Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Jaké byly Rybářské slavnosti 2012?

Poslední srpnový víkend 2012 patřila Třeboň rybářům a jejím příznivcům. Konal se zde už 8. ročník rybářských slavností.

Jaké Rybářské slavnosti 2012 byly?

Rybářské slavnosti TřeboňSlavnosti rybářů se těšily obrovskému zájmu ze strany návštěvníků i místních, a potvrdily tak, že jsou v Třeboni největší společenskou událostí konce léta.

Na své si přišli snad úplně všichni: zájemci o rybářské řemeslo, tradice i rybaření, milovníci dobrého jídla a pití, návštěvníci kulturních akcí, děti i sportovci. Nabízíme fotoreportáž.

Rybářská výstava a rybí gastronomie

Slavnosti se i letos věnovaly hlavně rybám, a to ze všech možných úhlů a pohledů. Na náměstí byla připravena i výstava živých ryb, která bývá vděčnou a poučnou zastávkou pro rodiny s dětmi. Výstava byla spojena s prezentací místní SŠ rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína. Zájem byl i exkurze na sádkách, kde se skladují ryby z odchytů. Na sádkách je nově zrekonstruovaná prodejna ryb, kde bylo možné i v době slavností zakoupit živou rybu.

Nejvíce skloňovanou rybou slavností byl Třeboňský kapr (kapr má chráněné zeměpisné označení Evropské unie). Na slavnostech jsme jej mohli ochutnat v nejrůznějších podobách – grilovaného, uzeného a smaženého, v rybí pomazánce nebo v kapřím guláši. Speciality byly připravovány i z jiných ryb, výborný byl steak z candáta a grilovaný pstruh. Ryby nám přímo na náměstí připravovali mistři kuchaři Petr Stupka, Petr Šíma a další.

K rybám patří víno, to bylo k dostání u stánku společnosti Znovín Znojmo, pivaři si přišli na své u výčepu pivovaru Bohemia Regent.

Velké rybářské závody na chovném rybníce

V neděli probíhaly rybářské závody. Děti chytaly tradičně na rybníku Hradeček a vedly si výborně; 80 soutěžících celkem ulovilo 180 kusů ryb.

Dospělí soutěžili na Rožmberku (fotogalerie) a o účast v závodech byl letos rekordní zájem. Závodilo 192 rybářů a vítěz za 2 soutěžní hodiny ulovil 13 ryb. Výsledky rybářských závodů 2012

Za kulturou a za sportem

Rybářské slavnosti, to nejsou jen ryby a rybáři, to je i velké kulturní vyžití a cyklistický výlet po rybnících Třeboňska.

Dvoudenní rybářské slavnosti začaly v sobotu v 10 hodin na Masarykově náměstí slavnostním nástupem rybářů, fanfáry, úvodními proslovy a pasováním. Letos byl do cechu rybářského přijat Petr Stupka. Poté následoval bohatý dvoudenní kulturní program, který zahájili skvělí Třeboňští pištci a završil jej večerní koncert Věry Martinové. První den slavností ukončil magický ohňostroj s hudbou Pink Floydu nad rybníkem Svět (video z ohňostroje).

V neděli si přišli na náměstí na své milovníci cimbálovky i dechovky. Program odpoledne vyvrcholil koncertem Nezmarů. Ti na závěr vyzvali posluchače, ať se přihlásí „ne jihočeši“, a protože jich bylo hodně, Nezmaři se rozhodli naučit je jihočeskou píseň Kdyby tady byla taková panenka – samozřejmě s výzvou ke zpěvu…

Pro děti pořadatelé připravili víkend plný tematických soutěží a her. Soutěže se odehrávali na Louce u Zlaté stoky, a zde také pro děti v neděli odpoledne zahrál místní ochotnický soubor Kajetán Vodnickou pohádku.

Na neděli pořadatelé připravili cyklovýlet. Start byl na náměstí, a 24 km dlouhá trasa vedla kolem rybníků Kaňov, Rožmberk, Nový, Hrodějovický, Vítek, Hrádeček a Svět. Poslední zastávkou pro získání turistického razítka byl Schwarzenberský seník. Cyklovýletu se zůčastnilo 50 cyklistů; nejstaršími účastníky byli dva pánové ročník 1936 a 1938, nejmladší byl pětiletý Lukášek. Nejvzdálenějšími účastníky byla parta cyklistů z Vrchlabí. Do cíle nedojela pouze jedna tříčlená parta z Teplic.

Pozvánka na výlov Rožmberka

Rybářské slavnosti v Třeboni skončily, ale mají volné pokračování na Třeboňsku při podzimních výlovech. Zvlášť zveme na slavnostní výlov rybníka Rožmberk ve dnech 12. – 14. října 2012.

A neberte si svačinu! Na hrázi bude řada gastropartnerů připravovat různé speciality. A účast přislíbil i Petr Stupka!

Náš tip na závěr

Pokud máte chuť slavit s třeboňskými rybáři i vy, udělejte si volno příští rok 24. a 25. srpna a přijeďte na Rybářské slavnosti 2013. Těšíme se na vás.

Rybářské slavnosti 2012 pořádala Destinace Třeboňsko o.p.s. a SŠRV Jakuba Krčína Třeboň s partnery. S finanční podporou Jihočeského kraje a Operačního programu Rybářství.

Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Jaké byly Rybářské slavnosti 2012?, id: 8302 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 11.09.2012