Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Venkovské muzeum Kojákovice

Pozvánka do jihočeské vesnice Kojákovice k návštěvě Vesnického muzea a Informačniho centra, kde se můžete seznámit se zajímavými projekty. Povídání o rituálech, pověstech, o práci a každodenním životě: to všechno najdete v místní secesní budově bývalé základní školy. Toto netradiční muzeum o životě prostých lidí, kde si můžete na všechno sáhnout a vyzkoušet, vzniklo díky místním lidem, kteří společně dali dohromady unikátní sbírku.

Vesnické muzeum

Expozice Vesnické muzeum je věnovaná vesnickému životu a vystěhovatelství do Ameriky v 19. stoleté. Jedná se o zajímavou expozici o venkovském životě v minulých staletích. K vidění jsou předměty denní potřeby, kroje, nářadí i hračky.

Nářadí a náčiní, které se používalo před sto lety v každé domácnosti, ukázky tradičních a dnes již  zapomenutých jihočeských řemesel, dlouhé seznamy místních rodáků, kteří na konci 19. století odjeli hledat štěstí za oceán do daleké Ameriky.

Ekomuzeum Růže

Ekomuzeum Růže vzniká v návaznosti na Freenway - zelenou stezku Rožmberského dědictví.

Netradičním způsobem přezentuje region prostřednictvím řemeslných dílen, drobných výstav, naučných stezek, historických památek a přírodního bohatství.

Se zručnými řemeslníky do EU

V rámci tohoto projektu se poskytuje poradenství a kurzy řemeslné výroby pro nezměstnané. Bližší informace v muzeu, nebo přímo u Společnosti Rožmberk o.p.s.

Vystěhovatelství do Ameriky

Jedná se o příběhy z dopisů. Výstava z dopisů emigrantů z několika evropských zemí byla v sezoně k vidění v Zámecké konírně v Třeboni. 

Infocentrum pro turisty

Muzeum dnes slouží i jako infocentrum pro turisty a je zde přístup k internetu. Před muzeem probíhají řemeslná odpoledne, kde si můžete vyzkoušet některá z místních tradičních řemesel.

Celý tento projekt v Kojákovicích realizovala za vydatného přispění místních lidí Společnost Rožmberk. Cílem tohoto projektu bylo společně hledat kulturní dědictví místní oblasti a to pak zpřístupnit jak místním, tak turistům.

Otevřeno:

  • v sezoně
  • návštěvy lze domluvit na tel. 602 471 653, Olga Černá, Společnost Rožmberk o.p.s.

Zajímavost ze slavnostního otevření muzea (v roce 2000): Před slavnostním otevřením muzea spojeným se Setkáním rodáků, na které byli pozvaní všichni, kteří prošli místní školou včetně amerických potomků původních vystěhovalců z obce, přišli pomoct s úklidem školy téměř všichni z Kojákovic. Na setkání přijela také starostka amerického městečka Oxford Junction, mezi jehož zakladateli byli i emigranti z Kojákovic a okolí.

www.ruze.ekomuzeum.cz

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 6 komentářů, poslední přidán 21.09. 2009 12:12

Tonda 02.09. 2006 18:12 Odpovědět
V letošním roce jsem navštívil muzeum v Kojákovicích. Prohlídka se mě moc líbyla. Paní průvodkyně byla vstřícná . Děkuju a moc doporučuji navštívit toto muzeum
Tonda
Haník 07.10. 2008 20:43 Odpovědět
Je to prostě nejlepší muzeum co může bejt!!! Vřele doporučuju! Stoprocentně nebudete litovat!!
Marta 14.06. 2009 22:04 Odpovědět
Do muzea jsem vzala svoji maminku (69 let)a obě jsme si to krásně užily! Protože jsme původem z vesnice, spoustu věcí si ještě já a hlavně maminka pamatujeme z mládí. Hezky jsme si popovídaly i s paní Černou, která nás muzeem provázela. Vřele doporučuji pro rodinné výlety.
jitka 02.07. 2009 14:24 Odpovědět
Muzeum určitě stojí za návštěvu, je plné krásných a zajímavých předmětů, užily si to i děti, kterým se líbila hlavně stará školní lavice a kočárky. Doporučuji všem, kteří jedou okolo.
yvo 16.07. 2009 10:38 Odpovědět
Pokud budete mít cestu do jižních Čech a už budete „přehradovaní“ a „přezámkovaní“, navštivte muzeum v Kojákovicích. Hlavně výstava o vesnické emigraci do Ameriky stojí za to. Dověděli jsme se spoustu zajímavých informací o této době. Kdo se zabývá rodopisem bude nadšen… Trochu místním závidím jejich zmapovanou historii.
Alena Farkotová 21.09. 2009 12:12 Odpovědět
Dobrý den,
zdravím z Č.Budějovic. Děkujeme za příjemnou sobotu strávenou u Vás v muzeu a na dalším ročníku „štrůdlobraní“. Štrůdly opět super, už se těšíme na Nové hrady na „bramboriádu“.

Konec výpisu článku Venkovské muzeum Kojákovice, id: 5523 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 12.09.2012
Autor: Marie Košinová