Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Revmatická onemocnění

Revmatická onemocnění neboli revma postihují nejčastěji pohybové ústrojí (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy), ale někdy i jiné orgány. Rozdělujeme je do několika základních skupin: revmatická onemocnění zánětlivá (sem patří revmatoidní artritida – nejčastější a nejznámější revmatické onemocnění), degenerativní revmatické nemoci (artróza), infekční artritidy, metabolické a endokrinní choroby spojené s revmatickými stavy (dna) a mimokloubní revmatismus.

Příčiny vzniku revmatických onemocnění

Příčinou vzniku revmatických chorob jsou nejčastěji poruchy vlastního obranného systému organismu, následky infekčních onemocnění, dědičné i metabolické vady. V některých případech je příčina neznámá.

Revmatická onemocnění jsou charakterizována dlouhodobým zánětem, který se projevuje intenzivní bolestí a tuhostí svalů a kloubů. Z počátku se bolesti objevují hlavně po ránu a po i menší fyzické námaze, později se ozývají i v klidu. Nejčastěji jsou postiženy drobné klouby rukou a nohou, které se průběhem choroby často deformují, až úplně ztuhnou.

Léčba revmatických nemocí

Při léčbě revmatických nemocí je důležité včasné určení diagnózy a zahájení léčení. Cílem léčby je potlačit rozšíření zánětu, snížit bolest, udržet hybnost postiženého kloubu.

Léčba spočívá v podávání protizánětlivých léků a v rehabilitaci. Tou je zde myšleno hlavně cvičení na podporu svalové síly a funkčního rozsahu pohybu. Velmi vhodná je lázeňská léčba, která je založena především na individuální fyzioterapii, elektroléčbě, koupelích apod.

Léčebné programy zaměřené na léčbu revmatických onemocnění a dalších onemocnění pohybového aparátu najdete v nabídce třeboňských lázní.

Prevence revmatických onemocnění

Nejlepší prevencí je dodržování správné životosprávy, včetně udržování přiměřené tělesné hmotnost a pravidelného pohybu. Důležité je pravidelně navštěvovat lékaře, vždy správně užívat předepsané léky. Při sportu je třeba chránit si klouby vhodnými pomůckami a vyvarovat se zbytečných úrazů.

Jako prevence zatuhnutí kloubů již postižených revmatickým onemocněním je třeba v první řadě udržovat aktivní způsob života a pravidelně cvičit.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Revmatická onemocnění, id: 6890 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 12.04.2010
Autor: Marie Košinová