Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Nudistická pláž Vlkov u Veselí nad Lužnicí - pískovny

Ilustrační fotoNádherné pískové pláže na obou březích řeky Lužnice (Stará řeka). Okolo obce Vlkov (a nejen okolo Vlkova) je hodně pískoven, takže pokud si někdo najde místečko v zákoutí. Tolerovaná naturistická oblast je okolo železného můstku přes Lužnici , na březích obou přiléhajících pískoven. Je to asi dlouhodobě tolerované, a asi se tolerovaná oblast stále zvětšuje. V blízkosti je (prý) jediná písečná duna v  ČR – ale na ni je vstup zakázán.

Naturistická oblast není nijak ohraničena, takže je nutno se trochu rozhlédnout, kde začínají a kde končí naháči. Jinak mezi oběma rybníky je možno se pohybovat bez plavek, nikomu to nevadí.

Místy tudy procházejí i oblečení lidé na textilní pláže, popřípadě pod naháči projedou vodáci pod můstkem, ale nikomu nevadilo že jsme přecházeli od jedné pískovny ke druhé nazí.

Info pro cyklisty 

Pískovna

Pískovna na levém břehu mi přišla čistší – krásná průhledná voda, rostou v ní takové dlouhé rostliny, které místy dosahují těsně k hladině a otřou se o  plavce, a je vidět skoro až na dno. Středem naturismu na této straně je přibližně prostřední část této podlouhlé pískovny, více na straně u řeky. V těchto místech vyčuhuje do pískovny malý poloostrůvek s trávou, který loni obývala i 4-členná labutí rodina.

Je to velice pěkné místo, živé (mnoho lidí si ho oblíbilo), ale i čisté. Vzhledem k tomu, že ze silnice je sem daleko, jezdí sem většinou lidé na kolech (nejčastěji lidé, co mají chaty ve Vlkově), výjimečně někdo na motorce.

Loni jsem tam párkrát objevilo několik lidí s autem, všude jsou zákazy vjezdu a je to chráněná oblast, já na to ale chuť neměl, raději jsem ty dva kilometry od silnice jel na kole.

Břehy

Ilustrační fotoJinak břehy jsou porostlé listnatými stromy. Protější břeh je také občas obsazován nudisty, ale není tam moc místa ani přístup – je tam vysoký pískovcový břeh. Listnatým porostem na břehu se dá přejít přes můstek k pískovně na pravém břehu. Tam jsem byl jen jednou-dvakrát.

Tato pískovna je větší, na vzdálené straně je velká textilní pláž se skluzavkou a stánky, ale naturistická strana je bez  těchto „vymožeností“. Jsou tu jen místečka mezi křovím, kde se dá sejít do vody, řekl bych že voda zde není tak čistá, a je tu jen 1 až 2 malinké plážičky, ale malých místeček s horším přístupem do vody je tu více. Okolo celé pískovny vede cestička, za ní je rovnou pole a za polem je vidět vesnice. 

Jinak celá oblast je neuvěřitelně klidná, žádný velký hluk, stánky apod. Na několika místech jsou dokonce i (nepřeplněné) odpadkové pytle. Na levé pískovně je navíc do vody udělané dřevěné skákadlo, kde si hrají děti i starší.

Zdroj: http://naturista.cz/lokality

Názory nudistů:

 

Přístup je (alespoň ten, co jsem používal já) nejlepší takto: Z Veselí nad Lužnicí po silnici na Třeboň, odbočit vlevo směrem na Vlkov u kempu (nepamatuji si jméno, nějaký ženský), těsně před můstkem přes Lužnici nechat auto a dát se cestičkou po proudu. K můstku mezi oběma pískovnami je to přesně 2 kilometry klikatou cestou v lese těsně okolo řeky.
royal, léto 2001 


Pískovny na Vlkově jsou tradičně excelentní. Pro nuda koupání se využívá celá jižní zátoka pískovny, který je na pravém břehu Lužnice (směrem k Vlkovu), a prostřední část pískovny na levém břehu. Mezi plážemi lze volně přejít po mostku přes Lužnici, a to i bez oděvu. Snad jen upozornění pro ty, kteří tento krásný kout ještě nenavštívili, že se jedná o 100% přírodní koupaliště bez jakéhokoli zázemí (parkování, WC apod.).

