Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Totální endoprotéza kyčelního kloubu - TEP

Totální endoprotéza kyčle (TEP) je chirurgické léčení onemocnění a vad kyčelního kloubu. Tato operace se používá v případě, kdy je vlastní kloub poškozen úrazem, zánětem (artrida) nebo degenerativním onemocněním (artróza).

Pacienti jsou omezeni v běžných denních činnostech, kloub je bolestivý, oteklý a nelze se spolehnout na jeho nosnost. To vede k tomu, že pacient není schopen vykonávat běžné denní činnosti, trpí bolestmi a hybnost kloubu je značně omezena. U totální endoprotézy jsou nahrazeny všechny kloubní části v celém rozsahu, tzn. hlavice i jamky.

Totální endoprotéza je zákrok velmi náročný, je tedy vhodné nepodcenit jak předoperační, tak taky pooperační péči. Součástí této péče bývá rehabilitační a lázeňská léčba.

Pooperační péče po endoprotéze

Při operaci je poškozený kloub nahrazen implantátem – endoprotézou. Ta bývá z různých kovových slitin, speciální keramiky, polyetylénu.

Právě polyetylénová vložka zajišťuje velmi dlouhou, ne však nekonečnou životnost endoprotézy. Pro zabránění jejímu nadměrnému opotřebení či dokonce předčasnému uvolnění je nutné dodržovat po operaci jistá pravidla a doporučení. Patří mezi ně např. neprovádět rotační pohyby, nekřížit operovanou končetinu přes druhou, nepřetěžovat zbytečně kloub a nacvičovat správně chůzi. Cílem je obnovit rozsah pohybu operovaného kloubu, nacvičit pro začátek správnou chůzi o berlích a obnovení základních pohybových stereotypů.

Lázeňská péče po operaci kyčelního kloubu

Při nekomplikovaném průběhu operace je pacient brzy propuštěn z nemocnice do domácího ošetření a je mu nabídnuta následná lázeňská léčba. V lázních na tyto pacienty čekají speciální rehabilitační programy, zahrnující například skupinové cvičení v bazénu a v tělocvičně.

Pooperační rehabilitace pro pacienty s endoprotézou v Lázních Třeboň

Mezi lázně, které nabízejí léčebné pobyty pro pacienty po operaci kyčelního kloubu, patří třeboňské lázně, které se specializují právě na léčbu nemocí pohybového aparátu.

