Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Cesta kolem Světa - naučná stezka pro pěší

Naučná stezka kolem Světa tvoří 12 kilometrů dlouhý uzavřený okruh kolem rybníku Svět (na jihozápadním okraji města Třeboně).

Na 16 informačních tabulích stezka poskytuje návštěvníkům základní informace o vývoji Třeboňska. Většina informačních panelů je věnována základním ekologickým vztahům v přírodě a jednotlivým rostlinným a živočišným druhům, typickým pro různá společenstva třeboňské krajiny. Mimo to také přibližuje historii rybníkářství, lázeňství a vývoj lidové architektury.

Naučná stezka -  okruh Kolem Světa má 12 km

Naučná stezka je určena pro pěší turisty.

Trasa stezky vede po polních a lesních cestách, část po lučních pěšinách a také po hrázi rybníka Svět. K vybavení stezky patří i odpočinková místa s lavičkami, mnohé s výhledy do okolní krajiny.

Stezku tvoří 16 zastávek: 

  • Hotel Svět a Bohemia – Regent (na začátku lázeňského parku)
  • Lázeňský park – historie a současnost lázeňství v Třeboni
  • Břehy rybníka – mokřadní rostliny
  • Polní meze – spojení mezi centry ekologické stability krajiny
  • Vimperky 1 – základní typy rašelinišť
  • Vimperky 2 – vývoj a význam rašelinišť
  • Spolský potok – biokoridory, biocentra, přechodová společenstva
  • Rybník Dolní Zlatník – výstavba rybníků, chov ryb, dub letni (strom o obvodu 5,6 m, chráněný státem)
  • Louky Třeboňska – různé typy luk
  • Spolský mlýn – mlýn s kapličkou z r. 1861
  • Borový les – lesy Třeboňska
  • Odměny – historie osídlení, lidová architektura
  • Cirkviční rybník – chov ryb, vodní ptactvo
  • Park u Schwarzenberské hrobky – historie hrobky a přilehlého anglického parku
  • Rybník Svět – základní informace o rybnících Svět a Opatovický rybník
  • Šustův pomník – významní rybníkáři na Třeboňsku

Naučnou stezku kolem Světa vybudovala ZO ČSOP již v roce 1985, a od té doby byla několikrát rekonstruována. Po celou dobu je nerozlučně spjata se jménem dlouholetého zastupitele města Třeboně Rostislava Černého, který se o stezku  s osobním nasazením stará. 

„Cesta kolem Světa“ v novém (od roku 2016)

V roce 2016 se stezka dočkala nových informačních cedulí s fotografiemi, obrázky i zajímavými texty.

Nové cedule naučné stezky Cesta kolem Světa jsou určené dětem i dospělým. Obsahují zajímavé informace, fotografie současné i historické a vtipné malůvky.  

Slavnostního otevření 30. 9. 2016  se zúčastnil Libor Ambrozek, předseda Českého svazu ochránců přírody a bývalý ministr životního prostředí, Václav Bartuška, zástupce třeboňské pobočky ČSOP a autor cedulí NS Cesta kolem Světa, a Radek Benčík, jednatel a výkonný ředitel pro provoz společnosti NET4GAS.

TIP TŘEBOŇSKA.CZ

  • Naučná stezka je určena pro pěší turisty.
  • Stezku - okruh využívají i rekreační běžci.  Okruh lze uzavřít cestou (neoznačenou na mapě) po ulicí Novohradská (světská hráz) a ulicí U Světa. 
  • V září se po této stezce běží již tradiční závod Běh kolem Světa, oblíbená a hojně navštěvovaná sportovní událost. Tento Běh má oficiální certifikát o změření trati; v optimální stopě měří 11 kilometrů a 729 metrů. 
  • V říjnu se běží Benefiční běh kolem Světa pro Hospic sv. Kleofáše
  • Termín běhů kolem Světa v aktuálním roce naleznete v našem velkém Kalendáři akcí.

