Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Rybářské slavnosti 2005 v Třeboni - pozvánka

Na samém závěru léta se bude o víkendu 16. – 18. 9. 2005 pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje, města Třeboně a Rybářství Třeboň a. s. konat 1. ročník Rybářských slavností v Třeboni. Budou na nich slavnostně zahájeny podzimní výlovy Třeboňských rybníků, v průběhu slavností dojde k oficiálnímu oznámení termínů výlovů jednotlivých rybníků a programu s nimi spojeným. Rybářské slavnosti nabízejí bohatý program zahrnující trhy a akce na náměstí v Třeboni a celou řadu akcí na rybníku Svět.

Pátek

Celá akce propukne již v pátek 16. 9. 2005, kdy začnou na rybníce Svět probíhat závody v chytání ryb na udici pro děti z Čech a Rakouska, na náměstí v kině Světozor poběží filmové projekce o historii rybářství a unikátní záběry historických výlovů rybníků a ve výstavní síni na zámku dojde k otevření výstavy „Rybářův rok a povodně 2002“. Návštěvníci slavností se mohou také podívat na stálou expozici Krajina a lidé na zámku v Třeboni. Exkurze na sádkách pro veřejnost jsou dalším zpestřením již tak bohatého programu. Tyto akce budou probíhat celý víkend až do konce Rybářských slavností. V podvečerních hodinách proběhne ve Schwarzenbergském sále na zámku, za účasti Ing. Jana Hůdy, přednáška Dc. PhDr. Josefa Haubelta, DrSc. o Jakubu Krčínovi. Závěr dne zpestří Rybářská zábava, která propukne v malebných prostorách pivovaru Regent ve 20.00 hod., kde k tanci a poslechu zahraje kapela Bengas a nebude chybět ani tombola o hodnotné ceny.

Oficiální slavnostní zahájení proběhne v sobotu 17. 9. 2005 v 11.00 hod. na Masarykově náměstí, kde vystoupí starosta města Třeboně Ing. Jiří Houdek, ředitel Rybářství Třeboň a. s. Ing. Jan Hůda a hejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník. Hostem tohoto prvního ročníku Rybářských slavností je Rudolf Hrušínský. Proběhne pasování osobnosti do cechu rybářského.

Sobota

Sobota se ponese ve znamení kultury. Již v 9.00 hod. se otevřou trhy na Masarykově náměstí, které mohou návštěvníci procházet až do 11.00 hod., kdy proběhne slavnostní zahájení. Po zahájení začne bohatý program pro děti. Pro sportovně založené návštěvníky jsou k dispozici mapky naučných cykloturistických tras, vytvořených speciálně pro tuto příležitost.

Rybářské slavnosti jsou i slavnostmi kulinářskými, a proto návštěvníci ochutnají rybí speciality, jejichž přípravu bude naživo demonstrovat a moderovat Petr Stupka. V sobotu a v neděli jsou pro dětské návštěvníky připraveny hodinové bloky večerníčků v místním kině Světozor a zábavný program pod taktovkou rádia Faktor.

Vyvrcholením sobotního dne je koncert revivalové kapely The Backwards, který se koná ve 20.00 hod. v Městské hale Roháč. Po jeho skončení následuje diskotéka, pro návštěvníky koncertu zdarma.

Během Rybářských slavností nebudě chybět ani posezení ve stáncích s bohatou gastronomií a dostatkem tekutin. Návštěvníci slavností se mohou ubytovat v místním kempu pod stanem. Pro návštěvníky slavnostní také bude vyhrazeno parkování přímo v Třeboni pod sádkami u rybníku Svět nebo v blízkosti Botanického ústavu.

Slavnosti pořádá Informační a kulturní středisko města Třeboně ve spolupráci s Rybářstvím Třeboň a. s. a ODEON ART SERVISem s. r. o.

Program rybářských slavností 2005

Pátek 16.9.

Akce na rybnících:

8:00 – 16:00 Závody v lovu ryb na udici pro děti na rybníce Svět (není určeno pro veřejnost)

10:00 Exkurze na sádkách v Třeboni pod rybníkem Svět

14:00 Exkurze na sádkách v Třeboni pod rybníkem Svět

Akce ve městě:

9:00 Otevření stálé expozice „Třeboňsko – krajina a lidé“ na zámku

Otevření výstavy „Rybářův rok a povodně 2002“ ve Výstavním sále Pod věží na Masarykově náměstí (otevřeno až do 17.00 hod.).

