Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Parafín

Parafín je lázeňská procedura, která patří mezi pozitivní termoterapie neboli léčbu teplem. Využívá se při léčbě chronických revmatických onemocnění či při onemocnění páteře. K novým trendům patří i využití parafínových obkladů či lázní v kosmetice.

Popis a účinek parafínu

Parafín je speciální vosk, vyrobený z ropy. V lázeňství se využívá pro své fyzikální vlastnosti, které spočívají v tom, že zahřátý parafín tuhnutím uvolňuje velké množství skupenského tepla. Toto teplo se léčebně využívá. Použití parafínu je jednou z forem pozitivní termoterapie, tedy léčby teplem. Parafín se aplikuje dvěma způsoby: buď ve formě parafínových obkladů, či ve formě parafínové lázně.

Parafínový obklad spočívá v přikládání zahřáté dečky s napuštěným parafínem na tělo pacienta. Na děčku se přiloží igelit a froté ručník. Parafín v dečce tuhne, uvolňuje velké skupenské teplo a tím prohřívá organizmus.

Parafínová lázeň spočívá v ponoření končetiny (nejčastěji ruky) do parafínové lázně, kde je parafín rozpuštěn s parafínovým olejem o teplotě asi 55 °C. Po opakovaném ponoření se ošetřená oblast překryje igelitem a zabalí do froté ručníku. Doba aplikace je 15 až 20 minut.

Účinky parafínu jsou především tepelné. Prohříváním těla se uvolňují podkožní vrstvy, svalstvo, prohřívají se klouby. Indikuje se u chronických revmatických onemocnění především drobných kloubů končetin (ruky), často též u nejrůznějších vertebrogenních onemocnění, tj. onemocnění páteře nebo onemocnění s páteří související.

Poslední dobou se parafín stále více používá i v kosmetice, a to např. na regeneraci pokožky nebo při formování postavy.

Nabídka lázeňské procedury parafín v lázních Třeboň

Proceduru parafín najdete v nabídce obou lázeňských domů v Třeboni  – Lázně AuroraBertiny lázně. Proceduru je možné absolvovat i bez předpisu lékaře.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Parafín, id: 6247 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 3.04.2009
Autor: Marie Košinová