 

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 28 komentářů, poslední přidán 26.10. 2023 09:06

Mirek 11.08. 2009 08:36 Odpovědět
Ten den bylo horko. Cesta byla velice pěkná, až na to, že v lese bylo více komárů než právě sbíraných borůvek. Doporučuji trasu projiždět na kole a né jít pěšky. A dá se i pěkně vykoupat a to několikrát po trase. Neváhejte a vyjeďte. Mirek
Martina 02.07. 2010 22:17 Odpovědět
Sli jsme to predloni taky pesky a musim rict, ze me to bavilo. Sice na te louce ma clovek pocit, ze vypusti dusi (bylo pres tricet stupnu).. Na kole to mate objete za hodinu, ale pesky jsem si to uzila mnohem vice (to ze pak clovek zbytek dnes prospi, je taky fajn :))
Monika 30.08. 2010 16:05 Odpovědět
Jeli jsme tuto trasu na kole a skoro to nebylo možné-příšerná cesta,neudržované polní cestičky. Krom toho je zde úsek,který se na kole NESMÍ jet /400m/. Doporučuji jít spíše pěšky.
Jirka 14.06. 2020 12:47 Odpovědět
A co byste, vážená, chtěla? Asfaltový chodníček po celé délce? :D :D :D
Jan Matejka 26.10. 2023 09:06 Odpovědět
Souhlas
Michal 10.10. 2010 09:00 Odpovědět
Šel jsem včera s 6ti letým synem a dá se pěšky úplně v pohodě. Určitě zaznamenáš víc zajímavostí než na kole. Cesty byly upravené i značené moc pěkně. Jestli někomu vadí sem tam louže nebo bláto na lesní cestě, tak ať jezdí po třeboňským náměstí.
Monika Šupitová 02.08. 2011 12:38 Odpovědět
Dobrý den,
do Třeboně jezdíme už roky, letos poprvé však pojedeme s kočárkem a proto se na vás obracím s dotazem či prosbou o radu – které z tras uvedených na vašich www stránkách jsou sjízdné s kočárkem a jsou pokud možno „kryté“ stromy?
Děkuji mnohokrát za radu.
Monika Šupitová
Marie Košinova 02.08. 2011 13:15 Odpovědět
Dobrý den, paní Moniko,
děkuji Vám za návštěvu Třeboňska.cz a za dotaz. Na procházku s kočárkem i z osobních zkušeností doporučuji využít Naučnou stezku Hradeček. Hezká procházka je také po hrázi rybníka Svět až ke Schwarzenberské hrobce.
Pavel 01.12. 2011 21:14 Odpovědět
Minulý týden jsem byl v Třeboni. Rád chodím běhat a tak jsem zkusil „cestu kolem Světa“ Bylo nádherné podzimní počasí. Cesta byla suchá a upravená.Potkal jsem jen pár lidí na vycházce. Trochu jsem postrádal nějakou občerstvovací stanici,ale v letních měsících věřím,že se tam určitě najde.Všem vřele doporučuji.
jarda 09.12. 2011 17:22 Odpovědět
Do Třeboně jezdíme pravidelně každý rok. Tuto trasu dáme na kole každý rok. Cesta je v rámci možnosti celkem dobrá, výjezd lesem od pily na Odměny je trochu horší. Doporučuji začít od hotelu Bohemia Regent přijde mi tento směr lepší. Zakončujem u občerstvovací stanice v kempu Třeboňský Ráj s krásným výhledem na Opatovický rybník.
Vláďa 05.06. 2012 12:43 Odpovědět
Byli jsme s manželkou na Otevírání lázeňské sezóny 2012 a bydleli jsme v krásně rekonstruovaném pokoji v Auroře.
Všechno bylo super, tak jsem si naordinoval ještě ranní proceduru: Běh kolem Světa. Kromě kvetoucích rostlin jsem viděl i zvěř, která se ještě pořádně neprobudila a nestáhla se do hloubky lesa. Za hodinu a sedm minut jsem byl zpátky, akorát na snídani.
Výborné
Vláďa S. (51 let)
Petr 21.07. 2012 13:07 Odpovědět