19:00 Přednáška Dc. PhDr. Josefa Haubelta, DrSc. o Jakubu Krčínovi ve Schwarzenberském sále na zámku v Třeboni

20:00 Rybářská zábava v pivovaru Regent

Projekce v kině Světozor:

17:00 Třeboň – rybářská historie (60 minut)

 

Sobota 17.9.

Akce na rybnících:

8.00 Zahájení závodů v lovu ryb na udici pro veřejnost na rybníce Svět

14:30 Exkurze na sádkách pod rybníkem Svět (60 minut)

15:30 Exkurze na rybníku Rožmberk – povodně 2002


Akce na náměstí a ve městě:

Cyklo výlety

9:00 Otevření stálé expozice „Třeboňsko – krajina a lidé“ na zámku,

Otevření výstavy „Rybářův rok a povodně 2002“ ve Výstavním sále Pod věží na Masarykově náměstí (otevřeno až do 17.00 hod.),

Zahájení trhů na Masarykově náměstí.

10:00 Potulní muzikanti

11:00 Slavnostní zahájení 1. ročníku Rybářských slavností v Třeboni

12:00 Ochutnávky rybích specialit

12:30 Divadelní hra: Rybníkář Jakub (20 minut)

13:00 Zahájení zábavného odpoledne pro děti s rádiem Faktor I. část

14:00 Ochutnávky rybích specialit

15:30 Zábavné odpoledne pro děti s rádiem Faktor II. část

17:00 Ochutnávky rybích specialit

20:00 Koncert slovenské skupiny The Backwards v městské hale Roháč (120 minut) poté diskotéka

Projekce v kině Světozor:

10:00 Jeden rok v krajině mokřadů (25 minut)
Otec českého kapra (30 minut)

13:00 Povodně 2002 (60 minut)

14:30 Rybářské pohádky (60 minut)

16:00 Rybářské pohádky (60 minut)

17:30 Paměť vody aneb odkaz Jakuba Krčína (60 minut)

 

Neděle 18.9.

Akce na rybnících:

8.00 Zahájení závodů v lovu ryb na udici pro veřejnost na rybníce Svět

10:00 Exkurze na sádkách pod rybníkem Svět

15:00 Exkurze na rybníku Rožmberk – povodně 2002

Akce na náměstí a ve městě:

9:00 Otevření stálé expozice „Třeboňsko – krajina a lidé“ na zámku,

Otevření výstavy „Rybářův rok a povodně 2002“ ve Výstavním sále Pod věží na Masarykově náměstí (otevřeno až do 17.00 hod.).

Projekce v kině Světozor:

10:30 Kamarád kapříků (45 minut)

11:30 Otec českého kapra (30 minut)
Jeden rok v krajině mokřadů (25 minut)

13:00 Povodně 2002 (60 minut)

14:30 Paměť vody aneb odkaz Jakuba Krčína (60 minut)

Vystoupení kapely Backwards

17. 9. 2005 ve 20.00 vystoupí v Kulturním centru Roháč skupina THE BACKWARDS se smyčcovým kvartetem a decho vým triem.

Velké koncertní vystoupení kapely The Backwards je v pravém slova smyslu hudebním pásmem, chronologicky mapujícím hudební vývoj fenomenálních Beatles.

Program je koncipován jako skládanka tří svébytných částí, které i za pomoci kostýmových převleků zachytávají tři důležité etapy tvorby Beatles. Smyčcové kvarteto a dechové trio výrazně doplňují a obohacují hudební vyznění projektu a dodávají mu nádech velkolepé hudební podívané, v délce přibližně dvou hodin. Na jednom pódiu se v jedné chvíli potkává až 12 hudebníků, někteří hrají na několika nástrojích. Přímočará a melodická hudba Beatles tím získává téměř orchestrální rozměr a hloubku.