Komentáře
Celkem 25 komentářů, poslední přidán 07.09. 2018 17:33

Frantisek DAVID 29.10. 2010 14:29 Odpovědět
Sdělte mi, prosím, do jaké doby po operaci musí lékař léčbu navrhnout. Slyšel jsem, že existuje určitá lhůta, nevím však jaká.
Děkuji za odpověď.
pavlína novotna 14.05. 2011 19:17 Odpovědět
Sdělte mi,prosím do jaké doby po operaci musí lékař navrhnout lázně.Slyšela jsem ,že existuje určitá lhůta, nevím však jaká. Děkuji za odpovědˇ.
Marie Košinová 16.05. 2011 15:09 Odpovědět
Informace ohledně lázeňské péče včetně stanovení lhůty nástupu jsou uvedeny v tzv. indikačním seznamu, o kterém píšeme v článku Druhy lázeňské péče.
Informace ohledně Vašeho konkrétního případu Vám podá Váš ošetřující lékař.
jarka 18.10. 2011 13:58 Odpovědět
Dobrý den, zajímalo by mě jak dlouho se marodí po operaci kyčelního kloubu a zda může člověk vykonávat jaké-koli povolání, nebo dostává částečný či plný invalidní důchod. Děkuji za odpověd
Marie Košinová - šéfredaktorka portálu 21.10. 2011 11:51 Odpovědět
Server Třeboňsko.cz nedokáže na otázky paní Jarky odpovědět. Děkujeme za pochopení.
Lenka hejkalová 30.10. 2011 13:39 Odpovědět
Dobrý den,
Můj manžel má podobný dotaz jako paní jarka,jak dlouho trvá PN po operaci kyčelního kloubu(je mu 42let)a zda bude moci vykonávat svoje zaměstnání ridič nakladače.
CHALUPOVÁ 17.01. 2017 12:52 Odpovědět
DOBRÝ DEN MUŽETE MI PROSÍM ZDĚLIT JAK TO DOPADLO S VAŠÍM MANŽELEM.MÁM TED STEJNÝ PROBLÉM MANŽEL JE TÝDEN PO OPERACI .DĚKUJI CHALUPOVÁ
Míra 07.11. 2011 18:00 Odpovědět
Dobrý den,
po výměně kyčelního kloubu moje žena ve 40 letech byla: týden po operaci doma po 3 týdnech chodila bez problémů o franckách – velmi důležité – používat obě a ne jen jednu – trpí druhý kloub a páteř po 8 týdnech chůze bez holí po 6 měsících lázně po 12 měsících bez problémů kolo, plavání, sjezdovky po 24 měsících aerobik, zumba a podobné babské šílenosti po 36 měsících mi už zase leze na nervy Souhr. Není co řešit a je třeba dobře trefit doktora. Mamina na to čekala 1,5 roku, ale na Homolce odvedli skvělou práci.
vera 06.05. 2013 20:02 Odpovědět
Dobrý den ráda bych Vás poprosila o radu a na koho se mohu obrátit.Moje tetička je již dva něsíce po TEP kýčelního kloubu,a ještě s ní nikdo necvičil a dnes pan primař zdělil že kolem kloubu kristalizuje vápník a že není ma to žádná léčba a teta už nebude chodit.Děkuji za odpově a radu.
Václav Fadrhonc 18.06. 2013 15:08 Odpovědět
Dobrý den.Prosím o radu.Jsem 18 měsíců po operaci kyčelního kloubu.Stále chodím po různých vyšetřeních.Byl jsem na scintiografii a magnetické rezonanci.Mám vysokou sedimentaci a neví se kde.Byl jsem na rengenu,kde mi zjist ili,že stacionární lem projasnění kolem acetonuluární kompenenty a kolem hrotu dříku TEP bez vývoje.Nově mírné projasnění kolem dříku TEP ve střední části mediálně.Děkuji za vysvětlení.
Jarmila Vízková 26.10. 2013 12:34 Odpovědět
Stále čtu o TEP kyčelního kloubu…Co TEP kolenního kloubu? Také do lázní Třeboň??,V
alena 06.05. 2014 21:23 Odpovědět
Dobry den jsem po operaci kyčelního kloubu.Vše je vpořadku až na to že mám nohu delší o 2–3cm.Co s tím .V práci jsem celý den na nohou.Pracuji jako prodavačka -skladnice.Zatím chodim na rehabilitace ale co bude dále.Zvladnu pracovat jako před operací.Proč se to stalo nikdo nedal vysvětlení.Mužete my poradit .Děkuji
V.Svoboda 09.07. 2014 14:20 Odpovědět
po propuštění z rehabilitační péče co dál?
Jan Klíma 12.12. 2014 18:24 Odpovědět
Dobrý den, do jak dlouhé doby po TEP operaci kolena mi nejpozději může lékař předepsat lázeňskou péči. Předem děkuji za odpověď. Klíma Jan
