Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Otevřené zahrady - přednáška Pavla Chlouby

Pozvánka na přednášku cestovatele,  publicisty, ale hlavně zahradníka Pavla Chlouby

Otevřené zahrady – cesta k duševnímu zdraví

Pozvánka samotného Pavla Chlouby:

Fenoménem současné doby je sdílení. Toto nenápadné slůvko má mnoho významů, jedním  z  nich je jakési společné dělení se o zážitky a příběhy, často i z hloubky  soukromí.  Ponejvíce  se  sdílí  na sociálních sítích, sdílíme zde fotky,  videa,  životní  zážitky.  V  internetovém prostoru se sdílí kdeco, vnouče,  které se poprvé vyčuralo do nočníku, domácí mazlíček, který vyvedl nějakou lumpárnu nebo fotky samého sebe v neobvyklém prostředí. Proč to ale všechno  říkám?  Protože jsem si uvědomil, že existuje ještě jedno sdílení.

Není  virtuální,  ale  ryzí  a  velmi  opravdové.  Je  to  sdílení  radosti zahradního  umění.  Někteří  majitelé zahrad totiž dospěli k poznání, že by bylo   celkem   milé  a  snad  i  velmi  prospěšné  podělit  se  s  dalšími zahradnickými  nadšenci  o  radosti  i  poznatky  z tvorby vlastní zahrady.

Ochota  rozdělit  se o vlastní zahradnické zkušenosti hezky naživo, vedla k velmi  zajímavému  fenoménu  –  otevírání  zahrad pro veřejnost. Funguje to velmi  jednoduše  – stačí se rozhodnout, že zahradu ukážeme jiným, uklidíme ji a otevřeme dveře dokořán. Najednou přijdou cizí lidé, povídáte si s nimi a  zjistíte,  že  jste si vlastně velmi blízcí. Navazujete nová přátelství, vyměňujete si zkušenosti, dostáváte pozvání na jiné zahrady. Máte pocit, že jste  udělali  dobrou  věc,  vaše sdílení zahradního prostoru bylo úspěšné, získáváte pocit, že to musíte někdy zopakovat. Zase pořádně uklidit zahradu a  možná  na ní vymyslet i něco nového. Dobré pocity vítězí, cítíte radost, je  vám fajn. Je vám více fajn než doteď, protože si připadáte užitečnější. Otevření zahrady prospělo vám i vašim hostům…

 Omlouvám  se  za  poněkud  delší úvod, ale moc bych si přál, abyste alespoň trochu  pochopili  pocity  lidí, kteří z času na čas otevřou svojí zahradu. Právě  o nich a jejich zahradách vám chci trochu povídat. Ukážu vám obrázky z  jejich  zahrad,  ukážu  vám tváře šťastných lidí, kterým zahrada změnila život  k  lepšímu. Zvu vás alespoň na virtuální procházku několika krásnými zahradami. Popovídáme si o nich i o všem, co vás bude zajímat. A možná budu mít pro vás i nějaké překvapení. Přijďte, těším se na vás.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Otevřené zahrady - přednáška Pavla Chlouby, id: 10784 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 14.09.2016
Autor: Marie Košinová