První etapa zaznamenává období vzniku kapely, výrazně melodických a optimistických skladeb dua Lennon-McCartney, které ve své době zapůsobili doslova jako zjevení na scéně světové populární hudby. Čtveřice mladíků během prvních pěti alb dokonale prorazila a zazářila nejenom v Evropě, ale doslova na celém světě. Kostýmově toto období charakterizují střízlivé černé obleky, které k Beatles neodmyslitelně pat ří.

Další období je charakteristické hudebním experimentováním a vlivem jiných hudebním žánrů a kapel, které po vzoru Beatles vznikaly zejména v anglofonních zemích. Čím dál víc se vedle Lennona a McCartneyho začínají autorsky i pěvecky prosazovat další členové kapely. Hudba je vyzrálejší a propracovanější, z bezstarostných mladíků se staly hudební osobnosti. Téměř divadelní vyznění podtrhují uniformy z obalu desky Sgt. Pepper´s.

Třetí a poslední částí se pomalu posouváme do druhé poloviny 60. let. Změnila se politická i společenská situace, hudba Beatles se stala legendou a každý nový hudební počin to dokazuje. Zejména na albu Abbey Road zaujmou skvosty – balady George Harrisona. Nezaostává ani tvorba Lennona a McCartneyho. Čím dál víc ale visí ve vzduchu smutek, nostalgie a rozchod. Každý z členů Beatles se nakonec vydává na sólovou dráhu. Civilní kostýmy podtrhují profilaci a odcizení jednotlivých „Brouků“.

Tvorba The Backwards je jednou z mála možností připomenout si dobu dávno minulou nejen prostřednictvím nesmrtelné hudby, ale i originálních nástrojů z té doby, kterých se ve světě mnoho nezachovalo a zažít neopakovatelný hudební zážitek!

Ochutnávky rybích specialit a kulinářské hody

Rybářské slavnosti budou současně kulinářskými slavnostmi – rybími hody, hlavním chodem bude Třeboňský kapr, na náměstí v Třeboni se ho dočkáte v sobotu 17.9.2005. Na speciálně připraveném místě před hotelem Zlatá Hvězda bude probíhat ve 12.00, 14.00 a 17.00 hod. moderovaná ukázka přípravy rybích jídel zakončená ochutnávkou. Předpokládaná doba jedné ukázky cca 30 min. Profesionální kuchař a moderátor Petr Stupka připraví vždy jedno jídlo ze sladkovodních ryb, především z Třeboňského kapra. Přípravu pokrmů umožní zajistit Hotel Zlatá hvězda, surovinu pro přípravu rybích pokrmů dodá FISH FOOD a.s., člen Skupiny Rybářství Třeboň.

Do kulinářských slavností se zapojí většina restaurací v Třeboni. Jistotu, že si účastník Rybářských slavností dá v restauraci k obědu nebo k večeři skutečně pravého Třeboňského kapra, bude mít jen tehdy, rozhodne-li se navštívit restauraci označenou samolepkou s logem Třeboňského kapra – zdraví a tradice.

Určitě ty nejkvalitnější suroviny k přípravě rybích specialit si budou moci účastníci rybářských slavností zakoupit i v prodejně společnost FISH FOOD na sádkách v Třeboni. Všem tak bude umožněno, aby doma mohli pokračovat v rybích hodech.

Pasování rybářským právem

Pasovaná osoba je přivedena dvěma rybáři oblečenými v gumáku, dlouhých botách a kloboukách. Je postavena proti mušli. Pasujícím, který drží v ruce rybářské právo, je při tomto obřadu vždy nejvýše postavená osoba, nacházející se při výlovu rybníka.

Pasovaná osoba se drží okraje mušle a dívá se rybě přímo do očí. Pasující zahájí vlastní pasování požadavkem, že pasovaná osoba musí být dostatečně upravena, jelikož je málo mokrá. Na tento povel je pasovaná osoba polita vodou z kádě případně do kadě přímo vhozena. Pasování pak probíhá třemi údery ferulí, jež je součástí rybářského práva, po každé odříkané sloce z říkanky:
„Jménem práva rybářského, cechu velmi váženého, jmenuji tě dnešním dnem, pasovaným rybářem. Štiky, candáti a kapři jsou teď tvoji bratři. Vodník Čochtan v tu ránu, vzal tě pod svou ochranu. Tento den v paměti měj, Petra s námi uctívej, neboť on je s Krčínem, naším velkým patronem.“

Přednášky o historii rybářství

Dc. PhDr. Josef Haubelt, DrSc.
povede přednášku o Jakubu Krčínovi v pátek v 19.00 hod. ve Schwarzenberském sále na zámku v Třeboni. Jeho slova budou doplněna zajímavými postřehy z novodobého rybničního hospodaření generálního ředitele Rybářství Třeboň a.s. Ing. Jana Hůdy.

