Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Rapšach

Obec Rapšach leží na Třeboňsku, 25 km jihovýchodně od Třeboně,  při hranicích s Rakouskem. 

Dominantou obce je Kostel sv. Zikmunda, který byl založen kolem r. 1450 a přestavěn v novogotickém stylu v roce 1890.V centru je několik měšťanských domů.

Součástí Rapšachu jsou osady Spáleniště, Malý Londýn a Velký Londýn. Součástí katastrálního území je i zrušené katastrální území zaniklé obce Kunšachu.

Historie Rapšachu

Rapšach je stará obec, založená uprostřed lesů. Původ městečka spadá do 12. století, avšak první písemná zmínka je z roku 1338. Do roku 1920 se oficiálně jmenovala Rottenschachen. Do roku 1395 patřil Rapšach k panství Litschau, v 15. st. se dostal k panství Heidenreichstein. V té době měla obec jen pár osadníků, kteří  si dělili pozemky mezi své potomky, takže na začátku 20. století zde byli jen drobní vlastníci půdy.

Rapšach byl součástí okresu Schrems (Dolní Rakousko) a to až do roku 1920, kdy na základě rozhodnutí mezinárodní rozhraniční komise byl připojen k okresu třeboňskému. Před rokem 1938 měl Rapšach více jak dva tisíce převážně českých obyvatel, a ti se zabývali kromě zemědělství, také košíkářstvím, hrnčířstvím, výrobou opálek a pletením ošatek ze slámy.

Rapšach jako česká obec po Mnichovské dohodě nadále zůstal součástí Čech, ale další události se vyvíjely nepříznivě. Nejdříve hned po válce musela německá část obyvatelstva odejít za hranice, a v roce 1951 oblast začala ovládat Pohraniční stráž, která v blízkosti obce postavila drátěné ploty a kontrolovala vše, takže do oblasti čtyřicet let prakticky neznámý návštěvník nemohl vstoupit.

Po roce 1989 se v oblasti vrátili k osvědčenému předválečnému pastevnímu chovu skotu. V současnosti je Rapšach jako zajímavá obec a okolní příjemná krajina s roztroušenými domky  objevována hlavně cykloturisty.

Poslední desetiletí se v Rapšachu vždy 1. května  koná Rapšašské Zikmundohraní. Je to velký soutěžní hudebně-taneční festival na počest svátku patrona zdejšího kostela, sv. Zikmunda.

Zajímavá místa v okolí Rapšachu

V okolí Rapšachu jsou osady s pozoruhodnými názvy: Velký a Malý London, Paris, Bosna, Spáleniště. Cizozemsky zní i trochu vzdálenější místa Nový York u Tuště, Mexiko u Českých Velenic a Benátky u Suchdola.

Takřka všechny tyto osady vznikly po roce 1835  a je nesporné, že jejich názvy souvisí s emigrací či imigrací ve zdejším kraji. Prý tyto jména dali osadám záměrně úředníci z heidenreichsteinského panství, aby tím přilákali nové osadníky z vnitrozemí na Vitorazsko. 

Tato místa dodnes jsou zajímavá dochovanou, malebně rozptýlenou zástavbou tradičních forem, charakteristickou pro krajinu jižního Suchdolska.


Vznik: 1338
Rozloha: 2838 ha
Počet obyvatel: 540
Pošta: 378 06 Suchdol nad Lužnící
Www: http://www.obec-rapsach.cz/

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 26.02. 2013 10:29

Jan Radkovský (1941) 11.10. 2011 12:46 Odpovědět
Vážení a Vy všichni, kteří máte rádi Vitorazsko. Právě jsem dočetl zapůjčenou knihu Tragédie Vitorazska, poprava v Tušti. Z toho všeho co jsem se dočetl je mi nesmírně smutno a o to ještě tím víc, že komunistický režim se pomstil naší věřící rodině (pocházím z Vysočiny, z Třešti) a já jsem vlstníma rukama v letech 1960–62 stavěl „železnou oponu“ právě na novohradsku. To jsem samozejmě netušil, jakou hrůzu prožlili tamější obyvatelé, vitorazané. Zakázané pásmo – likvidace obcí Nová ves u Klikova, Kunšach (existujíe nějaká dokumentace?) a dalších obcí… V mém srdci zůstává velká bolest z toho co se v minulém století stalo a co jsem sám prožil. Jsem ochoten o všechno, co jsem prožil s někých(?) podělit a taky bych rád vlastnil výše zmiňovanou knihu. Myslím, že je asi beznadějně rozebraná. Také bych se rád sešel s nějakými původními obyateli … S úctou, Jan Radkovský.
Jiri Svabenik 26.02. 2013 10:29 Odpovědět
Nazdar Jane
Je to velmi zajimave tema a zaslouzilo by si kazdopadne konecne odtajnit a prijmout i ty nehezke soucasti nasich dejin. Posilam Ti Link na porad ct o tomto problemu. Jiri
http://www.youtube.com/watch?…

Konec výpisu článku Rapšach, id: 5483 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2016
Autor: Marie Košinová