Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Pozvánka na listopadovou výstavu do domu Štěpánka Netolického

Od  2. do 29. listopadu 2018 bude v Třeboni výstava s názvem

O Igimarasussukovi, který jedl své ženy – inuitské pověsti očima Árona z Hůrky

Výstava bude v prostorách kupeckého krámku Domu Štěpánka Netolického

Čekají na ně ilustrace grónských mýtů – příběhů, v nichž se drsné a surové setkává s krásným a poetickým. 

Áron z Hůrky byl grónský umělec, který jako první vylíčil inuitské pověsti z perspektivy původních obyvatel Arktidy. Příběhy, které sepsal, také sám ilustroval. Kniha O Igimarasussukovi, který jedl své ženy, po níž nese výstava název, je dílem editorky Kirsten Thistedové. Té se podařilo doplnit texty Árona z Hůrky o jeho původní ilustrace, které vznikly v druhé polovině 19. století.  

Ilustrace, které budou na výstavě v Domě Štěpánka Netolického prezentovány, jsou ceněny především pro svou snahu o autentické zachycení grónské lidové slovesnosti. Mnohdy temný obsah mýtů v nich kontrastuje s velmi jemným výtvarným provedením. Tyto původní ilustrace zůstaly zachovány i v českém překladu knihy Zdeňka Lyčky, který vyšel v roce 2016 v nakladatelství Argo.

Výstava měla premiéru v květnu 2016 v Českém centru Praha, v následujících dvou letech putovala po Grónsku (Univerzita v Nuuku, muzea v Qaqortoqu, Maniitsoqu, Kangaamiutu a Uummannaqu, umělecké muzeum v Ilulissatu) a v červnu 2018 byla představena na festivalu Nordischer Klang v severoněmeckém Greifswaldu.

Pozvánka na vernisáž:

  • Vernisáž výstavy: 1. listopadu, 17.00. 
  • Po zahájení výstavy bude od 18.00 následovat přednáška Zdeňka Lyčky.
Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Pozvánka na listopadovou výstavu do domu Štěpánka Netolického , id: 11956 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 31.10.2018
Autor: Marie Košinová