Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Lišov

Město Lišov leží 12 km na západ od Třeboně, na rozhraní Třeboňské a Českobudějovické pánve, patří do okresu České Budějovice. První věrohodné písemné zprávy o osadě městské - oppidum Lyssaw - se objevují již v roce 1296.

Lišov se nachází v místě staré osady Budivojovy, neboli Starých Budějovic, která byla přebudována českým králem Přemyslem Otakarem II. na vojenské, obchodní a politické středisko značného významu – Nové město – Budějovice. Procházela tudy důležitá obchodní tepna, tzv. Linecká stezka. Z četných udělených výjimek je zřejmé, že se Lišov těšil zvláštní přízni nejen krále Přemysla, ale i Václava II. a jeho nástupců.

V centru města nepřehlédneme novogotický kostel sv. Václava z let 1862-1864 a barokní věž z r. 1730 upravenou v letech 1878-1881. Vedle kostela stojí patrová barokní fara z r. 1781. V Lišově se dále nachází barokní socha sv. Jana Nepomuckého, bývalý pivovar a Schwarzenberský špitál ze 16. století. Nedaleko města se nachází kaple Panny Marie Lurdské z 19. století.

Lišov je jednak významným zeměměřičským bodem, díky tzv. "Věčnému místu", jednomu z pevných bodů prvního přesného měření nadmořské výšky na území bývalé rakouské monarchie, ale také místem významného geologického útvaru dělícího Českobudějovickou pánev od Třeboňské, pojmenované "Lišovský práh". Nejvyšším místem této pahorkatiny je kóta Větrník  (566 m.n.m.). Většinu území tvoří pahorkatý reliéf, který směrem k východu postupně přechází do Třeboňské rybniční pánve.

Lišov je a byl průmyslově orientován především na nábytkářství a zpracování dřeva. Za první republiky bylo ve městě registrováno 120 truhlářských živností. dodnes je Lišov označován jako "město nábytku".

Město rodištěm archiváře a sběratele Františka Miroslava Čapka, jehož jméno nese zdejší vlastivědné muzeum.

Velkou atrakcí Lišova byloe soukromé muzeum flašinetů, polyfonů, orchestrionů a dalších hracích strojů. které je však v současné době uzavřeno.

V Lišově je po celý rok čilý společenský ruch, najdete se zde i řadu hospůdek a restaurací a od roku 2016 i nově otevřené Kino s komfortním zázemím.

Město Lišov má 13 místních částí. Patří mezi ně Hůrky, Kolný, Lhotice, Vlkovice, Dolní a Horní Miletín, Slověnice, Červený Újezdec.


Vznik: 1334
Rozloha: 9357 ha
Počet obyvatel: 3806
Webové stránky: http://www.lisov.cz

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 17.02. 2007 11:32

Karel 13.06. 2005 12:16 Odpovědět
Letos jsem tam byl a můžu říci že je to moc pěkná vesnička.
jiggi 17.02. 2007 11:32 Odpovědět
žádná vesnička! TO JE MĚSTEČKO

Konec výpisu článku Lišov, id: 5406 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.12.2015
Autor: Marie Košinová