,mám leta problémy s bederní páteří-dvě vyhřezlé ploténky(4 a 7 mm.),chodím na rehabilitace,byla jem v nemocnici na infuzích v r.2009(5 infuzí) a letos v únoru po sérii 9 obstřiků (6 infuzí) .Ráda bych věděla zda by byly vhodné lázně,mám-li na ně nárok,když nejsem operovaná a kde se tyto obtíže léčí,děkuji Vilacká
Marie Košinová 08.03. 2011 11:16 Odpovědět
Dobrý den,
vzhledem k zaměření webu Třeboňsko.cz (turistický a informační portál) Vám nemůžeme, a ani neumíme, na dotaz odpovědět. Obraťte se, prosím, na svého ošetřujícího lékaře.
Děkujeme za pochopení.
Magdaléna 13.04. 2011 20:08 Odpovědět
Dobrý den, je mi 20 let a již dva roky u mě občas proběhne stav, se kterým si lékaři neví rady – zamotá se mi hlava je to provázeno bolestmi na hrudi, palpitacemi a tachykardií tento stav trvá asi 3 – 5 minut,palpitace však někdy přetrvávají až do druhého dne.Jsem sledována kardiologem který žádné příčiny zatím nenašel. Nedávno mě začali bolet záda v oblasti cervikalní a thoracikální páteře a bolest se soustřeďuje mezi lopatky. Chtěla bych se zeptat zda tyto stavy mohou mít příčinu v poškození páteře, či nervů. Děkuji M.
Jaroslav Š. 07.03. 2012 16:41 Odpovědět
Dobrý den.
Manželka má po operaci výhřezu meziobratlové ploténky. Dle operujícího pana doktora byl výhřez masivní.Po operaci má za 6.měsíců nárok na lázně,tak se chci zeptat, jestli lázně v Třeboni jsou vhodné na rekonvalescenci. Děkuji za odpověď.
Hornickova 21.04. 2012 11:47 Odpovědět
dobrý den, v březnu jsem prodělala operaci meziobr.plotének a mám doporučené lázně.Chci se zeptat zda je to nutné a co tam s člověkem provádějí? Před čtrnácti lety jsem byla na první operaci a žádné lázně mi nikdo nenabídl. Díky za každou radu.
JAROSLAV 07.12. 2014 06:39 Odpovědět
Dobrý den, je mě 69let 50let řidič z povolani najeto 5ooo ooo km.Nikdy mě v zadech nebolelo.17.ledna jsem stoupl pravou nohou na schod a stratil vedomi az na zemi jsem se probral.Mag.re­zonannce ukazala vyrez 4 plotynek bedernich .23.kvetna jsem byl na operaci a 11.listopadu 21 dni Lazne Darkov.Citim se velice dobre.Take jsem nevedel kdy pozadat o lazne,ale u operace plotynek je to do 6 mesicu od operace ,po tomto terminu by lazne propadly.
jaroslava šimáková 17.03. 2015 18:28 Odpovědět
Hezký den, 8.2.2013 jsem byla na operaci bederní ploténky a po třech měsících jsem byla na 3 neděle v lázních.Pro­cedury,které jsem v lázních absolvovala mě hodně pomohly.Slyšela jsem,že mohu každý druhý rok opět o lázně žádat.Zajímalo by mě zda je to pravda,Moje známá po operaci není a dostává lázně každý rok.Děkuji za odpověd.S poz­dravem Jarka.
vilem zuk 13.04. 2015 10:33 Odpovědět
Jsem 5 mesicu po tep kycle. Neustale citim vystrelujici stredni bolest v krizi , na strrane operovane
Ho kyc.kloubu. Pri cvicenibolest necitim.Muze jit o poperacni komplikaci ?.Pan doktor operater mi pri kontrole po trech mesicich sdelil ze kloub je zahojeny a mohu jej plne zatezovat.
Dekuji !
tibor 15.05. 2015 22:01 Odpovědět
Hezky den dekuji ze mate tento blok,Mam vazny dotaz.Po leta mam bolesti zad ziji v Anglii pred nekolika mesici jsem byl na MRI scanu… potvrdily me ze me bolesti jsou pricinene opotrebovanim disku a vysunutim jich.A to asi jeden nebo dva v bederni casti a vyse ve stredni casit zad. Ale udajne tento nalez nepotvrzuje ze by me to zasahovalo nerv a tedy nedoporucuji operaci.Davaji me zde prasky Kodein Kapaka ktere jsem prestal brat nebot ponich jsem byl jak s fetovany. Zvlastni je ze mohu celkem dobre behat a beham celkem pravidelne vice nez uplne zdrav clovek a dalo by se rici kdyz beham a cvicim jsem zdravotne zpusobily clovek. Ale jen co 2dny prestanu behat nebo cvicit tak jsem zase v bolestech.Mohli by jste me nejak zhodnoti muj stav kdyz byych vam odeslal vysledky MRI ja tady tem lidem neduveruji na MRI scan jsem cekla vice nez pul roku a na paterniho specialistu cekam jiz uz 10mesicu. Tibor Cervenak
Jiří Kollert 29.09. 2015 12:32 Odpovědět
Zdravím,
trpím častými bolestmi páteře o oblasti mezi lopatkami, kde mi bolest a brnění vystřeluje do levé ruky a občasnými obtížemi
v levé části beder, kde mi bolest vystřeluje do levé nohy. Podle lékařů jde o celkové opotřebení páteře sporty a nevhodnou zátěží,
což mohu potvrdit. Mohli by jste mi poradit, zda by mi pomohl léčebný pobyt a jaké lázně by na můj problém byly vhodné ?
