Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

ČKA: Vzpomínkový večer na P. J. P. Ondoka

Česká křesťanská akademie – pobočka Třeboň zve ve středu dne 29. ledna 2014 na přednášku: P. Josef Petr Ondok – teolog, filosof, matematik, biolog a politický vězeň.

  • Přednáška se koná v 19 hodin v aule Gymnázia Třeboň. Vstupné dobrovolné.
  • Na působení P. J.P. Ondoka v Třeboni budou vzpomínat jeho spolupracovníci Dr. J. Pokorný a Dr. J. Květ. Jako hosté vystoupí se vzpomínkou na působení P. Ondoka na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Mgr. Lucie Kolářová, Dr.theol., a Mgr. Martina Pavelková.

Doc. Josef Petr Ondok, CFSS (2. září 1926 Mydlovary – 19. srpna 2003 České Budějovice) byl český katolický kněz, řeholník, filosof, teolog, matematik a ekolog, autor mnoha publikací vědeckých, teologicko-filosofických i populárních článků a knih. Josef Ondok vystudoval Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka v Českých Budějovicích, po maturitě studoval teologii a filosofii v Brně. V 18 letech byl přijat do Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti a přijal řeholní jméno Petr. Po nástupu komunistického režimu v Československu byl tajně vysvěcen na kněze biskupem Kajetánem Matouškem 21. června 1951. 21. září byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k 17 letům vězení. Vězněn byl 12 let, z toho 2 roky musel těžit uranovou rudu v Jáchymově. Dále prošel mnoho komunistických lágrů: Mírov, Valdice, Leopoldov… Po propuštění pracoval jako zaměstnanec JZD v Mydlovarech a v l. 1966 – 92 pracoval v hydrobotanickém oddělení Botanického ústavu Akademie věd v Třeboni. Zprvu jako technik a po rehabilitaci v r. 1968 jako vědecký pracovník. V r. 1968 získal státní souhlas k pastorační činnosti a působil jako výpomocný kněz, pak jako správce kostela Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích (v klášteře kongregace petrinů). Státní souhlas mu byl odňat v r. 1970. Tajně pak vykonával pastorační činnost po rodinách a mezi mládeží. Do roku 1989 byl stále sledován agenty StB a dozoru nad církvemi. Do jeho bytu byl tajně umístěn policejní odposlech. – Po své rehabilitaci mohl dokončit studia a v r.1969 získal titul PhDr. – doktorát z logiky. V třeboňském úseku Botanického ústavu se zabýval především aplikací matematického modelování a systémové analýzy na ekologické procesy. Účastnil se mnoha mezinárodních odborných seminářů. Po pádu komunistického režimu přednášel (1991 – 2003) na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích na katedře filosofie Teologické fakulty etiku a filosofii a působil také na Biologické fakultě JU, kde se habilitoval a získal titul docenta v oboru ekologie Jeho veškeré práce jsou vysoce ceněny, avšak některé z nich zůstaly zatím v rukopisné podobě.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku ČKA: Vzpomínkový večer na P. J. P. Ondoka, id: 9032 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2014