Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Písečný přesyp u Vlkova

Poušť není jen Sahara nebo Kalahari. Pouště jsou rozmanitá prostředí a ne jenom obrovské písečné duny. Píseční plochy najdeme i v České republice; jsou sice malé, ale nikoli nevýznamné. Nejznámější česká písečná duna je na Třeboňsku:

Písečný přesyp u Vlkova

Písečný přesyp u Vlkova je lokalitou nacházející se kilometr severozápadně od obce Vlkov u Veselí nad Lužnicí. Pískový přesyp byl v roce 1954 zapsán mezi zvláště chráněná území.

Tato písečná duna zabírá plochu o rozměrech 80×60 metrů a nad terénem se tyčí do výšky čtyř metrů. Je dosud velice dobře zachovaná a stabilizovaná, přesto se na volných místech udržuje jemně žlutý pohyblivý písek, na němž při větru vznikají zřetelné čeřiny.

Vlkovský písečný přesyp není v kraji největší, ale je zaručeně nejznámější. Není ani nejstarší, ale hodně starý je. Vznik duny sahá až do doby ledové. Vědci se zatím nedopátrali skutečného údaje, takže jedni uvádějí pozdní dobu ledovou, druzí starší holocén, neboli nejmladší geologické období, které začalo koncem poslední doby ledové. Tedy 10 000 – 8500 let před naším letopočtem.

Jisté je, že tato nejznámější písečná duna vznikla navátím písku z Lužnice a že v podmínkách CHKO Třeboňsko, která se řadí mezi významné mokřady, je výjimečná. A pro běžného občana také nepřehlédnutelná, i když vstup na ni není povolen.

Tato lokalita je také významnou přírodní rezervací, která je domovem vzácné flory i fauny. Rostou zde vzácné suchomilné rostliny a žijí teplomilné druhy blanokřídlého hmyzu. Brzy na jaře tu kvetou porosty kolence Morisonova, roste tu kostřava vláskovitá i drsnolistá, paličkovec šedavý a další pískomilné rostliny. Ze živočichů jsou vidět volné kolonie velké samotářské včely Andrena vaga, různé druhy kutilek a hrabalek a zjištěn byl i výskyt teplomilné mouchy Trixoscelis marginella. V píscích probíhá vývoj larvy vzácného listokaza Anisoplila villosa a doma je tady i slíďák Arctosa perita.

Písečná duna Vlkov je jednou ze zastávek naučné stezky Veselské pískovny.

Pro doplnění:
-nejrozsáhlejší přesypy v Česku jsou u Rokytna (u Hradce Králové)
-nejzachovalejší duna jsou Písty u Nymburka
-a nejvzácnější jsou asi Váté písky u Bzence (u Uherského Hradiště)

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 11.02. 2015 20:12

olga 11.02. 2015 20:12 Odpovědět
Krásná lokalita,mám ji kousek od chalupy.Vřele doporučuji zhlédnout toto místo, i když z bývalého přesypu zbylo opravdu velmi málo.Jako děti jsme si zde hrály,na dunách se dalo klouzat skoro jako na zasněženém kopci.

Konec výpisu článku Písečný přesyp u Vlkova, id: 5437 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 6.11.2013
Autor: Marie Košinová