Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Třeboňský masopust 2016

Masopust - KolečkoV sobotu 30. ledna 2016 jste zváni do Třeboně na oslavu masopustu 2016:

Třeboňské masopustní odpoledne

  • Začátek v 10 hodin.
  • Bohatý program.
  • Pořádá odbor kultuty a cestovního ruchu města Třeboně.

Čtrnáct koledníků s obrovskými klobouky ozdobenými 365 růžičkami a spoustu maškar přivede poslední lednovou sobotu do Třeboně Matka Masopustu v čele růžičkové koledy. Růžičková koleda má v nedalekých Nových Hradech už více než šedesátiletou tradici. Týden před masopustním veselím ve svém sídelním městě se ukáže i v lázeňské Třeboni.

Růžičková koleda, kterou doplní místní ochotníci a loutkáři, začíná 30. ledna v 10 hodin na Masarykově náměstí veřejným žádáním o povolení ke koledování. Když ho dostanou, čeká je dvouhodinová obchůzka Třeboní, při níž je bude doprovázet jihočeská dechovka. Do masopustního dopoledne se ale mohou zapojit i místní děti a dospělí. Kdo přijde nejlépe „zamaskován“ může získat hodnotnou cenu. Pořadatelé, Město Třeboň a hotel Bílý koníček, připravili také masopustní dobroty - zabijačkové speciality a koblihy.

Masopust měl v Třeboni velkou tradici. V roce 1934, kdy světem hýbala záhada lochnesské příšery, vyrobili zaměstnanci pivovaru 15 metrů dlouhou obludu, kterou vylovili z rybníka Svět a provezli městem. Dodnes se slaví v sousední Branné a Břilicích. V Třeboni se naposledy slavil masopust veřejně na náměstí v padesátých letech minulého tisíciletí.  


Konec výpisu článku Třeboňský masopust 2016, id: 10440 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 18.01.2016
Autor: Marie Košinová