Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Anifilm 2019 představuje program a znělku - TZ

Anifilm 2019Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2019, který bude v Třeboni  ve dnech 7. – 12. května 2019, vydal v dubnu t.r.  tiskovou zprávu, v níž představuje festivalový program a festivalovou znělku 2019.

Jako mediální partner festivalu vám zprávu předkládáme:

ANIFILM 2019 představuje program a festivalovou znělku - TZ

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne od 7. do 12. května v jihočeské Třeboni a pro své návštěvníky a hosty opět připravil programy naplněné tou nejlepší animovanou tvorbou z celého světa.

K soutěžní části

Vedle mezinárodních soutěží, kde v pěti kategoriích se utkají animované filmy a v jedné počítačové hry, proběhne i soutěž národní. Žhavé novinky ze světa animovaného filmu se představí v soutěžních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů.

Filmy a hry budou hodnotit čtyři tříčlenné mezinárodní poroty. Každý z porotců se zároveň nějakým způsobem podílí i na doprovodném programu festivalu - ať už svými filmy, přednáškou či jiným programem. Chybět mezi nimi nebudou takové osobnosti jako  nejznámější švýcarský režisér Georges Schwizgebel, maďarský tvůrce oceňovaných krátkých filmů a videoklipů Tomek Ducki, švédský tvůrce animovaných klipů pro Franz Ferdinand či U2 Jonas Odell, francouzský producent Ron Dyens, jedna z nejúspěšnějších českých mladých animátorek Kateřina Karhánková, která letos byla oceněna na Berlinale za svůj film Plody mraků nebo rumunská režisérka Anca Damian s oceněním z karlovarského festivalu.

Cena za přínos animaci

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu letos udělí Anifilm Zdence Deitchové, která se po mnoho desetiletí animovanému filmu věnovala ve studiu Bratři v triku jako vedoucí výroby a později produkční.

Hlavní téma 2019 - anidok

Hlavním tématem letošního ANIFILMU se stane anidok, což je označení pro filmový formát, který propojuje filmový jazyk animovaného a dokumentárního filmu. I v něm se představí několik filmů v české nebo i mezinárodní premiéře.

Bilance, Dílny animace, Půlnoční animace a další

V sekci Zvláštní uvedení českou premiéru absolvuje Vítejte v Marwenu,poslední film Roberta Zemeckise, i poťouchlý snímek Sederový masochismus (Seder-Masochism, 2018) Niny Paley, významné představitelky nezávislé americké animace.

V dalších filmových odborných i doprovodných programech se pak návštěvníci festivalu budou moci seznámit s poměrně rozšířeným, ale na festivalech nereflektovaným fenoménem hyperlapse (nefázovaná, například bezdotyková animace), každý večer na třeboňském náměstí proběhne roční Bilance celovečerních filmů, Anifilm uvede také nově zrestaurovanou Cestu do pravěku a s úderem půlnoci do kin vstoupí strašidelná i odvážnější Půlnoční animace, která rozhodně není vhodná pro děti. Pro ně pak v průběhu celého festivalu bude připraven jak bohatý filmový program Animo, tak i populární Dílny animace.

Výstavy na Anifilmu

Českou animaci připomene také velká výstava AnimaCZe po roce 89.

Další výstava představí rakouskou tvorbu – vzniká ve spolupráci s lineckou organizací a festivalem Ars Electronica a přiblíží tvorbu výtvarníka a animátora Reinholda Bidnera.

Ve foyer divadla už tradičně dostane prostor autor vizuálu festivalu, kterým je letos animátorka a výtvarnice Veronika Zacharová.

Odborný program

A pro fanoušky i filmové profesionály či studenty bude připravený odborný program ANIMARKET, ale i mnohé přednášky, workshopy a prezentace připravovaných projektů, animačních studií, škol a festivalů. Ve spolupráci s Anifilmem proběhne v Třeboni také CEE Animation Forum 2019, které hlásí rekordní účast českých projektů - mezi 33 vybranými projekty se představí i 6 českých připravovaných snímků.


Redakčně upraveno a zkráceno.

Ke stažení tisková zpráva v plném znění:
 Anifilm 2019 představuje program a znělku - TZAnifilm 2019 představuje program a znělku - TZ 


Festivalová znělka ANIFILMU 2019 
 

 

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Anifilm 2019 představuje program a znělku - TZ, id: 12262 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 16.04.2019
Autor: Marie Košinová