Dovolím si krátkou informaci, kterou postrádám v oficiálním popisu stezky – totiž jak s ní mají naložit ti, kteří jezdí na kole. Jsou dva úseky, kde se na kole jet nesmí. První je od rozcestí na konec parku, ve kterém je Schwarzenberská hrobka. Tady po pravdě nechápu důvod, mlatové cesty jsou široké, lidi na kolech by ničemu neměli vadit (taky zákaz porušuje 90% cyklistů). Druhý je zhruba v úseku Vimperky 1 a 2, kde stezka vede močálem se spoustou úzkých můstků (s Croozerem zvládnutelných na centimetry). Lesní úsek mezi Odměnami a Spolským mlýnem je docela drsný, spousta bahna a navíc kořeny, ale taky se to dá projet. Pro většinu stezky vedené po loukách platí totéž co píšu výše, akorát tam nejsou ty kořeny:-) Jede se vetšinou v jedné úzké vyjeté stopě, takže je třeba ohleduplnosti při míjení. Shrnuto – stezku lze projet i s Croozerem a s dětmi, ale není to jako projížďka parkem u Aurory. Názory na to, zda jet po směru stezky či opačně jsou různé, ale asi bych doporučil jet v protisměru, protože náročný lesní úsek je tak mírně z kopce, což je v bahně výhoda. Naučná stezka jako taková je docela zajímavá, ale má klasické nedostatky stezek tvořených odborníky – na mnoha kilometrech málo zastavení, dlouhé úseky „o ničem“ (to není kritika, někdy to opravdu jinak nejde) a hlavně nic, čím by bylo možno motivovat a trochu zabavit děti.
grudalski@email.cz 12.09. 2013 11:50 Odpovědět
jel jsem tuto trasu v protisměru toto pondělí,bylo pod mrakem a sotva jsem sjel za Odměny do lesa, trošku jsem si říkal,jestli to je fakt cyklostezka – plno kořenů,skoro jsem byl rád,že jsem nezabloudil, pak kolem Vimperky I+II jsem z kola neslézal, nikde nikdo, koho bych ohrožoval a luka při cestě zpět byla ve větru nepříjemná. občerstvení by přišlo vhod. ale ten den jsem měl za sebou i stezku kolem Rožmberka, tak se možná hlásila únava. příště raději pěšky :-)
Mašková Zuzana 14.04. 2014 13:11 Odpovědět
Ahojky,všem turistům a návštěvníkům Třeboně.Byli jsme na této naučné stezce tento víkend 12.4.2014,nádherná příroda vše nakvítalo,krásné počasí,prostě úžasné…doporu­čuji všem..
Vera 25.04. 2014 14:11 Odpovědět
Ano pesky! Cesta kolem Sveta nebyla koncipovana pro kola a uz vubec ne pro ty „motocrossove“. Trpi tim priroda, mnoho vzacneho ptactva a insektu uz nejsou videt, a je odstrasujici, ze cykliste dokonce odmitaji sestoupit z kol na useku Chraneneho mocaloveho uzemi – ktery je zretelne na obou stranach vyznacen. Nedovedu si predstavit, co je na kole prave na tech stezkach videt, ty koreny tam nejsou nahodou – rostou tam totiz stromy. Mimo jine je skoda, ze clovek pesec se musi v letnich mesicich vyhybat rozsafnym a urvanym cyklistum. Diky bohu, ze tam neni obcerstveni, myslim, ze by to prirode nepomohlo.
Majka 22.06. 2014 22:51 Odpovědět
Dobrý den, do Třeboně jezdíme již mnoho let. Ale letos poprvé budeme brát kola. A přemýšlím kam vyrazit na kratší trasy, jelikož budeme mít sebou 4,5 letého syna. A zatím moc nejezdíme. Co jsem se již dívala tak jsem našla stezku Hrádeček a Kolem rybníka Svět. Pak co známe pěšky je procházka na Kopeček k Pergole. Kde najít další trasy a pořádný popis? Děkuji za radu a přeji krásné léto.
Monika 08.01. 2015 11:36 Odpovědět
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat jestli se dá NS projet v zimě na běžkách. Děkuji za informaci.
Monika V.
Fanda 25.04. 2015 22:15 Odpovědět
Dobrý den, dnes jsme absolvovali pěšky s NW cestu kolem Světa.
Začali jsme u Bertiných lázní, kolem Aurory (zastávka, výhled z výtahu u Aurory) atd. Velmi hezká „procházka“ 12 km, nejhezčí úsek vede lesem a také parkem u Schwarzenberské hrobky. Je to na cca 2,5 – 3 hodiny. Ale stojí to za to!!! Fanda P.S. Vodu sebou :-)!
Alena 17.06. 2015 16:39 Odpovědět
Hezký den,
včera jsme se vydali na Cestu kolem Světa. Počasí jsme měli přímo ideální, cca 18 až 20 stupňů, slunečno. Krásná procházka, nádherný les i louky. Máme krásné vzpomínky i fotky. Doporučujeme jít tuto trasu pěšky, je pořád na co koukat. Šli jsme s malým pejskem Majdou (Jack Russel teriér), ta si to užívala úplně nejvíc, naběhala asi 15km, byla nadšená, i když na konci cesty u Schwarzenberské hrobky nás již přemlouvala, že to stačilo, že by nějaké to poponesení nebylo od věci.