A proto – parkování: vyskytla se tu informace o vykrádání aut parkujících u hlavní silnice Veselí – Třeboň u přístupu k pískovnám. Rád bych v této souvislosti vyslovil uznání veselské policii: vždy když jsme (asi 5×) projížděli kolem, stála nebo projížděla tam hlídka, policista nám ochotně sdělil, že parkování tam není zakázané, ale už měli několik případů vykradených aut, takže ať si vezmeme veškeré věci s sebou, na stromech visela upozornění na nebezpečí krádeží. Tady policie opravdu dělá něco pro prevenci drobné zlodějny.
Alesov, srpen 2004 


Na některých mapách jsou docela závažné chyby: není na nich, že jsou tam dvě pískárny oddělené Lužnicí a že usedlost U Blažků už tam hodně dlouho nestojí.

petre4, srpen 2004


S tím parkováním na silnici Veselí – Třeboň je to problematické. Jediné legální místo pro parkování je po levé straně proti lesíku (když jedete od Veselí), ale tam se vejdou jen tři auta. Nejvíce aut parkuje na lesní cestě naproti. Tam však by se parkovat nemělo. Občas se tam objeví cedule „Zákaz vjezdu“, kterou záhy někdo zlikviduje. Jinak parkují auta na polní cestě doprava před lesíkem, ale tam je také zákaz a navíc tam policie bez milosti inkasuje. Moje oblíbené parkovací místo je hned u silnice v konci Malého Horusického rybníka – většinou tam stává jen moje auto, protože ostatním se to zdá příliš daleko a radši riskují v tom lesíku. Nevadí-li vám pár kroků navíc, pak se dá bez problémů zaparkovat u rybníčku po pravé straně asi 300 metrů před lesíkem. A nebo úplně nejlepší parkování je na odbočce doleva k pískovně, ale odtud je to už kilometrová procházka.

Parkovat se dá i ve Vlkově a k pískovně dojít po turistické značce, která vede k písečnému přesypu. Slyšel jsem některé lidi, že si stěžovali na obyvatele Vlkova, kteří nelibě nesli, že jim parkovali před domem.
Kousek doleva od přesypu je velice hezké místo na koupání vhodné i pro děti, protože na rozdíl od ostatních částí velké pískovny se tady svažuje dno do hloubky jen pozvolně. Od přesypu až k jižnímu konci pískovny je více menších plácků, které lze využít, jsou však poněkud na poněkud šikmém svahu. Tato východní strana je výhodná zvláště v odpoledních hodinách, kdy se tam krásně opírá slunce, zatímco pláž na západní straně u mostu je už poměrně brzy zastíněná vysokými stromy, které rostou kolem Lužnice.
varou, srpen 2004

