Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Tereziino (Terčino) údolí - Nové Hrady

Vodopád v údolíNaš dnešní tip na výlet je za hranice Třeboňska, do Tereziina údolí.

Tereziino, zvané též Terčino údolí, popř. Terezčino, údolí je anglický lesopark, ležící asi 1 km jihozápadně od Nových Hradů v údolí říčky Stropnice v Novohradských horách. Park dnes slouží zejména rekreačním účelům a je veřejnosti volně přístupný. Parkem prochází naučná stezka, která seznamují návštěvníky s historií parku i se všemi zajímavostmi, které se zde vyskytují. Vstup do chráněného území je z Údolí pod Novými Hrady poblíž odbočky silnice k Horní Stropnici.

Původně krajinářský park se rozkládá na území o rozloze okolo 138 ha. Místo původně sloužilo šlechtě jako bažantnice, jejíž původ je možné hledat již v r. 1667. O necelých sto let později – konkrétně roku 1756 se bažantnice z podnětu hraběnky Terezie Buquoiové změnila na rozsáhlý přírodní krajinářský park zvaný „Vallancherie“ . Dnes se park jmenuje po své zakladatelce. Hraběnka zde nechala vysazovat nejen cizokrajné stromy a keře, ale podle cizího vzoru začaly v krajině vyrůstat i některé odpočinkové stavby a z dnešního pohledu rekreační zařízení. V letech 1788 – 1797 byly vybudovány malé soukromé lázně dnes nazývané Lázničky a r. 1803 tzv. Modrý dům, ve kterém šlechtična s oblibou trávila letní měsíce. Modrý dům se do dnešní doby zachoval jako ruina, neboť byl r. 1915 z velké části zničen povodní.
V budování se pokračovalo i po hraběnčině smrti. Vznikaly pavilonky a pomníčky s veršovanými nápisy, budovaly se rybníčky. R. 1817 přibyl umělý vodopád, který zůstal atrakcí do dnešních dnů. Napájí ho pomocí náhonu se stavidly samotná říčka Stropnice. Od vodopádu stezka pokračuje hlubokým skalnatým kaňonem. Na samém konci areálu leží tvrz Cuknštejn postavena v letech 1488–1491. Stavba představuje jednu z nejlépe zachovaných pozdně gotických tvrzí pravidelného typu.

Turistická naučná stezka vedoucí Tereziiným údolím začíná u Vstupní brány z roku 1797, kde je možné nechat zaparkovaný osobní vůz. Stezka je určená pěším návštěvníkům a je přístupná celoročně. Naučná stezka je dlouhá přibližně 7 km (délku trasy lze podle potřeby kdykoliv zkrátit) a má 12 zastavení:

1. Úvod
2. Hamr
3. Lázničky
4. Modrý dům
5. Vodopád
6. Lesy
7. Průhledy
8. Tvrz Cuknštejn
9. Romantické stavby
10. Louky
11. Dřeviny a byliny
12. Švýcarský dům

Mezi krajináři bývá Tereziino údolí považováno za jeden z vrcholných celků romanticko-sentimentálního období krajinářské architektury. Tato národní přírodní památka slouží nejen jako výborné místo pro procházky a výlety, ale i jako ukázka řemeslně jemně řešené krajinné kompozice, která si ve všech ročních období uchovává svůj půvab a přitažlivos t. Tereziino údolí patří k nejnavštěvo vanějším místům Novohradských hor. 


Zvětšit mapu

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 5 komentářů, poslední přidán 30.01. 2017 10:33

jitka 02.07. 2009 14:27 Odpovědět
V Terčině údolí je moc krásná procházka, určitě stojí za návštěvu, pouze pro rodiče s kočárky doporučuji dojít k vodopádu a potom se vrátit, dále je cesta náročnější, ale jako výlet to určitě stojí za to.
Bohumil Pokorný 31.12. 2011 22:14 Odpovědět
V nových hradech jsem byl jako voják zákl.služby od 1.3.1959-do list.1960.V době svého volna jsem několikrát navštívil Terezčino údolí.Tenkrát,10 let po válce a velkém nezájmu všech Terezčino údolí vypadalo jinak, než dnes:Lázničky byly volně přístupné,vyra­bované ,byl tam rozbitý nábytek,poničené nádherné malby na stěnách…všude pusto a prázdno-pohraničí…Modrý dům byl trochu zachovalejší, než je dnes a už tenkrát jsem obdivoval ohromné inženýrské dílo-umělý náhon na vodopád.V pos­sledních letech jsem 2× navštívil tato místa-spal jsem v Klášteře,nav­štívil Hojnou a Dobrou vodu a hlavně Terezčino údolí a byl jsem rád, že se aspoň něco z té nádhery zachovalo…díky!
Daniela 23.07. 2014 20:49 Odpovědět
Je prosím stezka přístupná i pro psí návštěvníky??
Brůha 26.05. 2015 11:56 Odpovědět
Dobrý den,
je prosím možno i nakole? děkuji Brůha
Frant.Foldyna 30.01. 2017 10:33 Odpovědět
V těchto dnech díky trvalým mzazivým dnům je možno vidět ledový vodopád.něco nádherného.Sobota,neděle nabito turisty.Doporučuji se podívat než příjde oteplení.Není to k vidění každý rok.

Konec výpisu článku Tereziino (Terčino) údolí - Nové Hrady, id: 6102 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 29.12.2015
Autor: Marie Košinová