Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Tvrz u vesnice Hamr

Tvrz u vesnice Hamr se nachází se v zátočině Nežárky poblíž středověkého hamru a dvora. Původně gotickou tvrz z roku 1525 postavil Bohuslav Valovský z Úsuší. V roce 1696 ji dal Leopold Jakub Gepard přestavět na zámek a doplnit o budovu pro správce statku. Později vlastnili hamerský zámek Schwarzenberkové. Ti zde po 1. světové válce zřídili domov důchodců, který sloužil ještě nedávno.

Mohutná třípatrová budova se dvěma souběžnými sedlovými střechami si dodnes uchovala strohý vzhled tvrze. Dnes je ještě v relativně dobrém stavu, zůstává však prázdná a nevyužitá. Naproti ní stojí patrová barokní stodola, bývalý správcovský dům. Ten byl v nedávné době upraven na stylovou restauraci.

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 08.11. 2016 00:12

Vladimír Cach 08.11. 2016 00:12 Odpovědět
Tvrzení o domově důchodců, že „sloužil ještě nedávno“, neodpovídá skutečnosti – nejspíše byl celý text převzat z jiného zdroje bez ověření (odkaz dole: Košinová, 2005).
Již před více jak padesáti leti byl objekt veřejně nepřístupný a ve stavu vylučujícím bydlení. Minimálně od roku 1964 byl využíván místním JZD jako sýpka (resp. největší síň, zabírající podstatnou část 1. patra) a za tím účelem byl předtím v jižní stěně proražen vpravo od vchodu (nad úrovní 1. patra) otvor pro fukar, který nevypadal jako „čerstvý“ (otvor tam byl v nezměněném stavu i v r. 2015). V létě 1965 byla louka před tvrzí poskytnuta tehdejšímu Obvodnímu domu pionýrů a mládeže (ODPM) k pořádání letního pionýrského tábora a dvě přízemní místnosti v „zámečku“ k uskladnění potřebného materiálu (stany, dřevěné stanové posady atd.). Informace je zaručená, akce jsem se účastnil na počátku července (tj. přede žněmi) a měl jsem možnost vidět i prostor s uskladněným loňským obilím (proto uvádím „min. od 1964“). Pamětníci, kteří do obce přišli v období kolektivizace, shodně tvrdili, že domov důchodců již nepamatují (neověřováno).
Rovněž hodnocení „je v relativně dobrém stavu“ je na pováženou. Naposledy jsem tvrz navštívil v srpnu 2015, kdy mi bylo majitelem umožněno projít všechny vnitřní prostory a udělat pro svou potřebu jejich fotodokumentaci. Obvodové zdi sice vypadají neporušené (až na trhlinu v západní stěně až do výše 2. patra), ale uvnitř jsou stropní trámy místy natolik prohnilé, že na několika místech došlo k propadnutí stropů. Rovněž krov je na několika místech prohnilý a na vnitřní straně východního sedla byl v krytině veliký otvor.

Konec výpisu článku Tvrz u vesnice Hamr, id: 5293 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.06.2005
Autor: Marie Košinová