Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Spolí

Obec Spolí leží 7 km jihozápadně od Třeboně.  Ačkoliv je to malá vesnička, může se pochlubit velmi starou historií, sahající až do doby slovanského osidlování. Jméno Spolí totiž - podle kronik - vůbec nesouvisí s polnostmi, ale svým staroslovanským původem označuje pospolité, společné.

Historie obce

První písemné zmínky o Spolí pochází z roku 1371. V roce 1366 obec získali Rožmberkové, kteří ji postupně v letech 1367 - 1382 předávali řádu sv. Augustina v Třeboni.  Ves pak byla pod Třeboňským klášterem až do roku 1556, kdy Vilém z Rožmberka zrušil augustiniánské kláštery v Třeboni a v Borovanech a jejich majetek připojil ke svému panství. Krátce nato v roce 1574 nechal svého regenta Jakuba Krčína rozšířit nedaleký  Spolský rybník na dnešní výměru.

Třicetiletá válka postihla Spolí podobně krutě jako ostatní vesnice na Třeboňsku, takže téměř vymřela. Za války, v r. 1621 byl Spolský rybník vypuštěn a asi 4 roky bez vody a ryb. Po obnovení třeboňského kláštera bylo Spolí jeho zbožím až do definitivního zrušení v roce 1786. Pak se obec dostala ke Schwarzemberkům, ale už v roce 1790 se z poddanství částečně vykoupila a osamostatnila. Po roce 1948 Spolí patřilo k třeboňskému okresu, od reorganizace v roce 1960 patří do okresu České Budějovice.

Kromě mlýna, ležícího na Spolské stoce nedaleko vsi , je největší místní pozoruhodností barokní kaplička z roku 1800, zajímavá svou netradiční architekturou. Jedná se o zvonici se šindelovou střechou, zvanou „Šikmá věž“. Tato malebná stavba je dominantou, ačkoliv vesnice nemá tradiční náves. Vedle kapličky stojí kamenný kříž.

Spolí a blízký Spolský rybník jsou oblíbeným místem pro rekreaci a cykloturistiku; rybník je obklopen cca 180 chatami. Po hrázi rybníka je cykloturistická naučná stezka, vedoucí i přímo do Třeboně. Pro milovníky přírody zase  jistě bude zajímavé nedaleké botanicky cenné rašeliniště - přírodní rezervace V rájích, kde roste několik druhů masožravé rosnatky. Na cestě u malé pískovny hnízdí vzácné břehule.

Spolí je nyní součástí obce Libín.

Nabídka ubytování ve Spolí

Ubytování Macků

Ubytování Macků - zrekonstruovaný jihočeský statek nedaleko od Třeboně v klidné vesničce Spolí. Vhodné pro jednotlivce, rodiny s dětmi i firemní akce.

Chatka Spolí

Ubytování v soukromí u obce Spolí na Třeboňsku. Chatka se nachází na soukromém pozemku pod hrází rybníka Spolský velký a je cca 10 km od Třeboně.

Apartmán na chalupě

Nabídka k pronájmu apartmánu v části venkovské chalupy v udržované zahradě u lesa pod hrází Spolského rybníka v obci Spolí 7km od Třeboně.

Chata u rybníka Spolský

Ubytování v chatě u Spolského rybníka, 7 km od Třeboně. Chata je plně vybavená. K dispozici pitná a teplá voda, posezení u ohniště, loďka.

Ubytování Mája

Ubytování Mája ve vesničce Spolí - místní části obce Libín se nachází 6 kilometrů od Třeboně. V nabídce čtyřlůžkové pokoje. Parkování u domu.

 

Zobrazit ubytování ve Spolí

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Spolí , id: 10442 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 21.01.2016
Autor: Marie Košinová