Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Sídlo Emy Destinnové zpřístupněno návštěvníkům

6. května 2006 se veřejnosti poprvé v historii otevře zámeček ve Stráži nad Nežárkou, který v letech 1914 – 1930 vlastnila slavná česká operní pěvkyně Ema Destinová.

Život legendární umělkyně světového věhlasu připomene v nově zrekonstruovaném interiéru expozice fotografií, dopisů, osobních předmětů a obrazů. Navíc mohou spatřit i kostýmy spjaté s řadou  jejích slavných operních  rolí. Podle slov nového majitele objektu Vítězslava Doubravy  by se výstava měla do budoucna postupně doplňovat o další památky po Destinnové, které četní sběratelé, především z okolí Stráže nad Nežárkou, ochotně nabízejí. Kromě toho si Národní muzeum spolu s londýnskou Nadací Emy Destinnové vytyčilo za cíl prozkoumat materiály v českých i světových archivech a muzeích a zřídit na zámku badatelské centrum zabývající se osobností této výjimečné umělkyně.

Barokní zámek ve Stráži vznikl přestavbou středověkého hradu, z něhož se dodnes dochovala okrouhlá věž. Destinnové zámek patřil od poloviny dvacátých let dvacátého století. Jezdila sem na prázdniny, strávila zde nucenou uměleckou pauzu i závěr života. Za války objekt obsadili němci, po válce pohraniční stráž.  Jeho krásu likvidovali sovětští vojáci i nezájem československého státu. Veškeré sbírky, zařízení a vybavení postupně zmizely. Do roku 1995, kdy byl v restituci navrácen  sourozencům Sirotkovým, kteří jej ihned nabídli k odprodeji, zde byl Ústav sociální péče.

Současný majitel Vítězslav Doubrava jej odkoupil ve výběrovém řízení v roce 2002, zrekonstruoval a rozhodl se ho zasvětit hudbě.  Tam, kde býval armádní sklad, je nyní koncertní sál. Hudba časem zazní i na terasovitě upraveném nádvoří a v parku. Jak se zdá, dobrý duch  „božské Emy“ se vrací a zámek ve Stráži se tak opět stane kulturním skvostem nejen Třeboňska. 

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 20.08. 2011 15:43

Míla 20.08. 2011 15:43 Odpovědět
Navštívila jsem s dcerou letos v srpnu sídlo ED. Velice nás renovované sídlo překvapilo, a to příznivě, z bývalé ruiny, která desetiletí chátrala vzniklo něco tak nádherného…a nynější páni majitelé velice příjemní, podali obsáhlý výklad, co se týče budovy i života ED.
Zde čiší veliké úsilí přesvědčení a snaha…
děkujeme
Malíkovi

Konec výpisu článku Sídlo Emy Destinnové zpřístupněno návštěvníkům, id: 5748 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 5.05.2006
Autor: Marie Košinová