Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Sekvence zastaveného času - výstava

Anifilm 2016 nabídne příznivcům animované tvorby tři výstavy. První dvě budou k vidění v Třeboni po dobu festivalu od 3. do 8. května, a ta třetí v Třeboni zůstane do června.

Výstavy Anifilmu 2016

  • Nové české loutky - Zámecká galerie
    • Uvidíte zde loutky a prostředí z nedávno odvysílaného večerníčku České televize Povídání o mamince a tatínkovi, které výtvarně navrhla režisérka Kristina Dufková, a druhou část expozice tvoří zabydlené dekorace s loutkami lesních skřítků z nového filmu Až po uši v mechu autorů Báry Valecké a Filipa Pošivače.
  • Strom: Zastavené obrazy - Foyer Divadla J. K. Tyla
      • Výstava představuje sérii deseti obrazů zachycujících filmové obrazy k stejnojmennému filmu Lucie Sunkové, který vznikal náročnou technikou malby na sklo a pomocí vícevrstvého animačního stolu.
  •  Sekvence zastaveného času Dům Štěpánka Netolického
    • , a bude prezentovat nejen filmovou tvorbu Václava Mergla, ale také vybrané koláže, kresby, obrazy a různé objekty.

Václav Mergl - Sekvence zastaveného času

Václav Mergl náleží mezi umělce se širokým uměleckým záběrem a veřejnosti je znám především jako animátor, který získal četná světová ocenění. Krabi (1976) nebo Homunkulus (1984) patří dnes již k legendárním počinům animovaného filmu.

Jak poznamenal Jan Kříž „Tvorbu Václava Mergla charakterizuje metafyzický iracionalismus se silným existenciálním, hlubině psychologizujícím romantickým podtextem“. Tato výstižná věta jednoznačně vymezuje jeho vlastní tvorbu, kterou formovala surrealistická východiska, informelní tendence a komiks v 60. letech. Merglovy invenční přesahy a propojení různých medií z něj činí jednoho z důležitých autorů české postmoderny, která se začala prosazovat v poslední třetině 20. století.

Václav Mergl se narodil 24. srpna 1935 v Olomouci. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru filmové grafiky v letech 1958–1964. Je významným malířem, grafikem, scenáristou, animátorem a režisérem. Žije v Praze, kde se věnuje technice a estetice tradičního umění bonsají.

Na začátku Anifilmu 2016 byla udělena Cena za celoživotní přínos animovanému filmu, kterou získal právě tento režisér, scenárista a výtvarník Václav Mergl. 


Tuto výstavu připravil Anifilm ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií. 

Výstava bude v Třeboni k vidění  v Domě Štěpánka Netolického  až do 20. června 2016.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Sekvence zastaveného času - výstava, id: 10617 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 27.04.2016
Autor: Marie Košinová