Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Rybářské slavnosti 2009 - pasování známé osobnosti

Vítězslav Jandák na Jihočeské klasice v TřeboniRybářské slavnosti nabízejí bohatý program, do kterého tradičně patří i pasování známé osobnosti na rybáře neboli přijímání do cechu rybářského.

Touto osobností Rybářských slavností 2009, které budou ve dnech 29. – 30. srpna 2009, bude známý český filmový a divadelní herec a politik
Vítězslav Jandák.

Na našem snímku je pan Vítězslav Jandák při své poslední návštěvě Třeboně dne 8. 8. 2009. Na záběru ze zámeckého parku spolu s jihočeským hejtmanem panem Jiřím Zimolou sledují koncert Jihočeská klasika.

Pasování rybářským právem

Pasování rybářským právem je pradávný rituál, který se vykonává nejčastěji během výlovu nebo při rybářských slavnostech. Pasovaná osoba je přivedena dvěma rybáři oblečenými v gumáku, dlouhých botách a kloboukách a je postavena proti mušli. Pasujícím, který drží v ruce rybářské právo, je při tomto obřadu vždy nejvýše postavená přítomná osoba.

Pasovaná osoba se drží okraje mušle a dívá se rybě přímo do očí. Pasující zahájí vlastní pasování požadavkem, že pasovaná osoba musí být dostatečně upravena, jelikož je málo mokrá. Na tento povel je pasovaná osoba polita vodou z kádě případně do kadě přímo vhozena. Pasování pak probíhá třemi údery ferulí, jež je součástí rybářského práva, po každé odříkané sloce z říkanky:
„Jménem práva rybářského, cechu velmi váženého, jmenuji tě dnešním dnem, pasovaným rybářem. Štiky, candáti a kapři jsou teď tvoji bratři. Vodník Čochtan v tu ránu, vzal tě pod svou ochranu. Tento den v paměti měj, Petra s námi uctívej, neboť on je s Krčínem, naším velkým patronem.“

Slavnostní pasování bude v sobotu 29. srpna 2009 od 10.30 hodin na Masarykově náměstí v Třeboni.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Rybářské slavnosti 2009 - pasování známé osobnosti, id: 6510 , rubrika: Rybaření a Rybářství
Kategorie: , zveřejněn: 9.08.2009