Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Lipnice

Lipnice leží 11 kilometrů jižně od Třeboně, na silnici k Novým Hradům. Vesnice byla založena v oblasti, kterou ve 12. století vlastnil cisterciácký klášter z dolnorakouského Zwettlu (Světlé). První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1378, kdy zde sídlil šlechtic Mikuláš z Lipnice zvaný Vícemil.

Když třeboňské a novohradské panství koupili páni z Rožmberka, a ti jej pak daarovali třeboňskému augustiniánskému klášteru. Po jeho zrušení  v roce 1786 se dostala ke schwarzenberskému panství. K Třeboni patřila Lipnice až do zrušení okresu v roce 1960.

Zástavba vesnice byla původně mnohem menší než v současnosti, domy byly seskupeny těsně kolem návsi. Základ současné podobě vesnice dalo 18 usedlostí postavených po ničivé třicetileté válce. Jednalo se o tradiční jihočeskou vesnici, ve které řady usedlostí, ze čtyř stran uzavřené dvory, stály čely do velké návsi s rybníkem uprostřed. Důvodem k řídké zástavbě byl strach z šíření požárů.

Na lipnické návsi stojí na místě původní dřevěné kapličky čtvercová kaple Nejsvětější Trojice z roku 1800. Architektura kaple je v jižních Čechách určitý unikát, církevní stavby takového tvaru se nevyskytují.

Na západním okraji osady je pomníček legionáře Petra Zíky který v r. 1917 padl v bitvě u Zborova.

Lipnice je velmi dobře dostupná pro cyloturisty,  neboť cyklostezky z obce vedou dá se říci do všech světových stran. Lákavé k návštěvě jsou i  blízké  "Cepské pískovny" či přírodní rezervace Červené blato. Východně od Lipnice je rybník Nový lipnický zvaný Podřezaný (68 ha), na jehož březích je řada rekreačních chat. 

V Lipnici se narodil hudebník Áda Školka, známý zvláště milovníky dechovky. 

 Lipnice dnes patří k okresu České Budějovice, a je místní částí obce Jílovice.

Nabídka ubytování v Lipnici

Penzion BAŠTA

Čtyři apartmány v zrekonstruované rybářské baště u Podřezanského rybníka. Zahrada s možností klidného posezení, grilování a sportovního vyžití.

Chata u rybníka

Ubytování v chatě u rybníka Nový Lipnický neoficiálně nazývaný „Podřezaný“. Pronájem možný od května do září.

 

Zobrazit ubytování v Lipnici

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Lipnice, id: 10445 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 25.01.2016
Autor: Marie Košinová