Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Koupání v pískovnách

Na Třeboňsku je hned několik lokalit, kde lidé ke koupání mohou využívat pískovny. Ty jsou stále více vyhledávané, neboť zatímco řada rybníků v létě kvete, právě v pískovnách voda vydrží čistá celou sezónu. A navíc nabízí písečné pláže.

Třeboňské pískovny

Třeboňské pískovny nejsou oficiální koupaliště, ale jsou za účelem koupání stále více navštěvována. Jsou snadno přístupné pěšky a na kole; řidiči pak mohou využít možnosti parkovišť opodál a dojít pěšky.

V době vzniku byly pískovny kvůli těžbě písku hluboké, ale v současnosti jsou mnohé břehy jezer uzpůsobené tak, že dno se svažuje pozvolna, a proto se zde mohou v pohodě koupat i děti.

Suchdolské pískovny
 
  • K největším patří pískovny na Suchdolsku. Mezi Suchdolem nad Lužnicí a Majdalenou se nachází Cepská pískovna. Pro zajímavost: toto místo na přelomu tisíciletí vybrala režisérka Věra Chytilová při natáčení svého svérázného filmu Vyhnání z ráje. A nikdo by ani nepoznal, že se příběh netočil u moře.
  • Jste-li cykisté, můžete se vypravit z Třeboně na kole na Cepskou pískovnu a navštívit i nedaleký jez Pilař.
  • Na Suchdolsku je kromě pískoven Cep 1 a Ce p 2 velmi známá i Tušťská pískovna.
Veselské pískovny
 
  • Jižně od Veselí nad Lužnicí se nachází pět samostatných jezer vzniklých po těžbě štěrkopísku.
  • Kolem jezer vede 7-kilometrová naučná stezka Veselské pískovny, která nás mj. dovede i k unikátnímu Vlkovskému písečnému přesypu.
  • Pískovny díky písčitým plážím a třpytící se vodní hladině mohou snadno svým návštěvníkům  připomínat dovolenou u moře. Jihočeskou malebnost jí dodávají okolní lesy a krajina CHKO Třeboňsko. 
Pískovna u Stráže
 
  • Jedna z nádrží po těžbě písku se nachází v lesích u Stráže nad Nežárkou.
  • Tato strážecká pískovna  byla dříve vidět i od silnice ze Stráže n. Než. na Třeboň (po pravé straně); nyní je ale pohled zarostlý a místo poznáte hlavně podle aut na parkovišti u hl. silnice. 
Pískovny u Jindřichova Hradce
 
  • Také na Jindřichohradecku je k dispozici  několik pískoven.
  • Asi nejznámější je Jindřišská u Jindřichova Hradce a Jarošovská. 

TIP TŘEBOŇSKA.CZ: článek  Kam na Třeboňsku za koupáním


Přestože pískovny nejsou oficiální rekreační koupaliště, jsou velmi oblíbené a hojně navštěvované. A jak to vidí odborníci na přírodu?

Koupání v pískovnách svědčí vzácné přírodě (převzato z tisku)

Jižní Čechy´, Jindřichohradecko – Koupejte se, rozprostřete deky a sluňte se, nechte děti plácat na břehu bábovičky, projeďte se na kole, vydejte se hledat kešky, takový vzkaz mají jihočeští vědci pro všechny, kdo si k rekreaci oblíbili pískovny. 

Právě koupání a další přiměřené aktivity lidí podle jejich zjištění prospívají desítkám ohrožených druhů živočichů a rostlin.
 

„Zkoumali jsme cepské pískovny nedaleko Suchdola nad Lužnicí, kam se chodí koupat spousta lidí. Právě na oblíbených plážích a pro srovnání i v místech, kam lidé příliš nechodí, jsme sbírali bezobratlé živočichy, všímali si, jaké rostlinu tu rostou. A zjistili jsme, že vzácné druhy se v daleko větší míře nacházejí právě tam, kde písečný povrch lidé pravidelně narušují," přibližuje člen vědecké skupiny Robert Tropek působící na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy vPraze a v Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

 

Mnohé ohrožené druhy potřebují ke svému životu holýpísek. Ten dříve pomáhaly udržovat povodně, požáry a jiné pohromy. V dnešní člověkem zkrocené přírodě jsou ale takové události výjimkou. Písky pak bez narušení člověkem zarůstají a vzácní živočichové i rostliny z nich mizí.

Jak doplňuje další z členů výzkumného týmu Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla, udržet vhodný biotop pro ohrožené druhy mohou právě volnočasové aktivity lidí. „Ideální je koupání jen s minimálním zázemím, když se někde lidé pohybují víc, o kousek dál méně nebo vůbec. Vznikne mozaika různě narušených písků, kde si každý organismus najde, co mu vyhovuje." 

(Zdroj: Jindřichohradecký deník 13.7.2016, https://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy_region/koupani-v-piskovnach-svedci-vzacne-prirode-20160713.html)

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Koupání v pískovnách, id: 11836 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 10.08.2018
Autor: Marie Košinová