věra 06.02. 2015 21:11 Odpovědět
Prosím o radu. jestli někomu vysekávali osifikáty- zavápnění okolo kyčelního kloubu po endoprotéze, co to obnáší, mám jít co nejdříve.Děku­ji Věra
Julie Švarcová 27.02. 2015 17:30 Odpovědět
Chtěla bych se zeptat, zda berete pacienty po operaci TEP z lůžka na lůžko.Děkuji za odpověď.J Š.
Marie Košinová, www.trebonsko.cz 05.03. 2015 10:01 Odpovědět
Dobrý den, Děkujeme Vám za návštěvu našeho portálu. Jsme turistický server; na Vaše otázky neznáme odpověď. Obraťte se přímo na lázně. Děkuji za pochopení. S pozdravem Ing. Marie Košinová, šéfredaktorka webu www.trebonsko.cz
Melicharová 13.07. 2015 20:06 Odpovědět
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda se po operaci kyčelního kloubu chodí do lázní přímo z nemocnice – žiji sama.
Děkuji za odpověď. A.M.
jelínek jiří 03.11. 2016 15:45 Odpovědět
moje matka je po operaci TEP kyčelního kloubu.Kyčel stále vypadává z jamky .Během 2 měsíců je už po čtvrté operaci, jaký může být důvod že stále vypadává? Děkuji za odpověd
Alena Neubertová 13.12. 2016 22:30 Odpovědět
Dobrý den, právě jsme ubytovaní s přítelem v Lázních Třeboň budova A, kam jsme se zajeli podívat z důvodu pooperační rehabilitaci a dostali jsme od lékařky odpověď, že tyto lázně NE. Panuje tu \"podivná nálada\", obědváme v nepříjemných prostorách - společenské místnosti. Kdyby nám poslali email s informací o prováděné rekonstrukci jídelny 1 a 2, tak zrušíme pobyt a pojedeme jinam. Sestra vám sdělí, že jako samoplátci, nemusíte k lékaři - to se nám v žádných lázních nestalo. Druhý den, jsme se vrátili z důvodu zablokované krční páteře mého přítele - příliš vysoký polštář. Teď už víme, že do těchto lázní už nepojedeme.
Jaroslava Skoumalová 30.03. 2017 10:00 Odpovědět
Dobrý den, moje švagrová je po operaci kyčelního kloubu /totální endoprotéza/, nyní je v rehabilitačním středisku v Brandýse nad Orlicí a 5.4. jí po pěti týdnech propouštějí do domácího léčení. Prosím Vás o informaci, zda má nárok na lázně plně hrazené zdravotní pojišťovnou, nebo jestli si další léčení musí částečně nebo plně hradit sama a jak dlouho bude na lázně čekat.
Děkuji za Vaší odpověď a přeji pěkný den. Jarka Skoumalová
Pavla Kuncová 28.01. 2018 18:28 Odpovědět
Chtěla bych se zeptat,zda je možno nastoupit do lázní po třech týdnech po operaci.Po operaci byla dva týdny rehabilitace.Také bych se zeptala,zda je v lázních Třeboň volno,abych mohl hned nastoupit.Děkuji za kladnou odpověď
irena 29.05. 2018 14:20 Odpovědět
mám nárok po operaci kyčelniho kloubu na rok invalidní důchod?
J. S. 23.07. 2018 17:22 Odpovědět
Dobrý den, ráda bych se zeptala za svého tchána, je-li možné po měsíci po operaci přejít rovnou do lázeňské péče ještě na určitou dobu.Tchan je vdovec a je mu 74 let a rodinu má hodně km od domova. Prosim, naležela by mu i úhrada pobytu též přes pojistivnu a nemusel by mit doporučení od obvodniho lékaře? Leží v Pribrami v nemocnici a má prumyslivou pojusťovnu.Dekuji nic za radu.
MUDr. Jana H. 07.09. 2018 17:33 Odpovědět
Poskytují lázně i léčbu hned po propuštění z nemocnice po TEP kyčle - tzv. překlad z lůžka na lůžko? Hradí v tomto případě pojišťovna sanitku, pokud budu operována jinde, než v místě trvalého bydliště a Třeboň je od místa operace více vzdálena než moje trvalé bydliště?

Konec výpisu článku Totální endoprotéza kyčelního kloubu - TEP, id: 6889 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 12.04.2010
Autor: Marie Košinová