Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Léčebná tělesná výchova skupinová (LTV)

Procedura léčebná tělesná výchova skupinová (LTV skupinová) je procedura, která patří mezi pohybové terapie. Procedura obsahuje speciální cvičení, která jsou zaměřena na obnovu funkce pohybového aparátu.Toto cvičení je součástí fyzioterapie a probíhá v tématicky zaměřených skupinách pro jednotlivé léčebné indikace.

Charakteristika procedury

Toto léčebné cvičení je vždy vedeno odborníky-fyzioterapeuty, a to formou kolektivního cvičení v tělocvičně, bazénu nebo na přístrojích. Proceduru předepisuje lékař.

LTV po totální endoprotéze

Cvičení probíhá vždy v tématicky zaměřených skupinách podle druhu onemocnění. Například u pacientů po operaci kyčelního nebo kolenního kloubu (totální endoprotéza) probíhá cvičení na židlích a zaměřuje se především na velké klouby, ramenní pletence a hrudník.

LTV pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou

Pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určeno speciální hodinové cvičení s aktivací prakticky všech částí pohybového systému se zaměřením na pohyblivost ramenních pletenců a hrudníku.

LTV při onemocnění páteře

Pacienti s vertebrogenním onemocněním absolvují proceduru cvičení na žíněnce. Procvičují pod vedením speciálního terapeuta hlavně svalový systém páteře. U těchto pacientů je možné též cvičení na velkém míči, kdy se dobře provádí nácvik rovnováhy, úpravy vadného držení těla a celkové stabilizace páteře.

Cvičení trvají podle druhu nemoci zhruba 20 až 30 minut.

Účinky léčebné tělesné výchovy

Hlavním účinkem a cílem LTV je osvojit si a nacvičit provádění vhodných cviků pro pokračování cvičení doma, po návratu z lázní. Pacienti zde také získají správné návyky, jak vykonávat běžné denní aktivity.

Léčebná tělesná výchova v třeboňských lázních

Toto léčebná rehabilitace je vhodná pro různé druhy onemocnění pohybového aparátu a je ordinováno lékařem podle diagnózy. Skupinovou léčebnou tělesnou výchovu najdete v nabídce pohybových terapií obou lázeňských domů v Třeboni – v Lázních AuroraBertiných lázních.

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 16.06. 2010 16:34

Jana Schmidová 16.06. 2010 16:34 Odpovědět
Mám TEP kyčle a odcházela jsem z nemocnice 11.pooperační den. Nikdo mne nepoučil o domácí rehabilitaci- takže nevím, jak mám nohu „trénovat“. 19.června to budou 2 měsíce po operaci- ale ležela jsem 5 týdnů v krutých bolestech od páteře, takže jsem vůbec necvičila a hlavně, neležela ve fixační poloze, ale stále na boku s polštářkem mezi koleny.
Může mi lékař poradit, jak mám nyní nohu upevńovat a posilovat ? Chodím o berlích nebo franc.holích po bytě a tři dny už trošku venku. Nohu se snažím nezatěžovat, i když to někdy doma nejde a došlápnu.
Je mi 69 roků, vážím 98 kg , ale před operací jsem byla fit a hodně chodila plavat (to jsem shodila 12 kg.) Tak mi prosím poraďte.Děkuji. Jana Schmidová, Plzeň

Konec výpisu článku Léčebná tělesná výchova skupinová (LTV), id: 6953 , rubrika: Lázně Třeboň
Kategorie: , zveřejněn: 22.04.2010
Autor: Marie Košinová