Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Jílovice

Obec Jílovice leží 16 km jižně od Třeboně a 6 km východně od Borovan. Nachází se cca 30 km jihovýchodně od Českých Budějovic na trase Trhové Sviny - Třeboň, na rozhraní Třeboňské pánve a Novohradských hor, v mírně kopcovité krajině s údolím řeky Stropnice. Ve vzdálenosti 3 km od Jílovic prochází železniční trať Č. Budějovice - Č. Velenice se zastávkou Jílovice nádraží.

V písemných pramenech se Jílovice poprvé uvádějí v roce 1366. Tento rok ves Jílovice Vítek z Landštejna prodal Rožmberkům a to zde již kostel sv. Jakuba stál. Až na malé výjimky Jílovice v historii patřily k borovanskému klášteru a panství, ale v roce 1660 obec zpustlou ve třicetileté válce a téměř bez obyvatel koupili Schwarzenberkové. Dnes patří správou k okresu České Budějovice.

Středem Jílovic je rozlehlá mírně svažitá náves obdélného tvaru, z vět­ší části zatravněná. V její horní části, obklo­pený starými li­pami a jírovci, stojí vzorně opravený kostel sv. Jakuba, původně raně gotický z doby kolem r. 1300. Kostel byl několikrát přestavován a rozšiřován. Dnes v presbytáři je křížová žebrová klenba, zatímco loď kostela má strop plochý. U kostela stojí barokní fara z roku 1786.

Další turistické zajímavosti z Jílovic

  • Zajímavou nepřehlédnutelnou stavbou  u kostela je nově opravená budova Základní školy a Mateřské školy, od které je krásný výhled na Novohradské hory. Česká obecná škola v obci byla založena již r. 1786.
  • Pod kostele na návsi v parčíku stojí betlém - plastika Svaté rodiny.
  • Na okraji obce vaří pivo (i pro vás) Pivovar Jílovice.
  • Před obcí u silnice od Borovan je nepřehlednutelné turistické posezení u křížku, které nabízí krásný výhled na Slepičí a Novohradské hory.
  • Asi 2,5 km jihozápadně od obce je část nazvaná Na zastávce, kde najdete kromě zastávky železniční tratě z Českých Budějovic do Gmündu, Veterán muzeum Jílovice a poblíž se rozprostírá Národní přírodní rezervaci Brouskův mlýn.

Jílovice na Českobudějovicku se staly jihočeskou Vesnicí roku 2006. Jednalo se o 12. ročník soutěže,  do které bylo přihlášeno 30 obcí. Toto ocenění připomíná pomník na návsi a také pamětní cedule ve Vesnickém muzeu v místní části obce v Kojákovicích.

K obci Jílovice patří místní části: Šalmanovice, Lipnice, KramolínKojákovice, Vlachnovice, Nepomuk, Jiterní Ves.  


Vznik: 1366
Rozloha: 4431 ha
Počet obyvatel: 945
Www: www.obecjilovice.cz

Nabídka ubytování v Jílovicích

Apartmány Jílovice

Dva prostorné 5-ti lůžkové apartmány na rozhraní Třeboňska a Novohradska. Parkování za plotem, zahrada, zázemí pro děti, bazén, projížďky na oslech....

Chalupa Hluboká u Borovan

Ubytování v chalupě, která vznikla rekonstrukcí bývalého jč statku ve vesničce Hluboká u Borovan. Uzavřený dvorek, pískoviště, houpačky, šipky,...

Chata Kramolín

Ubytování v rodinné chatě 13 km od lázeňského města Třeboň na okraji obce Kramolín v klidné lokalitě s výhledem na návesní rybník a přírodu.

 

Zobrazit ubytování v Jílovicích

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 27.02. 2014 00:19

Peter Rusnák 27.02. 2014 00:19 Odpovědět
Dobrý den.Obracím se na OU s prosbou o zjištění ruského legionáře a jeho příbuzných jmenem
Jakub BENEŠ,narozen 13.7.1890,který působil na panceřovém vlaku ORLÍK jako střelmistr
Pro doplnění Databáze vojáků z Orlíka chceme najít jeho příbuzenstvo a požádat je o zapůjčerní jeho fotografie
Děkuji
s pozdravem Peter Rusnák,Příbram

Konec výpisu článku Jílovice, id: 5399 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.01.2016
Autor: Marie Košinová