Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Pleše

Obec Pleše je obec 35 km na sever od Třeboně a necelé 3 km na severovýchod od Kardašovy Řečice. Pleše jsou již za hranicemi CHKO Třeboňsko; projíždíme jí, jede-li z Třeboně na cyklovýlet na zámek Červená Lhota.

První česká listina o Pleších pochází z roku 1384. Vesnice má zřejmě jméno od povahy půdy, na níž vznikla. Buď, že byla holá uprostřed lesů, nebo pro vysokou polohu nad nejbližším okolím. V latinském spisu řečické fary se jméno vesnice uvádí de Ples, později de Pless. V české listině r roku 1384 píše se jednou v Plesi, nebo v Plesiech (v Pleších).

Na návsi se nachází kaple Sv. Jana a Pavla ze 17. století s cenným historickým zvonem. Kaple byla v roce 1706 nákladem obce plešské opravena. V kapli je umístěn historický zvon, který má na horním okraji napsáno staročeštinou: „Tento zvon je udělán k chvále boží a k svatému Janu Burianu do Pleší r. 1560“. Z tohoto letopočtu je zřejmé, že původně byla kolem 15. století vystavěna pouze zvonice, kde byl tento zvon umístěn, a teprve později, t.j. v 17. století, byla provedena přístavba s oltářem. V roce 1826 byly zakoupeny do kaple varhany.

Severozápadně nad obcí se nachází kopec Chlum (514 m), ze kterého je rozhled do širokého okolí a umožňuje celkový pohled i na obec. Dříve zde stála vojenská pozorovatelna, po které jsou zde stále patrné základy.


Vznik: 1382
Rozloha: 983 ha
Počet obyvatel: 194
Www stránky: www.plese.cz

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Pleše, id: 5405 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.12.2015
Autor: Marie Košinová