Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Kulturní památky Třeboňska

Významné historické památky v Třeboni

Nejvýznamnější památky Třeboňska najdete v jeho tradičním centru – ve městě Třeboni. Zachovalé jádro města s mnoha cennými historickými budovami je chráněno formou městské památkové rezervace. Mezi tyto důležité památky patří Státní zámek Třeboň, areál augustiánského klášterakostelem Panny Marie Královny a sv. Jiljí, malebné třeboňské náměstí s renesančními a barokními domy či městské brány. Další významnou architektonickou památkou Třeboňska, kterou najdete nedaleko od břehu rybníka Svět, je Schwarzenberská hrobka.

Vesnická architektura Třeboňska

K Třeboňsku neodlučitelně patří i malebné vesničky, které se mohou pochlubit řadou půvabných stavení a dvorů. Díky zachovalé vesnické architektuře jsou některé z nich chráněny formou vesnických památkových zón. (např. Ponědrážka, Lutová, Kojákovice, Bošilec). V obci Kojákovice se navíc nachází zajímavé venkovské muzeum, věnované tradičním jihočeským řemeslům a emigraci do USA.

Zámky na Třeboňsku

Ve městě Stráž nad Nežárkou najdete nově zrekonstruovaný zámek Stráž nad Nežárkou, který se proslavil především jako oblíbené sídlo operní pěvkyně Emy Destinové. Na břehu Nežárky se nachází i další významná památka Třeboňska – zámek Jemčina. Bývalý augustiánský klášter v Borovanech, jehož jedna část byla přestavěna na zámek, patří mezi významné církevní památky Třeboňska.

Rybníkářské dědictví na Třeboňsku

Začátky slavné historie třeboňského rybníkářství jsou spjaté se jménem Štěpánka Netolického, který na začátku 16. století začal systematicky budovat unikátní síť rybníků a umělých kanálů. Jeho dalším pokračovatelem byl Jakub Krčín z Jelčan. Nejvýznamnější díla těchto dvou rožmberských rybníkářů byla v roce 2002 vyhlášena za národní kulturní památku (Zlatá stoka, Nová řeka, Stará řeka, rybník Rožmberk a Svět). Třeboňské rybníkářské dědictví bylo také nominováno k zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 16.07. 2013 12:27

karolina 16.07. 2013 12:27 Odpovědět
Co mam delat ne trebonsku kdyz jsem vysazena na faunu a floru? A jineho nic nemusim?

Konec výpisu článku Kulturní památky Třeboňska, id: 5283 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 24.03.2009
Autor: Marie Košinová