Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kostel sv. Petra a sv. Pavla

Kostel svatých Petra a Pavla ve městě Stráž nad Nežárkou je původně gotická stavba s novogotickou hlavní lodí. Historie kostela je velmi dlouhá, neboť byl založen již na úsvitě křesťanské doby v jižních Čechách.

Kostel sv. Petra a Pavla

Pod starým strážským hradem vznikl nejdříve dřevěný kostel, který byl r. 1267 nahrazen stavbou kamennou ve slohu románské gotiky. První známý farář byl Jakub Vlkův z Kaplice, který se uvádí roku 1354.

První přestavba proběhla roku 1413, kdy byl přistavěn gotický presbytář a celá budova byla přizpůsobena gotickému slohu. Z původní gotické stavby se dochoval presbytář pětiboce uzavřený s křížovou žebrovou klenbou a kaple sv. Michala rovněž  klenutá žebrovou klenbou. 

Na začátku 17. století byly kostelní stěny vyzdobeny freskovou malbou. Roku 1726 byl kostel restaurován ve slohu barokním. V letech 1913-4 byla postavena nová větší loď, novogotická, s plochým stropem a budova byla restaurována v původních slozích. 

Vnitřní výzdoba je novogotická a barokní. Hlavní oltář v gotickém slohu od Matěje Neubauera je s obrazem sv. Petra a Pavle od J. Herzoga z Plzně z r. 1894. Na bočních novogotických oltářích z r. 1896 (oltář Panny Marie a oltář Srdce Páně) jsou sochy z roku 1914.

V hlavní lodi jsou umístěny ještě dva barokní oltáře z  18. stol. a  pozdně gotický reliéf Madony s Ježíškem z doby kolem roku 1500. V hlavní lodi rovněž najdeme pozdně gotickou kamennou kropenku ze 16.stol. a gotickou křtitelnici. Kazatelna je od M. Neubauera z roku 1894. Varhany z roku 1874 od Karla Schiffnera byly v roce 1914 zvětšeny.

Kaple sv. Michaela Archanděla

Kaple sv. Michaela Archanděla, zvaná též zámecká, byla vystavěna v polovině 14. století ve slohu ranné gotiky a v 18. století byla restaurována v barokním slohu.

V kapli je barokní oltář sv. Michaela Archanděla, který byl byl pořízen na počátku 18. století za Františka Leopolda, hraběte ze Šternberka a jeho manželky Marie Anny ze Schwarzenberka.

V kapli se nachází se několik náhrobků. Nejcennější je asi náhrobek Jindřicha ze Stráže, nejvyššího hofmistra království českého, z červeného mramoru, z roku 1466. Další náhrobní kameny pocházejí ze 16. a 17. stol.

Poslední velká oprava kaple byla provedena ve dvou etapách v letech 1934 a 1936.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Kostel sv. Petra a sv. Pavla, id: 10743 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 11.08.2016
Autor: Marie Košinová