Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Přísadové koupele

Procedury přísadové koupele jsou v lázeňství velmi využívané a oblíbené. Procedura se provádí ve vodoléčebné vaně, teplota vody je 36 – 38 °C. Kromě příjemného pocitu relaxace v teplé vodě mají přísadové koupele velmi příznivé účinky na lidský organismus.

Účinky přísadových koupelí

Přísadové koupele využívají tepelných, případně mechanických účinků vody a dále chemických účinků přísadových látek, kterými jsou v případě třeboňských lázní síra, jód a bylinné směsi. Koupel trvá přibližně 15 až 20 minut. Po koupeli se pacient zpravidla nesprchuje ani neotírá, následuje relaxace v suchém zábalu.

Přísadové koupele předepisují lékaři především při zánětlivých a degenerativních revmatických onemocnění a svalovém revmatismu, sirné a jodové koupele též při nejrůznějších kožních onemocnění.

Solfatanová koupel

Tato koupel léčí onemocnění pohybového aparátu, zejména degenerativní a revmatická, a některá kožní onemocnění (např. lupenku). Má protizánětlivý a analgetický efekt.

K přípravě solfatanové, nebo též sirné či solfátové koupele je jako přísada použit Solfatan v podobě prášku, který obsahuje cca 40 % síry. Ve vlastní koupeli se pak uvolňuje sirovodík, který dobře proniká kůží do organismu a zlepšuje prokrvení povrchových a hlubokých vrstev kůže. Podstatné množství dalších sloučenin síry zůstává na kůži a může se vstřebat ještě během dalších 24 hodin.

Jodová koupel

Jodová koupel je vhodná pro téměř všechna onemocnění pohybového aparátu. Působí léčebně na degenerativní onemocnění pohybového aparátu zvláště artrózy vstřebáváním účinné látky – jodu – kůží.

Pro přípravu koupele jodové se užívají přípravky obsahující jodid draselný. Resorpce jódu kůží při celkové koupeli je zde sice malá vzhledem k běžnému dennímu příjmu jódu stravou, přesto dochází k žádoucímu podráždění kůže a zvýšení periferního prokrvení.

Bylinné koupele

Při bylinné koupeli se využívá celá řada rostlinných přísad, často éterických olejů a rostlinných extraktů. Účinky jsou hlavně relaxační.

Přísadové koupele v třeboňských lázních

Vodeléčebné procedury solfatanová, jodová a bylinná koupel patří mezi léčebné procedury obou lázeňských domů v Třeboni – Lázně AuroraBertiny lázně. Jsou ordinovány podle předpisu lékaře, zároveň patří i mezi volně prodejné procedury. Bylinnou koupel najtede i v nabídce odpodelních procedur Bertiných lázní.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Přísadové koupele, id: 6895 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 12.04.2010
Autor: Marie Košinová