Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Všechny soutěžní filmy a hry Anifilmu 2018 - Newsletter 2/2018

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2018, který bude v Třeboni  ve dnech 1. – 6. května 2018, vydal v únoru 2018 nový newsletter, v němž oznamuje celovečerní filmy, které komise vybrala do soutěžní části festivalu. Ve zprávě dále informující o nabídce zvýhodněné akreditace 2018 a o dalších aktivitách a novinkách k blížícímu se festivalu 2018.

Jako mediální partner festivalu vám veškeré zprávy z Newsletteru předkládáme:

Soutěžit bude 10 celovečerních filmů 

Celovečerní film - film pro děti

V kategorii pro dětského diváka najdeme snímek 

 • Živitel (The Breadwinner) od Nory Twomey, režisérky vyhlášeného irského studia Cartoon Saloon. Film byl zatím nominovaný nejen na Zlaté globy, ale i na cenu Americké akademie.
 • Linda Hambäck ze Švédska, známá doposud především jako producentka krátkých filmů, soutěží v této kategorii s filmem Gordon a Paddy. Její film soutěžil už v sekci Kplus letošního Berlinale.
 • Benjamin Renner, kterého proslavil snímek O myšce a medvědovi, se bude ucházet o cenu s filmem Velký zlý lišák a jiné příběhy (Le grand méchant Renard et autres contes).
 • Na své si pak přijdou i dětští diváci libující si v zombie mánii, protože na Anifilmu uvidí francouzsko-belgické Zombilenium.
 • Pětici dětských filmů uzavírá ve vesmíru ztracená fenka Lajka českého režiséra Aurela Klimta. Jedná se o jediný loutkový film celovečerní soutěže.

Celovečerní film - film pro dospělého diváka

Silně vyrovnané bude klání i mezi celovečerními filmy pro dospělé.

 • Můžete se těšit na hned dva íránské snímky. Vyloučeni z nebe (Release from heaven) natočil Ali Noori Oskouei a využil při tom kombinaci 2D a 3D animace.
 • Mimo Írán, ale o něm, vznikl provokativní film Teheránská tabu (Tehran Taboo), sázející pro změnu na rotoskopii. Natočil ho Ali Soozandeh v německo-rakouské koprodukci.
 • Z Itálie vybrala komise příběh, jež zajímavě variuje pohádku o Popelce. Film Kočičí Popelka (Gatta Cenerentola) režírovala čtveřice režisérů, ale svůj rukopis v něm silně zanechal hlavně Alessandro Rak, držitel Evropské ceny za nejlepší celovečerní film z roku 2013 L'arte della felicità.
 • Nezávislou jihokorejskou produkci ve výběru reprezentuje snímek Skončím prostě na ulici (I’ll just live in bando) mladého režiséra Yongsuna Leeho.
 • A chybět nemůže ani malovanou animací oživený Vincent van Gogh v polsko-britské koprodukci S láskou Vincent.

Krátké = skvělé aneb Soutěžit bude 120 krátkometrážních snímků

Jak jsme již informovali, do  krátkometrážní kategorie mezinárodní soutěže postoupilo celkem 120 filmů. Tak jako každý rok platí, že soutěžní filmy představují špičku současné tvorby a nikde jinde než na Anifilmu je neuvidíte.

Výběr rozšíří festivalovým divákům představy o tom, co všechno může být animace, jak inovativně k ní lze přistupovat a kam až posouvat její hranice. Zvědavost tradičně poutají věhlasná jména tvůrců.

Krátký film (37)

V sekci krátkých filmů svůj nejnovější počin představí například Dennis Tupicoff, Don Hertzfeldt či Réka Bucsi s filmem Solar Walk. Ten si nedávno vysloužil cenu za nejlepší krátký film Berlinale. Nové filmy v soutěži Anifilmu uvede také hned několik našich někdejších porotců - Niki Lindroth von Bahr, Rosto, Chintis Lundgren.

Studentský film (43)

Do tří bloků bude koncentrována studentská tvorba. Výběr zahrnuje i film Ó matko! (Oh Mother!)od Pauliny Ziolkowské z Polska, která si za něj (při historicky prvním udílení) odnesla cenu Emile za nejlepší evropský studentský film.

Progresivní přístupy v animaci, typické pro studentské filmy, ale můžete posuzovat u dalších 42 studentských prací včetně 8 českých.

Abstraktní a nenarativní animace (18)

Kategorie pro Abstraktní a nenarativní animaci se již během čtyř let etablovala a je vyhledávanou sekcí i mezi známými režiséry. Nyní se v ní potkaly například filmy Paula Bushe, Maxe Hattlera, Georgese Schwizgebela, Miraie Mizueho nebo Kojiho Yamamury.

Videoklip (22)

O různorodosti soutěžních hudebních videí leccos vypovídá i složení interpretů, kteří si správně zvolili animaci jako vhodný doprovod své písně. Těšit se tak můžete třeba na klipy od Fergie, Báry Polákové, Shanghai Restoration Project nebo českých Opak Dissu.

Ať už ale zvolíte v Třeboni jakoukoliv soutěžní kategorii, vždy to bude úžasný zážitek.

Národní soutěž Český obzor letos ve čtyřech kategoriích

Pestrou a komplexní ukázkou současné české animace bude bezpochyby národní soutěž Český obzor. Je rozdělena do čtyř podkategorií, přičemž pilní byli zejména čeští studenti. Do výběru se jich probojovalo 28 a vedle často zastoupených škol jako je FAMU, UTB Zlín, plzeňská „Sutnarka“ či VŠUP v této kategorii bude také Ostravská univerzita, FAMO Písek či pražská Hollarka.

 • Do kategorie krátkých filmů bylo nominováno devět autorských počinů. Některé jsou díla zavedených tvůrců (Pavel Koutský, Vít Pancíř, Katariina Lillqvist), jiné naopak ambiciózních debutantů (Michal Kubíček).
 • Šestice filmů se utká v kategorii televizní a online tvorby. Zajímavou komparaci přinesou vedle klasičtějších seriálů točených pro Českou televizi filmy z produkce serveru Stream.cz nebo společný projekt Kateřiny Karhánkové a Alexandry Hetmerové Mlsné medvědí příběhy. Autorky už uspěly s tímto seriálem třeba na amsterdamského festivalu Cinekid.
 • Nejpočetnější je pak kategorie slučující videoklipy a zakázkovou tvorbu, v níž najdeme 32 různorodých příspěvků od reklam a spotů k úvodním titulkům. To vše je animace a po delší době bude díky Českému obzoru k vidění na jednom místě.

Mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her 

Do nejužší nominace Mezinárodní soutěže nezávislých počítačových her se dostalo 20 přihlášených titulů. Tato herní soutěž bude ve znamení lahůdek z celého světa.

Všechny soutěžní hry, jejich kompletní soupis  najdete zde. Všechny hry posoudí tří členná mezinárodní  porota a určí vítěze ve dvou kategoriích:

 • a) Hra pro děti
 • b) Vizuální počin

Mezinárodní herní soutěž festivalu Anifilm nemá v evropském kontextu konkurenci. Akci podobného druhu můžeme nalézt nejblíže v San Franciscu, a to pod názvem IGF.


Čtěte celou tiskovou zprávu Newsletter únor 2018.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Všechny soutěžní filmy a hry Anifilmu 2018 - Newsletter 2/2018, id: 11635 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 9.03.2018
Autor: Marie Košinová