Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Přírodní rezervace Dračice

Přírodní rezervace Dračice se nachází v jihovýchodní části Třeboňské pánve, na Suchdolsku, v oblastí, která je též označována názvem Vitorazsko. Rezervace je nazvaná podle protékající řeky Dračice.

Dračice - přírodní rezervace

Rezervace Dračice najdeme necelých 30 km jihovýchodně od Třeboně, a 10 km východně od Suchdola nad Lužnicí u státních hranic s Rakouskem. 

PR Dračice, byla vyhlášena v r. 1998 na ploše 8,12 ha s cílem chránit část toku podhorské říčky s balvanitými úseky v úzkém kaňonovitém údolí mezi státní hranicí s Rakouskem a obcí Klikov.

Na březích říčky roste kamzičník rakouský, dřípatka horská, olše zelená, kapradina papratka samičí, vzácná lněnka alpská aj. V březích hnízdí ledňáček říční, přebývá zde vydra říční;  v čisté vodě pstruh potoční a vranka obecná. Říčka je domovem také mihuli potoční.

Směrem po proudu jsou v lese pozůstatky hamrů, hrází, náhonů a mostů. V údolí Dračice bývaly největší železárny v Čechách. Vodní energie poháněla dmychadla ke vhánění vzduchu do vysokých pecí, mlýny na mletí železné rudy a hamry v kovárnách. Zásoby železné rudy se koncem 19. stol. vyčerpaly, povodeň pak už jen urychlila zánik zdejší železářské výroby.

Chráněnou přírodní rezervací je řeka Dračice od Nové Vsi až do Františkova.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 06.08. 2014 18:09

Marek 06.08. 2014 18:09 Odpovědět
Úžasné místo. Jen škoda, že někteří primitivové v lese musí nechávat obaly od sušenek, igelitové pytlíky a jiný bordel.....

Konec výpisu článku Přírodní rezervace Dračice, id: 5456 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2019
Autor: Marie Košinová