Kdo jedete do Třeboně – určitě si tuto vycházku nenechte ujít, je to báječné a nabije vás to energií. Krásné léto !!!
Alena
Katka 13.07. 2016 12:28 Odpovědět
Hezká procházka okolo rybníka, kromě části, která vede lesem , kde je hodně komárů. Po cestě doporučuji využít odbočky k penzionu Dvorce, příjemné občerstvení. Cesta zabere cca 3 hodiny volné chůze.
Lucka 13.07. 2017 11:21 Odpovědět
Ahoj, doporučuji všem, na kole to zvládnou i malé děti. Krásná příroda, vtipně vyvedené informační tabule, jen pití a něco k zakousnutí s sebou - jediné občerstvení je kousek od hrobky a tomu se na sto honů vyhněte - ostuda Třeboně. Jinak paráda :-)
Josef (píďa) 23.07. 2017 19:32 Odpovědět
Nechodíme tuto trasu pravidelně každý rok ale když můžeme tak bez ohledu na počasí vyrazíme s bráchou (a naše drahý polovičky) někdy se přidá i někdo z příbuzných a občas i známí. Ale nejlepší je že chodíme v zimě (neštípou komáři a jiný potvůrky)v termínu kolem novýho roku.Po vánocích je třeba se trochu projít a rozhejbat leniví tělo po těch žracích dnech.Procházka je to nádherná i v zimě a když si dáte do placatice něco na zahřátí a povzbuzení tak to nemá chybu a vejšlap uteče ani nevíte jak .Zvykli jsme si na 3 pravidelný zastávky s \"občerstvením\"proberete spoustu věcí i co kdo dostal zajímavího pod stromeček a když si potom zajdete do bazénu (lázně Aurora) tak je to taková nádhera že vám ta únava vůbec nevadí.Zdrávi došli!:-) Pepa
Zdenek Huyer 03.08. 2017 22:03 Odpovědět
Na kole v obou směrech, místy horší cesta kvůli kořenům v lese, ale dá se opatrně projet. Jinak pohodové. Jen z těch \"cyklistů\", kteří nerespektují zákaz na asi 400 m a je jim zatěžko slézt z kola v chráněném rašeliništi, se mi chce blít. Na stranu druhou jejich škoda, člověk si tu krásu užije víc pěšky než se soustředit jak se s kolem trefit na dřevěný mostek. Doporučuji. Pasáž u Aurory plná dětských hřišť, malý svišťata se vyblbnou.
Veronika Tvrdá 11.08. 2017 23:02 Odpovědět
Pekny den,da se prosim trasa projet s terénním kocarem? Dekuju. Veronika
Michal Hudeček 26.05. 2018 14:52 Odpovědět
Dobrý den!
Šli jsme tuto trasu pěšky a v místě u rašeliniště Vimperky 2 je cesta zatarasena 3 borovicemi.Dá se přelézt ,ale je to obtížné.S kočárkem to nejde.Jde to obejít pouze po louce,ovšem nevím jestli tam není bažina.Jsou tam také nové cedule - nepovolaným vstup zakázán.Až na toto místo je cesta velice pěkná.
S pozdravem M.Hudeček
Petr Suchánek 13.07. 2020 20:16 Odpovědět
Dnes jsem byl na stezce poprvé v životě a dost mě pobavilo, jakým stylem jsou ty tabule zpracované, jel jsem opačnou cestou na kole a až na komáry, kteří byli u mě během pár vteřin, co jsem zastavil bylo krásných 23 stupňů, navíc mi nepřišlo, že bych potkával hodně lidí, takže jsem si cestu užil a chtěl bych se sem někdy vrátit
Martina Klímková 19.08. 2020 17:49 Odpovědět
Stezka není vhodná po dešti. Přes cestu spadlý strom a kolem bahno.
Blanka 25.08. 2020 09:36 Odpovědět
Včera jsme šly pěšky stezku s dcerou,krasná procházka.Bohužel jsme se nevyhly konfliktům s cyklisty, kteří nebrali ohledy na pěší ani v mokřadech,kde je cesta na kole výslovně a dobře viditelně zakázána cedulemi, ale ani v průběhu celé NS. Horší ale byly, všude přítomné použité toaletni papíry po celé trase. A to i u nadherného památného dubu

Konec výpisu článku Cesta kolem Světa - naučná stezka pro pěší, id: 5980 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 2.01.2021
Autor: Marie Košinová