Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Artróza - bolesti kloubů

Slovo artróza pocházi z řečtiny (arthon – kloub). Je to označení nezánětlivého degenerativního onemocnění, které může postihnout jakýkoliv kloub, nejčastěji však velké nosné klouby dolních končetin (kyčelní a kolenní kloub), drobné klouby rukou a páteř.

Příčiny vzniku artrózy

Zjednodušeně se dá říci, že artróza je opotřebení kloubních chrupavek v důsledku nadměrného přetěžování, které vede až k vážnému onemocnění vlastního kloubu.
Příznaky artrózy se projevují bolestí, zduřením kloubů, otokem, někdy výpotkem.

Příčina vzniku artrózy není zcela objasněna. Toto onemocnění pohybového ústrojí často vzniká na základě vrozených či získaných vad. Velkou roli hrají rizikové faktory, které jsou u jednotlivých kloubních lokalizací různé.

U artrózy kolenních kloubů hraje důležitou úlohu věk, nadváha, ženské pohlaví a přetěžování při některých sportech (tenis, fotbal).

U artrózy kyčelních kloubů má nadváha menší roli, na vzniku se podílejí spíše mechanické a dědičné faktory. Z mechanických je to znovu přetěžování při sportu, těžká fyzická práce a z dědičných třeba vývojové poruchy kloubů (vrozená dysplazie kyčlí).

U artrózy rukou jsou nejsilnější právě genetické vlivy. Typický je i rychlejší vývoj artrózy v kloubu, který je po úrazu.

Léčba artrózy

V léčení se nejprve používají konzervativní postupy (doporučení přiměřeného pohybu, redukce hmotnosti, odlehčení kloubu speciálním cvičením, úprava životosprávy, vhodné např. protirevmatické léky). Zde má nezastupitelné místo rehabilitační a lázeňská léčba. Ta má za úkol především potlačit bolest kloubu a zachovat maximální možný rozsah jeho pohyblivosti a svalové síly.

Dojde-li přesto k hlubšímu poškození kloubu, řeší se nemoc operací, a to částečnou nebo totální náhradou kloubu kloubem umělým.

Prevence

Nejlepší prevencí této nemoci je přiměřený pohyb, cvičení a kontrola hmotnosti, aby svaly obklopující klouby jej i dobře chránily a pomáhaly zvládat kloubům zátěžové situace.

Léčebné pobyty v lázních Třeboň jsou zaměřené především na léčbu nemocí pohybového aparátu včetně artrózy.

Komentáře
Celkem 8 komentářů, poslední přidán 11.12. 2014 11:02

Vítězslava Duchková 29.09. 2010 16:15 Odpovědět
Studuji zde, jaké lázně jsou vhodné pro artrózu
koleních kloubů. Zatím pouze shromažďuji informace.
Duchková
Jiri Kobylka 16.11. 2010 10:50 Odpovědět
Dobrý den. Vážení,dotazuji se : které (lázně)?by byly pro mne nejvhodnější? – léčbu silně poškozených kolenních kloubů-(chrupavek)-genoartroza.Stáří 73-po operaci (bypass)a srd.stimulátor.
Děkuji. Jiří Kobylka
Marie Košinová 16.11. 2010 11:21 Odpovědět
Dobrý den. Se svým dotazem se musíte obrátit na svého odborného lékaře. Děkujeme za pochopení.
Marie Kubanikova 18.04. 2011 18:44 Odpovědět
23.3.20011 byla jsem na operaci prave ruky tedy palcoveho kloubu. Velmi to boli .mela bych jit jeste s rukou levou ale ta bolest me odrDILA: jE ME 63 ROKU A UZ TEZKO SNASIM BOLESTI: aRTROZU MAM PO CELEM TELE: jE TO VYLECITELNA NEMOC ß mYSLIM SI ZE NE: tEDY KLOUBU ;KOLENA LOKTY KOTNIKY ;jEN ME ZAJIMA ZDA SE TATO NEMOC V CECHACH DA VYLECIT:dEKUJI ZA ODPOVED: mARIE
ladachrom 06.05. 2011 17:31 Odpovědět
Mohl by mi někdo poradit nějakou bylinnou léčbu artrozy?nesnáším farmaka.Děkuji
Anna Buchtová 19.07. 2011 16:52 Odpovědět
Prosím o váš názor, jaký význam má na artrozu kolenního kloubu, kterou trpím, magnetoléčba. Nejprve jsem byla několikrát na rehabilitační MGT předepsané ortopedem , pak jsem si zakoupila za 7 tis. přístroj zn. Jamava a provádím si magnetoléčbu podle návodu. (čtrnáct dnů magnet, potom týden pauza,zase čtrnáct dnů MGT a t.d.) Je mi 75 let, koleno mě sice bolí, hybnost v ohybu je trochu omezena, ale chůze je celkem normální, takřka bez bolesti. Nějaké výrazné zlepšení touto léčbou však za 1/2 roku nepociťuji. K MGT užívám ještě GS Condroforte.
Operace mi již byla navržena, ale ráda bych věděla, jestli by mi výše uvedená domácí „léčba“ udržela alespoň dosavadní stav, což by bylo v mém věku vyhovující
Předem děkuji za vaši odpověď a váš názor. S pozdravem A.B.
Lenka Nováková 16.10. 2014 18:55 Odpovědět
Byla mi diagnostikována velmi silná artróza hlezna. Ortoped mi doporučil znehybnění operací, rehabilitaci vzdali. Našla jsem, že na artrózu je dobrá kopřiva. Už půl roku piji několik šálků denně a chodím!!! Doporučení v bylinkáři bylo: pijte minimálně 4 šálky denně a to dlouhodobě. Ráno a v podvečer přidejte špetku přesličky.
Zpočátku se nic nedělo, ale po 14 dnech jsem začala pociťovat úlevu. Otoky i nyní mám, ale jsou menší o 70 procent. Tabletku proti bolesti v současnosti beru zhruba 2× týdně. Nedávno mě viděl můj obvodní lékař jak na chodníku naháním malého vnuka a měl
v očích jen otazníky. Stačila jsem se jen otočit a pobaveně zavolat: „později vysvětlím“. Mohu jen konstatovat – zlatá kopřiva!!!
Filip 11.12. 2014 11:02 Odpovědět
Na klouby mi zabral Priessnitz kloubní výživa. po delším užívání přestaly klouby bolet, dokonce jezdím zase na kole a chodím běhat.

Konec výpisu článku Artróza - bolesti kloubů, id: 6886 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 12.04.2010
Autor: Marie Košinová