Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Ze Slavonic do Třeboně

Náš dnešní tip na výlet je cyklistický výlet ze Slavonic do Třeboně. (Do Slavonic vás z Třeboně dopraví Cyklotrans.)
Trasa je 77 km dlouhá, od Nové Bystřice rovinatá. Vede po asfaltu a lesní cestě. Obtížnost je hodnocena jako střední. Po trase č. 32 projedeme postupně Staré Město pod Landštejnem, okolo zříceniny hradu Landštejn, Klášter, Novou Bystřici, Peršlák k Dolnímu pstruhovému rybníku, z tohoto rozcestí po trase č. 322 do Chlumu u Třeboně. Dále po trase č. 122, u nádráží Chlum u Třeboně vlevo, krátce po silnici směrem na Suchdol nad Lužnicí, asi po 300 m vpravo směrem na Cep. Po 2,5 km u Červeného kříže odbočíme do polesí Barbora. Projedeme okolo míst, kde se těžila a snad stále těží rašelina pro třeboňské lázně. Je tady panelová cesta, po které příjemně dojedeme na Oboru. Odtud po hrázích Opatovického rybníka a rybníka Svět do Třeboně.

Zajímavá místa:
Slavonice
- městská památková rezervace s dochovalou pozdně gotickou a renesanční zástavbou měštanských domů se sklípkovými klenbami a bohatými sgrafity, gotickými městskými branami a hradbami. Farní kostel s věží z r. 1549 a s kaplemi s 18. stol., špitální kostel s 15. stol., barokní hřbitovní kaple, městské muzeum, keramika, od 16. stol. tudy vedla cesta mezi Vídní a Prahou.
Landštejn – zřícenina mohutného hradu, který od 13. stol užívali Vítkovci, rozšířen kolem r. 1500, renesanční přístavby v 16. stol, zničen požárem v r.1771. Pod hradem je vidět vodní nádrž Landštejn na potoce Pstruhovci, 38 m dlouhá a 25 m vysoká.
Klášter – klášter pavlánů založený 1501, zrušený r. 1785, v minulých letech zbořen, velký raně barokní kostel se štukovou výzdobou a dřevěným oltářem vysokým 22 m.
Osika – rybník s příjemným koupáním.
Nová Bystřice – gotický hrad renesančně přestavěn a barokně rozšířen, při něm farní kostel, kostel sv. Kateřiny z r. 1585, zbytky městského opevnění, řada renesančních a empírových měštanských domů, na náměstí sloup z r. 1679, úzkokolejná dráha, golfové hřiště.
Peršlák – hotel v krásném prostředí u nejsevernějšího místa Rakouska, příjemné koupání v Novomlýnském rybníce.
Chlum u Třeboně - známé letovisko, barokní poutní kostel s hodnotným zařízením, barokní zámek, dnes rekreační středisko s rozsáhlým parkem, pobýval tady i básník Fr. Hrubín, rybník Hejtman s rozlohou 82 ha.
Třeboň - město na Zlaté stoce, městská památková reservace, zámek, Schwarzenberská hrobka, lázně, pivovar, rybníky Svět a Rožmberk, kostel P. Marie Královny a sv.Jiijí, kostelík sv. Jiljí, hřbitovní kostel sv. Alžběty, muzeum…

Zdroj: www.cyklotrans.cz

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 11.08. 2009 22:03

Tomáš Hlíza 11.08. 2009 22:03 Odpovědět
Projeli jsme to od Vranova nad Dyjí přes Slavonice, Osiku, Staňkov, Třeboň do Veselího nad Lužnicí za čtyři dny, je to paráda, doporučuji všem milovníkům kola…

Konec výpisu článku Ze Slavonic do Třeboně, id: 5735 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 12.09.2008