Dc. PhDr. Josef Haubelt, DrSc.
Nar.27. července 1932 v Olšovci u Hranic na Moravě, vystudoval v letech 1952–1957 historii na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde od absolutoria působil na katedře obecných dějin a pravěku. Zabývá se problematikou dějin vědy a vzdělanosti novověku. Uveřejnil na 250 statí a studií, knižně „Studie o Ignáci Bornovi“ (1972), „Mikuláš Kopernik“ (1974), „Zrušení nevolnictví“ (1981), „Dějepisectví Gelasia Dobnera“ (1982), „Život a dílo Václava Prokopa Diviše“ (1982), „Jan Evangelista Purkyně“ (1983), „České osvícenství“ (1986), „Kašpar Šternberk, přírodovědec a geolog“ (1988) a „Geolog Radim Kettner“ (1991). Publikuje pravidelně v periodikách INHIGEO (International Commission on the History of Geological Sciences).

Ing. Jan Hůda
Narodil se Českých Budějovicích 11. května 1952 a po ukončení studia na SRŠ ve Vodňanech v roce 1971 absolvoval EF VŠZ (nyní ZF JU) v Č. Budějovicích. Po mnohaleté úspěšné praxi na SR v Blatné nastoupil na největší rybníkářství do Třeboně (1985) jako výrobní náměstek. Již ve funkci ředitele (od roku 1989) převedl úspěšně tuto jednotku přes ekonomickou reformu na akciovou společnost a stal se jejím generálním ředitelem. Po vzniku Rybářského sdružení byl ing. J. Hůda pro své odborné a manažerské schopnosti opakovaně zvolen předsedou rady RS ČR.

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan (18.7.1535 – 19.1.1604)
Pocházel z vladyckého rodu z Kolína. Po studiu na benediktínské koleji přechází do služeb Vilma Trčky z Lípy na Velíš. Krátce působí v borovanském klášteře na jihu Čech odkud odchází na Český Krumlov, kde je r. 1569 jmenován nejvyšším regentem rožmberského panství.
Postupně zvelebuje celé feudální hospodářství Rožmberků a na Krumlovsku a Netolicku zakládá první rybníky. Své největší rybníky staví v letech 1570, 1590 na Třeboňsku (Svět původně zvaný Nevděk, Spolský, Naděje, Skutek, Potěšil aj.) a také zde zvyšuje hráze některých velkých Štěpánkovských rybníků – Opatovický, Záblatský, Horusický.
Roku 1950 dokončil Krčín své největší a pravděpodobně nejslavnější vodohospodářské dílo rybník Rožmberk a s ním související Novou řeku. Poté se stěhuje na Sedlčansko, kde tráví poslední roky svého života a umírá zde r. 1604.

Exkurze na sádkách v Třeboni

Exkurze na sádkách v Třeboni pod rybníkem Svět a na rybníku Rožmberk
Na sádkách pod Světem budou v průběhu Rybářských slavností 16. – 18.9.2005 ve stanovených termínech probíhat naučné exkurze, a to v češtině a v němčině, průvodce zajišťuje Rybářství Třeboň, doba trvání exkurze je 60 min. Termíny: pátek 16.9.2005 10.00 hod. a 14.00 hod., sobota 17.9.2005 od 14.30 a v neděli 18.9.2005 od 10.00 hod.

Průvodce provede výklad o historii rybníka a jeho zakladateli, o historii a současnosti rybnikářství, o chovu ryb. Přejde se ze sádek k novému bezpečnostnímu přelivu zbudovanému po povodních v roce 2002. Zde bude předána informace o povodních a o významu Světa a rybniční soustavy na Třeboňsku při povodních. Dále následuje přechod k zadní bráně sádek Rybářství Třeboň, prohlídka sádek s ukázkou sádkovaných druhů ryb a informace o zpracovně ryb a o rybích výrobcích. Exkurze končí před prodejnou ryb a rybích výrobků společnosti FISH FOOD, kde si její účastníci mohou nakoupit čerstvé ryby. Po celou dobu slavností bude prodejna otevřena od 9.00 do 16.00 hod.

