Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

TLSO a Pěslav Ozvěna: Rybova mše

Pozvánka do Třeboně v úterý 18. prosince 2012 na koncert Vánoční mše J. J. Ryby, který bude v koncertním sále lázní Aurora. Začátek v 19:00 hodin, vstup zdarma.

Jedná se o veřejnou zkoušku Rybovy mše vánoční Třeboňského lázeňského symfonického orchestru a pěveckého sboru Pěslav – Ozvěna.

Půlnoční v Třeboni s „rybovkou“

Rybova mše v podání hudebníků z TLSO a zpěváků z Pěslavu Ozvěna zazní v plné své kráse v kostele P. M. Královny a sv. Jiljí na Půlnoční mši svatou 2012, která začne přesně o půlnoci z 24. na 25. prosince 2012.

Jakub jan Ryba – autor České mše vánoční

Jakub Jan Ryba (1765 – 1815) byl český hudební skladatel, působící v době přelomu klasicismu a romantismu. Vystudoval v Praze gymnázium a filozofii. Byl velmi nadaný, naučil se hrát na klavír, housle a varhany, ovládal řadu jazyků (kromě češtiny a v té době nutné němčiny, rozuměl francouzsky, italsky, latinsky, řecky), až do své smrti působil jako učitel v Rožmitále pod Třemšínem.

Jeho nejslavnější dílo je Česká mše vánoční, která je nejznámější českou vánoční mší vůbec, a je dodnes každoročně hraná v mnoha kostelích (i koncertních sálech) v době vánoc. Ryba ji napsal v roce 1796, a co je velmi důležité  – s českým textem.

Ryba složil i další překrásné skladby: jednu z nich – Ukolíbavku – vám nabízíme v podání Třeboňských pištců na našem videu.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku TLSO a Pěslav Ozvěna: Rybova mše, id: 8418 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 20.11.2012