Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Osteoporóza

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k častějším zlomeninám.

Název nemoci vychází ze dvou řeckých slov (osteo – kost, poros – otvor). Stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku v těle a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

Příčiny osteoporózy

Zjednodušeně se dá říci, že osteoporóza je onemocnění charakterizované úbytkem kostní hmoty pod bezpečnou hranici. Kosti se pak stávají křehčími, jsou méně odolné vůči mechanické zátěži a snadněji se lámou (nejčastěji dochází ke zlomeninám krčku stehenní kosti, zápěstí a obratlů).

Osteoporóza se řadí mezi civilizační nemoci. Příčin vzniku této nemoci je mnoho, z nichž některé ovlivnit nemůžeme. K řídnutí kostí dochází u každého z nás přirozeným stárnutím těla. K nebezpečnému úbytku kostní hmoty může dojít i v důsledku nejrůznějších onemocnění. Zvýšené riziko vzniku osteoporózy mají ženy v menopauze (přechodu), kdy dochází ke snížené tvorbě pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu.

Významnými ovlivnitelnými faktory zvyšující riziko vzniku osteoporózy jsou především nedostatek pohybu, sedavý způsob života, špatná životospráva, kouření, alkohol, nadměrné pití kávy.

Léčba nemoci osteoporóza

Cílem léčby osteoporózy je zabránit úbytku množství a zhoršení kvality kostní tkáně. Cest, které k tomu vedou, je mnoho a pro různé pacienty jsou vhodné odlišné léčebné postupy. Správný léčebný postup úzce souvisí s věkem pacienta, pohlavím a přítomností rizikových faktorů.

Důležitá součást léčby je přiměřená pravidelná pohybová aktivita podle doporučení lékaře, zdravá životospráva a dostatečný přísun vápníku, bílkovin a vitamínů D a K.

Prevence osteoporózy

Nejlepším předpokladem pro bezpečné stárnutí našich kostí je pevná kostra vybudovaná v prvních přibližně třiceti letech života. Důležitá je kombinace zdravé výživy s dostatkem vápníku a dalších minerálů a pravidelné cvičení.

Osteoporóza společně s dalšími onemocněními pohybového aparátu patří mezi onemocnění, na jejichž léčbu se specializují léčebné pobyty v třeboňských lázních.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Osteoporóza, id: 6891 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 12.04.2010
Autor: Marie Košinová