Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

500 let Zlaté stoky - výstava

V roce 2018 slaví naše třeboňská  Zlatá stoka 500 let. Při této příležitosti je v Třeboni velká výstava s názvem

Příběh Zlaté stoky - 500 let unikátního díla Štěpánka Netolického

Unikátní vodní dílo Zlatou stoku  vystavěl v letech 1508 - 1518 Štěpánek Netolický, původně myslivec na třeboňském panství a později zdejší fišmistr. Vyřešil tak geniálním způsobem úkol, který vznikl zakládáním rybníků v kraji.  Stoka vyřešila potřebu napájení a vypouštění třeboňských rybníků, a zajistila rybám čerstvou a průtočnou vodu.

Výstava bude v Domě Štěpánka Netolického přes léto, od 10. června do 18. září 2018.

K pozvánce na výstavu

Tušili jste, že letos slaví Zlatá stoka 500. narozeniny? Přijďte se do Domu Štěpánka Netolického dozvědět více o jedinečném vodním díle. Od 10. 6. do 18. 9. 2018 zde bude k vidění výstava, která představí nejen její historii a význam, ale přinese také řadu zajímavostí. Dokáže vám, že svou neopomenutelnou hodnotu pro třeboňskou rybniční krajinu i její obyvatele si Zlatá stoka zachovala dodnes.

Třeboň si letos připomene pětisté výročí od dokončení Zlaté stoky, geniálního vodního díla Štěpánka Netolického. Zlatá stoka tvoří páteř třeboňské rybniční soustavy, přivádí živou vodu do rybníků a vytváří tak ideální podmínky pro chov ryb. Po staletí měla však i další neméně důležité využití – fungovalo na ní téměř dvacet vodních mlýnů, zásobovala město pitnou vodou a sloužila pro plavení dřeva. Zlatá stoka však není zdaleka jen technickým dílem! Během svého půltisíciletého trvání musela mnohdy překročit svůj původní účel. Zajímá Vás, na co ji potřebovala rakouská dráha? K čemu její vody využíval pivovar? Proč ji milovali i proklínali místní obyvatelé? Víte, že se stala součástí uměleckého díla? Neprozrazujme ale všechny její příhody. Ty Vám Zlatá stoka bude vyprávět sama v domě svého tvůrce.

Vernisáž výstavy v sobotu 9. června ve 14:00 v Domě Štěpánka Netolického.

Doprovodný program - přednáška

Ve středu 13. června jste zváni na přednášku O historii povodní na  Lužnici.

Akci připravilo město Třeboň ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Třeboni a Rybářstvím Třeboň Hld. a.s.

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku 500 let Zlaté stoky - výstava , id: 11620 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 26.02.2018
Autor: Marie Košinová