Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Staňkovský rybník

Rozloha: 241 ha

Založen: v 16. st. rybníkářem Mikulášem Ruthardem z Malešova

Staňkovský rybník s původním jménem Soused je vlastně údolní nádrží na Koštěnickém potoce. Nachází se v obci Staňkov poblíž Chlumu u Třeboně, a jeho východní břeh tvoří část státní hranice s Rakouskem.

NEJ Staňkovského rybníka

Jedná se o rybník s největším objemem vody v ČR a s největším obvodem (25 km). Je to nejdelší rybník u nás (vzdušnou čarou je dlouhý více jak 6 km) a nejhlubší rybník u nás (hloubka u hráze cca 16 m). Výška hráze je 25 m. Je však také nejméně výnosným rybníkem zdejší oblasti.

Rybník je 6. největším rybníkem Třeboňska.

Patří mezi nejkrásnější české rybníky, proto je jeho využití především rekreační. Během letní sezóny se díky mnoha kempům na obou březích stává vyhledávaným turistickým centrem. Břeh je z velké části pokryt lesy; rybník má písčité dno i písčité pláže. Místy jsou pláže travnaté, ale  vždy jsou s pozvolným vstupem do vody. Takřka celý břeh obklopují lesy, v nichž roste spousta borůvek, brusinek a hub. Ve Staňkově je také několik půjčoven lodiček a šlapadel.

Staňkovský rybník je také velmi oblíben rekreačními rybáři, neboť již řadu let je zde provozován sportovní rybolov. Díky velkému obvodu si zde snad každý nalezne své vhodné místo k rybaření, a to i přes  (označená) místa se zákazem  chytání.

Do Staňkova k rybníku se dostanete kromě auta a kola, i busem. Nejbližší vlaková zastávka je na Majdaleně (9 km).

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 4 komentáře, poslední přidán 24.07. 2013 14:58

josefsneberger 14.05. 2009 12:08 Odpovědět
Na Staňkovský, rybník již jezdím přes 30let. Je to nejkrásnější destinace, kterou jsem kdy viděl. máte se čím chlubit.
bára 24.04. 2013 23:44 Odpovědět
Je to to nejkrásnější místo v ČR, jezdím sem od malička a každý rok se sem ráda vracím, dokonce jsem si zde našla i letní brigádu a užila si nádherné prázdniny!!!
Josefína Mutzenbacherová 14.05. 2013 22:55 Odpovědět
Je to nejkrásnější rybník v jižních Čechách. Obzvláště nejhezčí je to směrem od Novýho Vojířova k hotelu Peršlák, který vypadá jako luxusní zámeček, kde se musí ponechat auto a odtud jít procházkou lesíčkem až k rybníku, může se také jet na kole nebo na koloběžce, tento dopravní prostředek využil i můj přítel. Dále se dojde k rybníku, kde je řada osamělých romantických zákoutí, která jsou jako stvořená pro žhavé sexuální radovánky.Také se tam dá přeplavat na druhou stranu až do Rakouska, kde les patří už k Rakousku.Má to však jedinou nevýhodu, že pokud jste exhibicionista, tak tam skutečně nehrozí, že Vás u toho někdo přistihne, či že bude někdo šmírovat za keříkem. Jsou tam osamělá místa, protože lidi se chodí koupat z druhé starny od obce Staňkov, kde je též kemp.Je to romantické a tajemné místo Vřele doporučuji, tak ať žije (sex in the nature)
Slávek 24.07. 2013 14:58 Odpovědět
Tak tohle nepsal asi nikdo z Třeboně – tak krátký text,ale… – takže:
Staňkovský rybník: nikdy se nejmenoval Soused, původně se MĚL (nikdy k tomu nedošlo) jmenovat VELKÝ SOUSED (jakožto „protějšek“ rybníka Soused na stejném potoce), v době vzniku se SOUSED jmenoval rybník, který nyní nese jméno KAČLEŽSKÝ – patřil pánům z Hradce, obvod rybníka není 25 km, nýbrž něco přes 21 km. Mimochodem – uvedené nepřesnosti ohledně jmen kdosi vložil i do WIKIPEDIE

Konec výpisu článku Staňkovský rybník, id: 5328 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.06.2012
Autor: Marie Košinová