Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Orel mořský na Třeboňsku

V 19. století, tedy již  před více než sto lety, byla v Čechách úplně vyhubena hnízdní populace orla mořského.

Koncem 20. století se orel postupně do Česka vrátil. Postarali se o to jihočeští ochranáři přírody, a právě Třeboňsko je jedním z prvních míst v Česku, kam se orel mořský vrátil a kde se podařilo potvrdit hnízdění. 

První mládě orla se vylíhlo po sto letech; teď na jihu hnízdí desítky párů

V 80. letech 20. století bylo postupně v jižních Čechách, převážně na Třeboňsku a Hlubocku, vypuštěno do přírody devět orlů mořských. Orli mořské na Třeboňsku začal vypouštět v roce 1978 německý chovatel Claus Fentzloff díky přičinění Jiřího Andresky. Celkem do jihočeské přírody vrátili devět okroužkovaných exemplářů.

Již v 70. letech ochranáři tušili, že by mohli orlové  hnízdit na Třeboňsku u Staré řeky. Chtěli populaci udržet na bezpečném místě mimo dosah lidí, a tak obří dravce ve spolupráci s rybáři i myslivci  asi na třech domluvených místech dokrmovali rybami. Druhé hnízdo ochranáři našli u Horusického rybníka. Počátkem 80. let orli tak zahnízdili, v lokalitách kolem rybníků Velký Tisý a Velká Holná, že na jaře Jihočeši pozorovali orly s charakteristickými projevy pro hnízdící ptáky.

Na jaře 1984 bylo orlí volání slyšet, a poté též dalekohledem vidět orlí hnízdo v těžko přístupném terénu močálu u rybníka Podsedek v Chlumské rybniční soustavě.

Ale až v roce 1986, v Čechách tedy po  přibližně sto letech, se povedlo prvně vyvést ve volné přírodě Třeboňska dvě mláďata.

Druhý směr návratu hnízdní populace na naše území přicházel od severu z oblasti Lužice z rostoucí německo-polské populace, odkud se orli šířili přirozeně. Obě populace se propojily na přelomu tisíciletí.

Orel mořský v CHKO Třeboňsko

Orel mořský je jedním z předmětů ochrany ptačí oblasti Třeboňsko a vlajkovým druhem chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Proto je jeho ochraně věnováno značné úsilí.

V roce 2021 proběhl na území Třeboňska monitoring hnízdění orlů mořských a bylo nalezeno jedenáct obsazených hnízd. Na řadě dalších lokalit byli pozorováni dospělí jedinci, kteří zde jistě hnízdí, avšak nepodařilo se dohledat hnízdo. Proto zoologové odhadli hnízdní populaci na Třeboňsku  na dvacet párů. 

Podle Národního parku České Švýcarsko, kde byl také potvrzen výskyt nejméně jednoho páru, hnízdí v Česku asi 100 párů těchto ptáků. V Evropě se odhaduje populace na 20 tisíc párů. 

Výstava Tady orel

V roce 2022 v Třeboni vznikla putovní výstava Tady orel, kde je k vidění řada krásných fotografií těchto majestátních ptáků.

K výstavě se konají kromě vernisáže, i přednášky, kde zazní zajímavé informace ze života těchto vzácných ptáků, které poskytují ti nejzasvěcenější: Markéta Drábková z CHKO Třeboňsko, zoolog a fotograf Jan Ševčík, emeritní ředitel Správy CHKO Třeboňsko Josef Hlásek, docent Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, a další.


Orel východní (kamčatský)

Výskyt orla východního byl na Třeboňsku poprvé zaznamenán v roce 2015. Je to jeden z největších dravců světa a obývá oblast Kamčatky a do střední Evropy vůbec nezalétává. Přesto ho ornitologové i amatérští pozorovatelé pravidelně vídají v oblasti Chlumské rybniční soustavy. Orel východní ale kvůli své agresivitě škodí orlům mořským, kteří mají na Třeboňsku své přirozené teritorium.

Orel východní je kontrastněji zbarven, od tmavohnědé až černé po bílou. Má výraznou bílou kresbu v křídlech a hlavně výrazně žlutý velký zobák.  Pro odborníky je záhadou, jak se sem z Dálného východu dostal.  

Pro místní orly mořské  tento nepůvodní druh podle zoologa Jiřího Neuderta z CHKO Třeboňsko představuje ohrožení. Snaží se tu zahnízdit a je při tom značně agresivní. „V hnízdní době orlů mořských létá k jejich hnízdům a dochází tam ke střetům, různým honičkám a půtkám. Na Chlumské rybniční soustavě už v posledních letech orli mořští hnízdí neúspěšně,“ vysvětluje.

Protože se orel východní na Třeboňsku vyskytuje už více než sedm let, ornitologové jeho přesun na jiné místo neočekávají. Radost z jeho pobytu na jihu Čech však rozhodně nemají.

Zdroj: https://budejovice.rozhlas.cz/zahadou-je-pro-ornitology-orel-vychodni-ktery-uz-nekolik-let-zije-na-trebonsku-9112762

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Orel mořský na Třeboňsku, id: 12941 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 27.07.2020
Autor: Marie Košinová