Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Val

Malebná vesnička Val se nachází v severní části CHKO Třeboňsko, 6 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1413, kdy tvrz a ves Val byly majetkem Hanuše Šarže z Valu. 

Na prostranné návsi najdete hezké usedlosti s typickým průčelím a návesní kapličku z roku 1750, které obklopují zarůstající rybníček.

K obci Val patří Hamr; dějiny Valu a Hamru se od samého počátku velmi proplétají. Za časté byl majitelem obou vesnic jeden vlastník nebo byl v držení příbuzných. Tento stav se drží i v současné době. Pod obecní úřad Val patří osada Hamr, církevně naopak Hamr je sídlem farnosti s přifařenými obcemi Val a Vlkov.

V roce 1849 žádá obec Val vyšší úřady o povolení pro stavbu modlitební kaple. Pro nedostatek obecního jmění, rozhodli se občané přispět na stavbu a zavázali se přítomní majitelé hospodářství, po všechny časy kapli udržovat.

V roce 1927 byl odhalen pomník 10 padlým vojákům z Valu v 1. světové válce. Náklad činil 7.000,- Kč. Peníze byly získány sbírkou od občanů.

Ve Valu mají velkou historii hasiči. V roce 1896 byla zakoupena první pojízdná stříkačka. Dne 22. 12. 1912 se koná ustavující valná hromada pro sbor dobrovolných hasičů ve Valu. Starostou sboru byl zvolen starosta obce Jakub Vondrášek, rolník z Valu čp. 17... 

Obec Val má dvě části: Val a Hamr


Vznik: 1413
Rozloha:
1486 ha
Pošta: Veselí nad Lužnicí,  391 81 Val
Webové stránky: www.obecval.cz

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Val, id: 5376 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 29.12.2015
Autor: Marie Košinová