Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Hamr - část obce Val

Vesnice Hamr se nachází u Veselí nad Lužnicí a je dnes administrativně spojená do jednoho celku s blízkým Valem. Vesnice má zvláštní půdorys; tvoří ji několik izolovaných řad a skupin domů při příjezdových silnicích a cestách. Půvab však rozhodně nepostrádá.

Obec se připomíná již v r. 1395, ale nejstarší zpráva o Hamru se datuje z r. 1581, kdy byl založen kostel sv. Trojice. Dějiny Hamru jsou však starší. Tak například před rokem 1420, kdy ve Valu stála tvrz (později nazvaná zámek) se usadili v blízkém lese „Adamité“, kteří byli vyhnáni z Jižní Moravy.

V Hamru také stával u jezu Nežárky železný hamr – odtud také název Hamr. Původní jméno vesnice bylo „Ostrov“, které vyplývalo z toho, že vesnice byla skutečně ostrovem, tvořícím z jedné strany řekou Nežárkou a z druhé strany 3 rybníky. Druhé jméno Hamr odvozuje knížecí vícearchivář Petr Světecký od „železného hamru“, který stával na místě bývalého mlýna. Vznik mlýna nelze přesně určit. Teprve v r. 1644 je známo o mlýně v Hamru o 3 složeních a 1 stoupě s názvem „Nový mlýn“.

Dominantou obce je kostel Nejsvětější Trojice; tato renesanční stavba stojí uprostřed hřbitova na pahorku nad jižním okrajem vsi. Kostel sv. Trojice byl založen r. 1581 Albrechtem Valovským, vysvěcený byl v r. 1620. Kostel byl přestavován v letech 1755 a 1899. Ve zvonici byly 2 zvony, které za 1. světové byly požity na kanony.

Poblíž stojí barokní fara z r. 1724.

Východně od vesnice Hamr je středověká tvrz.

Za zmínku ještě stojí kaplička pod Hamrem na levém břehu řeky Nežárky. Je postavena v raně barokním slohu na začátku 17. století a je zasvěcena sv. Antonínovi z Padovy, lidově Paduánskému. Pod kaplí je studánka.

Na východním okraji Hamru je vodácké tábořiště a jez na řece Nežárce.

Hamr je částí obce Val.


Vznik: 1395

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 3 komentáře, poslední přidán 19.02. 2014 11:53

Petr Navrátil 22.01. 2012 20:27 Odpovědět
Vážení obyvatelé krásné osady Hamr.chceme Vás tímto pozdravit a popřát mnoho úspěchů v roce 2012 Jezdíme do Vaší krásné obce již 17.let a stále je ve Vašem okolí co obdivovat,a proto se k Vám vrátíme opět letos na dovolenou a načerpat nových sil. S pozdravem, Ústečáci.
vladimir surin 08.09. 2013 12:46 Odpovědět
Vazeni pratele,
je to vzpominka na moje prazdniny v letech ctyricatych minuleho stoleti kter jsem travil na statku Kolousku, bratrancu me maminky, v Hamru.
Doufam ze leta v Hamru jsou stale stejne pekna a tepla jako tehdy. Ze stiky v Nezaece jsou stale stejne drave a ze jablka v „zamecke zahrade“ chutnaji stale stejna. Mejte se tam moc pekne a at se Vam vsecko dobre dari.
Vladimir ve studenem Svedsku
Jan Bina 19.02. 2014 11:53 Odpovědět
Dobrý den.Při bádání rodokmenu předků jsem se dostal do obce Dehetín ,kde žili moji předci přes 70let a to od roku 1722.Dovoluji si požádat o pomoc zda-li by někdo nevěděl co znamenají slova Lejsak a Sylvis.Při narození dětí mého předka je u některých v matrice poznamenáno místo Sylvis a jindy Lejsak.Lejsak je v latině les a Dehetín je uprostřed lesů,tak možná tato spojitost.Ale Sylvis-nevím či to byla obec nebo nějaké stavení.Možná někdo bude vědět.Děkuji za každou pomoc.Přeji hezký den.Jan Bína Přeštice

Konec výpisu článku Hamr - část obce Val, id: 5377 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 21.12.2015
Autor: Marie Košinová