V sobotu 17.9.2005 v 15 .30 hod. a v neděli 18.9.2005 v 15 .00 hod. proběhne pro všechny zájemce a především pro cykloturisty exkurze také na rybníku Rožmberk, který se nachází nedaleko Třeboně. Povídání bude zaměřeno nejen na zajímavosti tohoto největšího rybníku v České republice, ale i na situaci o povodních v roce 2002.

Exkurze během Rybářských slavností budou pro všechny účastníky zdarma.

Výstava: Rybářův rok – povodně 2002

Výstava bude probíhat ve výstavní síni na náměstí v Třeboni od pátku 16.9. do neděle 18.9.2005 vždy od 9.00 do 17.00 hod. Vstup na výstavu bude 20,– Kč, pro držitele slevové pásky zdarma.

V místnostech výstavní síně bude uspořádána výstava fotografických materiálů. Na panelech budou zobrazeny všechny činnosti probíhající po celý rok na Rybářství Třeboň (rybí líheň, jarní výlovy, krmení, podzimní výlovy, prodej ryb a vánoční období), dále příprava a zpracování ryb a povodně z roku 2002. Kromě fotografií budou k dispozici také vypreparované ryby, zapůjčené SOU rybářským v Třeboni a střediskem Lomnice nad Lužnicí. V jedné z místností budou rybářskými učni pod odborným dohledem ředitelem SOU rybářského v Třeboni předváděny ukázky rybářských řemesel (např. síťování apod.). Nebude chybět ani videoprojekce zobrazující činnosti Rybářství Třeboň a.s.

Závody v chytání ryb na udici pro děti a mládež

Od pátečního rána bude probíhat v rámci Rybářských slavností naučný, kulturní, zábavný a sportovní program pro děti. Jednou z těchto akcí jsou závody v chytání ryb na udici pro děti.

Děti z vybraných škol z Třeboňska a Schremsu budou rybařit na rybníku Svět, uvidí ukázku rybářského řemesla, zúčastní se exkurze po Světě a na sádkách pod Světem, navštíví tématické výstavy, shlédnou naučné filmy a zúčastní se tématické přednášky. Děti zažijí zábavu a současně se seznámí s tím, co obnáší život rybáře, jaké jsou jeho každodenní povinnosti, jak probíhá výlov a jak se liší od odchytu, dozví se o historii a tradici rybnikářství na Třeboňsku.

Jako první akce začne v pátek ráno na rybníku Svět rybaření pro děti ze škol z Třeboňska a z rakouského Schremsu. Děti budou rozděleny do dvou skupin, vždy po 60 dětech, každá skupina bude rybařit tři hodiny. Každé družstvo bude mít jednoho rybáře – instruktora, který bude první hodinu učit děti rybařit. Celá akce bude zajištěna v češtině i němčině. Při rybaření budou mít děti možnost se občerstvit. Bude pro ně připravena ochutnávka rybí speciality – fishburgerů.

Harmonogram závodu: 8.00 – 8.30 hod. prezentace závodníků. Od 8.30 do 11.30 hod. proběhnou vlastní závody, po kterých bude následovat vyhlášení výsledků. Od 12.30 do 13.00 hod. bude prezentace soutěžících v odpoledním závodě. Od 13.00 do 16.00 hod. proběhnou závody a po nich vyhlášení výsledků.

Tato akce je připravována ve spolupráci s Českým nadačním fondem pro vydru.

 

Závody v chytání ryb na udici pro veřejnost


17. a 18.9.2005 vždy od 8.00 hod

Průlomem do dosavadních zvyklostí ve sportovním rybolovu na Třeboňsku, ale i v celé České republice, je umožnění lovu ryb na udici na chovném rybníku, navíc na proslulém rybníku Svět jehož hráz se nachází nad Třeboní.
Rozloha rybníka Svět je 215 ha. Na podzim roku 2004 bylo do Světa nasazeno 1.000 q Třeboňského kapra, z toho pro zatraktivnění sportovního rybolovu bylo nasazeno 400 q kapra v kategorii výběr, s váhou od 3 do 6 kg.
Lovný úsek o kapacitě až 60 míst se nachází v parku lázní Aurora za hotelem Bohemia Regent.

