Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Věž staré radnice v Třeboni

Při návštěvě Třeboně  využijte možnosti vystoupat na věž staré radnice, z nichž můžete z ptačí perspektivy pozorovat Masarykovo náměstí i okolí.

Vyhlídková věž staré radnice

Trocha historie

Stará radnice patří k nejstarším domům na třeboňském náměstí, a nepřehlédnutelná je zvláště její 31 metrů vysoká čtyřboká věž s ochozem, hodinami a cibulovitou střechou. Tuto dnešní podobu má věž od roku 1638, kdy byla jako součást staré radnice přestavěna vlašským stavitelem Jakubem Corabellem.

Původně se z věže ohlašoval požár nebo jiná nebezpečí pro město;  dnes věž slouží jako vyhlídkové místo s jedinečnými výhledy na historické jádro Třeboně i okolní krajinu.

Výstup na věž

Cestou na ochoz nás čeká  sto schodů, ale výstup stojí za to. V úvodu výstupu je sice úzké točité schodiště, ale to později přechází v otevřené dřevěné schodiště. Vydechnout a odpočnout si můžete v mezipatrech, kde jsou k vidění  i příležitostné malé výstavy. 

Ve druhém patře věže si můžete navíc  prohlédnout závaží, řetězy, háky a další příslušenství ke starému mechanickému hodinovému stroji, který je sice stále funkční, ale odpočívá, neboť dnes čas třeboňákům měří stroj elektrický.

Z ochozu Věže vás čeká úchvatný výhled, a to nejen na historické náměstí, ale  uvidíte i za brány města, a to na všechny světové strany: nepřehlédnutelné jsou Mokrá luka a jejich seníky, místní část Kopeček s vodárenskou věží, rybníky Svět i vzdálenější Rožmberk, Dunajovická hora. A bude-li mít vhodné počasí s dobrou viditelností, uvidíte i  Novohradské hory a Kleť...

Otevírací doba 

Věž je přístupná celoročně.

  • V sezoně je prodej vstupenek v infostánku přímo u paty věže nebo v mezipatře; od 9 do 18 hodin.
  • Mimo hlavní sezónu vstupenku a klíče obdržíte v otevíracích hodinách informačního centra, které sídli v sousedství staré radnice.

Pravda, větší výhled by byl z věže nedalekého farního kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí, ale tato věž je z bezpečnostních důvodů trvale nepřístupná veřejnosti.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Věž staré radnice v Třeboni , id: 11617 , rubrika: Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 1.03.2018
Autor: Marie Košinová