Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Schwarzenberský špitál

Město Lišov se nachází na půli hlavní cesty mezi Třeboní a Českými Budějovicemi. Je také dobře dostupné na kole, a to ze všech čtyř světových stran. V centru města se nachází velmi zajímavý uzavřený objekt, který může být vaším zajímavým turistickým cílem:

Schwarzenberský špitál

Tento barokní trojkřídlý Schwarzenberský špitál s knížecím erbem na čelní straně patřil pánům z Třeboně, Schwarzenberkům, a sloužil opravdu jako špitál. Založil jej založil roku 1676 Jan Adolf Schwarzenberg a sloužil jako místo pro zaopatření a dožití 6 mužských a 6 ženských vysloužilých sloužících.

Špitál je zasvěcen sv. Janu Křtiteli a sv. Antonínu Paduánskému. Toto původní poslání nám dodnes připomíná jeden zachovalý nemocniční pokojík s dobovým zařízením. V roce 1936 budovu Jan ze Schwarzenbergu daroval budovu špitálu městu Lišov. dodnes je celý areál majetkem města.

Budova byla v roce 1962 prohlášena nemovitou kulturní památkou. Současná rozsáhlá trojkřídlá budova se zasklenými arkádami a s původními trámovými stropy je sice přestavěným, ale jediným dosud zachovalým špitálem v Jihočeském kraji, který dokumentuje barokní sociální poddanské poměry.

Objekt byl zrekonstruován a dnes se zde nachází  v pravém křídle Muzeum F. M. Čapka s cennou národopisnou sbírkou zejména blaťáckých krojů. Muzeum nese jméno lišovského rodáka, archiváře a sběratele Františka Miroslava Čapka (1873-1946).

Ve špitále se dále nachází výstavní síň Jana Rafaela Schustera (1888-1981), zdejšího učitele a malíře, galerie a knihovna. V těchto prostorách se pravidelně konají i koncerty vážné hudby. 

V galerii se konají v době turistické sezóny od května do září výstavy našich současných malířů a výtvarníků. Tyto výstavy jsou každé tři týdny obměňovány. Součástí každé výstavy je vždy slavnostní vernisáž, na niž se tradičním občerstvením staly  chléb, sádlo a škvarky...

Špitál skrývá za svými zdmi i krásnou uzavřenou zahradu, ve které se konají v průběhu roku zajímavé akce a trhy se zaměřením na tradici a řemeslo.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Schwarzenberský špitál, id: 10976 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.02.2017
Autor: Marie Košinová