V lovném úseku je trvale obsluha. U obsluhy je možno si zapůjčit rybářský prut. Pro rok 2005 jsou stanoveny tyto ceny povolenek takto:
1 hod. chytání 40,– Kč
Půldenní chytání: 7.00 – 13.00 nebo 13.00 – 19.00 hod. 200,– Kč
Celodenní chytání: 7.00 – 19.00 hod. 350,– Kč
V ceně povolenky je sportovní rybolov pouze na 1 udici, ne však ulovené ryby. Ty je možno zakoupit u obsluhy podle platného ceníku bez omezení množství. Lovené ryby: 90 % kapr, dále amur, lín. Používat lze pouze návnady rostlinného původu nebo červy. Návnadu je možno zakoupit u obsluhy.
Lovná sezóna je stanovena 1.4.-30.10. běžného roku. Rybaří se denně v době od 7 do 19 hod.


V měsíci říjnu se doba lovu zkracuje o jednu hodinu, takže lovení probíhá do 18 hod. Cena zůstává zachována.
POZOR! Po dobu konání Rybářských slavností, každoročně od pátku do neděle, zde probíhá program organizovaný v rámci těchto slavností a propagující lov ryb na udici na rybníku svět. V pátek rybaří zdarma děti z vybraných škol z Třeboňska a rakouského Waldwiertelu, v sobotu probíhají Rybářské závody sportovních rybářů a také rybaří zdarma návštěvníci slavností. Po tyto tři dny není poplatkový sportovní rybolov provozován.

Harmonogram závodů

V sobotu budou probíhat celodenní rybářské závody sportovních rybářů na chovném rybníku Svět. Soutěže se zúčastní sportovní rybáři, kteří budou na závody přihlášeni a jejichž účast jim bude organizátory potvrzena.
Ceny pro vítěze dodají nositel a partneři projektu, jakož i další vhodní sponzoři. Předání cen bude mít slavnostní charakter.
V prostoru pořádání závodů bude k dispozici pro závodníky i pro diváky občerstvení.
Omezená kapacita prostoru: 40 míst
Harmonogram závodů ve dnech 17. – 18.9.2005:
8.00 – 8.30 hod. prezentace závodníků. Od 8.30 do 11.30 hod. proběhnou vlastní závody, po kterých bude následovat vyhlášení výsledků. Po skončení závodů je umožněno pro všechny soutěžící chytání ryb na Světě během celého odpoledne až do 19 hod. zdarma.
Přihlášky: telefonicky od 1.9.2005 na sekretariátu Rybářství Třeboň a.s., tel. 384 701 535.
Symbolické startovné: 50,– Kč (* pro držitele slevového pásku 30,– Kč), které zaplatí účastník v místě závodu, součástí je poukázka na rybí specialitu fishburger.

* Slevový pásek v hodnotě 50,– Kč je možné zakoupit v místě konání jednotlivých akcí Rybářských slavností od 16. do 18.9.2005 nebo na Informačním a kulturním středisku od 1.9.2005 a pos kytuje slevu na akce, které jsou v rámci Rybářských slavností v Třeboni pořádány.

Přihlásit se je možné od 1.9.2005 na sekretariátu Rybářství Třeboň a.s., tel. 384 701 535.

Třeboňsko – krajina a lidé

Moderně pojatá expozice populární formou seznamuje návštěvníky s největšími atraktivitami našeho regionu. Dozvíte se zde o historii a technických zajímavostech třeboňského rybníkářství, spojeného se slavnými jmény Štěpánka Netolického, Jakuba Krčína z Jelčan, Mikuláše Rutarda a Josefa Šusty, i o schwarzen berském hospodářském systému. V části věnované lázeňství pochopíte souvislosti mezi existencí rašelinišť v okolí města a třeboňskými lázněmi. Velká místnost, věnovaná typickým přírodním stanovištím a chráněným územím vám představí náš region tak, abyste měli chuť podívat se přímo do přírody na zajímavá místa Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Třeboňsko. Ve videosálu budete mít možnost vidět zajímavé filmy o přírodě i historii Třeboňska.

