Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Plynové injekce a plynové obálky

Plynové injekce patří mezi speciální léčebné procedury. Tato procedura spočívá v podávání injekcí s mediciálním plynem (CO2). Oxid uhličitý se pacientům aplikuje do bolestivých míst do podkoží v okolí velkých kloubů a páteře. Plyn se velmi rychle vstřebá a nehrozí tak vznik plynové embolie.

Účinky plynových injekcí

Plynové injekce zmírňuje bolest, zlepší prokrvení v oblasti aplikace, případně urychlí hojení ran.

Aplikace plynových injekcí je vhodná především pro ty, kteří trpí poruchami prokrvení končetin a degenerativním onemocněním kloubů a páteře s bolestivým syndromem.

Přestože je tato procedura nepříjemná, neboť bezprostředně po aplikaci cítí pacient jemné mrazení, po chvíli se v oblasti vpichu rozlévá příjemné teplo, vznikající v důsledku zvýšeného prokrvení na místě vpichu.

Plynové obálky

Procedura plynové obálky je obdoba plynových injekcí, neboť je založena na stejném proncipu, tj. využívá příznivého účinku oxidu uhličitého na lidský organismus.

Tzv. plynová obálka (nebo též suchá uhličitá koupel ve vaku) je oproti bolestivému vpichu injekce nepoměrně příjemnější procedurou. K aplikaci slouží speciální plastový vak, který se navlékne na tělo pacienta od nohou až po hrudník a následně naplní oxidem uhličitým. Základní reakcí organismu je pak rozšíření všech cév, účinkem je tedy prokrvení pokožky, svalstva a všech vnitřních orgánů. Doba trvání plynové obálky je přibližně 15 až 20 minut.

Plynové injekce, popř. plynové obálky jsou pouze na lékařský předpis a provádějí se v obou lázeňských domech v Třeboni – v Lázních Aurora a v Bertiných lázních.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Plynové injekce a plynové obálky, id: 6954 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 22.04.2010
Autor: Marie Košinová