Komentáře
Celkem 10 komentářů, poslední přidán 24.03. 2014 10:19

František Lívanec 31.05. 2011 22:28 Odpovědět
Velmi rád jsem z Prahy jezdil na nuda koupání do Vlkova na pískovny,ale po minulých povodních se strašně břehy změnily a už to není ono,chodí zde velmi málo lidí,voda špinavá a asi to lidi odradilo,bylo mi to až líto že to tak příroda tam změnila.
petr 16.07. 2011 10:23 Odpovědět
Nevite nekdo jak to tam vypada? Je to opravdu tak spatne? Jako maly jsem tam s rodici jezdil a bylo to nadherny. Rad bych tam vzal decko.
Čejková Marie Ubytování v soukromí 20.07. 2011 12:11 Odpovědět
marie 20.7.2011 V neděli 10.7.jsme navštívili Vlkovské pískovny
a byli jsme překvapeni čistou průhlednou vodou na jedné z pláží.Snad je to zpúsobeno Bochnatkou americkou,která se tu přisedlá na ponořených větvích keřů vyskytuje a živí se sinicemi a řasami.
Naposledy jsem o jejím výskytu četla v r.2009,kdy ji tamlovili studenti Jihočeské Univerzity pro výzkumné
účely.
Enagem 30.08. 2011 08:45 Odpovědět
Pro pěší je náročné dostat se na nudistickou pláž. Hlavně neexistuje nikde pořádná mapa, či popis cesty. Doplním. Jinak pro Táboráky je dobrá tato informace, že tradiční neoficiální n-pláž - s převahou naháčů je u rybníka Jordán (v Jordáně není sice tak krásná voda jako na Vlkově, ale je to pět minut z přirozeného centra města, od vlakového i autobusového nádraží…) Administrátorem upraveno.
richard 26.12. 2011 10:20 Odpovědět
ako male dieta som bol v Cechach v pionierskom tabore, bolo to niekde v okoli Trebone, spominam si na to velmi hmlisto ale miesto kam sme sa chodili kupat sa mi do pamate vrilo neuveritelne hlboko. Volali sme ho Pískarna a bolo to najkrajsie miesto na kupanie ake som doteraz videl.....
František Lívanec 07.04. 2012 12:18 Odpovědět
Jako velký český /i československý/ vlastenec jsem často rád jezdil na koupání FKK na vlkovské pískovny.Po povodních se to tam všechno změnilo,břehy,pří­roda ,čistota vody i lidé.Chodí tam velmi málo návštěvníků,už to není prostě ono.Jen ty jižní Čechy ale přece zůstavají krásné,u vlkovské vlakové zastávky je obyčejná vesnická hospůdka,která vždy přiláká kolemjdoucí ,cyklisty i pěší. Jinak bych doporučil těm kdo mají rádi nudy koupání v ČR Staré Ždánice / také někde je uváděno/rabník Oplatil u Stéblové mezi Hradcem a Pardubicemi.Voda křištálová a mnoho nerušených míst.To si vyberete.Také je hezké placené koupaliště v Poděbradech,v O­patovicích nad Labem u Hradce Králové,Ostrožské Nové Vsi u Uherského Hradiště a mnoho a mnoho už horších kvalit.Přeji krásné koupání a mnoho slunných dnů v naší krásné vlasti.František
vasek 08.07. 2012 09:12 Odpovědět
Pískovnu jsme navštívili s přítelkyní minulý týden.Celkem pohoda málo lidí.
MAX 12.07. 2012 09:45 Odpovědět
Úžasně čirá voda, super koupání, není tam takový ruch, ale o to je to přijemnější s přítelkyní jsme si to náležitě užili. Vzhledem k zákoutím a stromům se daly realizovat věci, které na normální nudistickou pláž nepatří :-).
Petr 18.08. 2013 13:10 Odpovědět
V sobotu 17.8.2013 jsme opět byli na nudipláži u Vlkova.Voda opět nezklamala,byla nádherně čistá,takže ani povodně ,které se tu prohnaly v červnu,tuto lokalitu nijak nepoznamenali­.Poloostrůvek byl posečen a opět bude sloužit ke slunění.Je tam jako vždy překrásně,malý ráj na zemi.
Petr
Pavel Nový 24.03. 2014 10:19 Odpovědět
Pískovna na levém břehu se oficiálně nazývá jezero Horusice a má cca poloviční velikost (cca 50 ha) oproti Vlkovské pískovně na pravém břehu. Kvalita vody je zde výborná a po povodních z června 2013 se jezero během cca 6–7 týdnů samo-vyčistilo do skoro průzračného stavu. Hlavní základnou naturistů je písečná kosa na východním břehu jezera Horusice. Naše zkušenosti z nuda koupaní (červenec, srpen 2013) byly skvělé – výborné místo i návštěvníci (mnoho z nich sem chodí pravidelně po mnoho let). Pokud nechcete jít pěšky můžete přijet až k břehům na kole, auta parkují na louce u silnice na Třeboň – odtud je to necelý kilometr pěšky k břehům jezera.

Konec výpisu článku Nudistická pláž Vlkov u Veselí nad Lužnicí - pískovny, id: 5346 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 6.06.2005
Autor: Marie Košinová