Celá expozice je kombinací dvojrozměrných exponátů (fotografie, kresby, mapy, texty) a trojrozměrných dioramat a modelů. Expozice je pojata v soudobém interaktivním stylu – klasické expoziční prvky jsou kombinovány s moderní audiovizuální technikou tak, aby se návštěvník o jednotlivých tématech dozvěděl co nejvíce zajímavostí.

Přijďte se pobavit, poučit a dozvědět něco zajímavého o Třeboňsku!

Trvalá expozice „Třeboňsko – krajina a lidé“

Třeboň – zámek
Provozovatel Informační a kulturní středisko města Třeboně
Otevřeno duben-říjen, denně kromě pondělí 9–12, 13–17
Tel. 384 724 912
e-mail: expozice@iks.tbnet­.cz
Autor: Ing.arch. Vladimír Bouček – architektonické a výtvarné řešení expozice

Divadlo

Zdroj: IKS Třeboň

Ochotnický spolek Kajetán uvádí:

Vladimír Müller

Rybníkář Kuba

Hra o devíti obrazech pojednává o nejvýznamnějším období života věhlasného rožmberského stavitele Jakuba Krčína z Jelčan. Děj nás zavede do druhé poloviny šestnáctého století, kdy Krčín bojuje o výstavbu dvou vodních velikánů, rybníků Rožmberk a Svět. Leží na něm odpovědnost za jejich včasnou a správnou realizaci, a to i za cenu životů mnoha poddaných. Ve hře se objeví i další významné postavy českých dějin té doby jako Pan Vilém z Rožmberka či slavný alchymista Magister Edward Kelley. Na své si přijdou jak znalci historie, tak i ti, kterým Krčínovo jméno doposud mnoho neříkalo.

Praktické informace

Důležité informace v rámci 1. ročníku Rybářských slavností 2005 v Třeboni

1.Slevový pásek

Po zakoupení slevového pásku získá jeho majitel výhodu zlevněného vstupného na řadu akcí, pořádaných v rámci Rybářských slavností. Od1. září 2005 je zahájen jeho prodej v Informačním a kulturním středisku města Třeboně. V průběhu Rybářských slavností, tj. od 16. do 18. září 2005, bude možno slevový pásek zakoupit všude, kde se bude něco dít. Cena slevového pásku činí 50,–.

2. Ubytování a parkování

Návštěvníkům Rybářských slavností bude nabídnuta možnost ubytovat se pod stanem v jednom ze dvou autokempů na břehu Opatovického rybníka, v těsné blízkosti města Třeboně. Na výběr budou mít buď Autokemp Třeboňský ráj, nacházející se nedaleko Schwarzenberské hrobky nebo Rekreační středisko Doubí na protějším břehu.

K parkování mohou návštěvníci slavností využít buď parkoviště pod hrází rybníka Svět nebo parkoviště v blízkosti Botanického ústavu. Tyto plochy jsou od místa konání většiny akcí Rybářských slavností vzdálené cca. 10 minut chůze. Návštěvníci, kteří budou mít zájem zúčastnit se Závodů v chytání ryb na udici na rybníku Svět, mohou využít rozlehlé parkoviště u třeboňské sportovní haly.

3. Kontakty a další informace

Pro více informací o 1. ročníku Rybářských slavností v Třeboni, rezervaci vstupenek, apod., prosím, kontaktujte:

Eva Potužáková – koordinátor programu
Tel: +420 606 434 464
E-mail: epotuzakova@ik­s.tbnet.cz

nebo

Informační a kulturní středisko města Třeboně
Masarykovo nám. 103/I
379 01 Třeboň
Kontakt: tel.: +420 384 721 169
mobil: +420 724 064 504
E-mail: info@iks.tbnet­.cz
Web: www.trebon-mesto.cz

Partneři

Třeboňsko krajina a lidé

Akce je podpořena z prostředků EU z Iniciativy IN TERREG IIIa (ERDF)

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Rybářské slavnosti 2005 v Třeboni - pozvánka, id: 5538 , rubrika: Rybaření a Rybářství
Kategorie: , zveřejněn: 12.08.2005
Autor: Marie Košinová