Díky, Jirka 49 let, aktivní sportovec.
Veronika 28.11. 2015 08:05 Odpovědět
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co čeká manžela, měl vážnou dopravní nehodu. Měl zlomenou páteř, kterou mu operovali a ještě má zlomenou pánev a kostrč. Je 3 dny po operaci a zatím nám nikdo nedokázal říct jak dlouho bude v nemocnici a co nás čeká pak jako třeba rehabilitace, nebo lázně. Děkuji moc za odpověd
josef 12.12. 2015 15:24 Odpovědět
Zdravím všechny.Jsem po dvou operací plotýnek,a po 4 letech se mi bolest vrátila.Chodím k doktorce na injekce,užívám zaldiar,a teď jsem po 10 kapačkách.Nepomáhá mi nic bolesti jsou stále.Už nevím jak dál,co mám dělat.Děkuji Pepa.
Jarka Kavkova 11.02. 2016 12:45 Odpovědět
Dobry den mam velkou skoliozu a ktomu zacinam mi problem s dychanim pater je v takovem esovem tvaru ze se ani ohnout poradne nemohu a pri vetsim nadechu me v pateri pychne prosim mela bych narok stemito zdravotnimy problemy na lazne dekuji za odpoved
Veronika 28.11. 2016 11:39 Odpovědět
Dobrý den,
je mi 23 let a 15 let jezdím na koni. Jezdila jsem i v Anglii dostihové koně. Před třemi lety jsem dost nepěkně spadla, na břicho a zalomila jsem krkem dozadu. Nutno říct, že bolesti krční páteře jsem měla už mnoho let předtím. Pamatuji si, že mi tehdy k zádech křuplo, ale postavila jsem se tak jsem tomu dále nevěnovala pozornost. Nyní už mám takové bolesti, že už nemohu jezdit. Chodím každý týden na masáž. Masér si však všiml posunu obratlů. Byla jsem v nemocnici a diagnoza je taková, že mám 8. a 9. obratel vsunutý směrem dovnitř a ten 8. je ještě na 4 kousky rozlámaný a srostlý. Předpokládám, že je to následek úrazu před třemi lety. V nemocnici mi řekli, že to zatím nechtějí řešit nějakým radikálním krokem, ale spíše těmi masážemi a cvičením. Vše denně dodržuji. Bohužel jsem včera byla opět v nemocnici a zjistili posun druhého bederního obratle opět směrem dovnitř. Prý jako následek nestability páteře v důsledku posunu hrudních obratlů. A zase bylo jako způsob řešení navrženo baňkování a vytahování obratle zpět do původní polohy. Chci se zeptat jaký na to máte názor. Je to dostatečné řešení? A pokud ne, jak mám postupovat dále? Hledat jiného lékaře? Děkuji Vám za odpověď a přeji krásný den.

Marcela 13.06. 2017 17:37 Odpovědět
Já mam teď po operaci a doporučení mi napsal neurochirurg po 6 týdnech od operace
Martina 25.08. 2017 10:53 Odpovědět
Dobry den prosim o nazor nemoci predem dekuji bolesti polytopni vert alg. Syndrom. S povsechnou poruchou stadinamiky polyarthalgie arthralgie si skl.bilatli sy bilat. Bez presveciveho morfolofickeho koreatu v paternim kanalu ..vsiroke medialni potruze meziobratlovich plotenek l4/5 a l5/s1 v etazi l5/s1 se stenozou paterniho kanalu na 13mm a mirnou stenozou foramin. Ostechondrosa l5/s1 modic.spondilatrosa l4/s1 dekuji mnohokrat za odpoved.
Štefan N. 03.09. 2018 13:50 Odpovědět
Mám sedavé zaměstnání a tak poslední dobou mne trápí C a L páteř. Pokud v lázních není jen koupání se, ale i rehabilitace, rád bych je zkusil. Co proto musím udělat ?
Hana Maternová 04.12. 2018 21:05 Odpovědět
Zdravím, jsem 3 týden po lázeňské léčbě pohybového aparátu, zúžení páteřního kanálku. Bolesti stále přetrvávají, brnění v lýtku a tupá bolest, co s tím
Děkuji
Tereza 10.01. 2019 20:23 Odpovědět
Dobry den lecim se dlouhodobe pro bolest zad kapacky po 3 mesicich ..pred vanocema opet prez hospital.kapacky i morfiove naplasti porad bolesty .Ted chodim na rehabilitace na uvolneni hrudniku.Sestra mi rekla ze mam asi srostlou lopatku ke svalu vubec se mi nezveda pri cviceni jak se toto resi dal..Je mozne ze otohoto problemu muzu mit tyto problemi zad pricina ta lopatka...Mam i zurenej paterni kanal od narozeni ..uz jsem i zmenila lekare..Dekuji za odpovet...

Konec výpisu článku Nespecifické bolesti páteře - VAS, id: 6888 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 12.04.2010
Autor: Marie Košinová